Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Lipiec 2024

Prawo
Fot. Pixabay.com
Ważne zmiany w prawie i kalendarz dla przedsiębiorców.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 7/2024 (106)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Import „konfliktowych” minerałów

25 czerwca zaczęła obowiązywać Ustawa o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Podstawowe cele tej ustawy to:

  • dostosowanie polskiego prawa do unijnych przepisów dotyczących obowiązków importerów minerałów pochodzących z obszarów konfliktowych i wysokiego ryzyka
  • wzmocnienie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Unii Europejskiej oraz wywożonych z Unii Europejskiej
  • zapobieganie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
  • Tzw. konfliktowe minerały to cyna, tantal, wolfram, ich rudy oraz złoto pochodzące z obszarów dotkniętych konfliktami oraz obszarów wysokiego ryzyka. Unijni importerzy tych surowców muszą spełniać szereg obowiązków, m.in.:
  • dochować należytej staranności w łańcuchu dostaw – importerzy muszą weryfikować i dokumentować pochodzenie minerałów oraz poddawać się audytom niezależnych podmiotów
  • zapobiegać negatywnym skutkom związanym z pozyskiwaniem tych surowców.

Kontrole ex post (po fakcie) importerów na terenie Polski zostały przypisane Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Ustawa określa procedurę wykonywania tych kontroli oraz moment ich wszczęcia.

Do zadań Krajowej Administracji Skarbowej będą należały także kontrole deklaracji środków pieniężnych, obowiązek ujawniania środków pieniężnych w transporcie, weryfikacja deklaracji oraz przekazywanie informacji jednostkom analityki finansowej.

Krajowy System e-Faktur

1 lipca wchodzi w życie nowelizacja Ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Zmieniona ustawa zakłada przesunięcie daty rozpoczęcia obowiązywania obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. oraz utrzymuje półroczne odroczenia (do końca lipca 2026 r.) niektórych obowiązków związanych z KSeF. Ministerstwo Finansów podjęło także decyzję o podzieleniu prac legislacyjnych nad ustawą nowelizującą ustawę KSeF na dwie części. W drugim projekcie legislacyjnym ministerstwo przedstawi propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponuje etapowe wejście w życie obowiązkowego KSeF:

  • 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł
  • 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

Gospodarka surowcami energetycznymi

1 lipca zacznie obowiązywać Ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej, zgodnie z którą do nowo powstałego Ministerstwa Przemysłu trafi dział „gospodarka surowcami energetycznymi”, który oprócz dotychczasowych kopalin: złoża węglowodorów, węgla brunatnego, węgla kamiennego, obejmie także atom, ropę i gaz (w tym wodór). Do obowiązków ministra właściwego do spraw gospodarki surowcami energetycznymi należeć będzie m.in. opiniowanie w zakresie budowy lub rozbiórki gazociągu czy rurociągu, a także nadzór nad funkcjonowaniem systemu gazowego.

Informacje kryminalne o nieruchomościach

1 lipca wejdzie w życie Ustawa o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy o przetwarzaniu informacji kryminalnych. W nowelizacji dopisano, że jeżeli jest to niezbędne do realizacji zadań ustawowych, o zgodę do Ministra Sprawiedliwości na wielokrotne, nieograniczone w czasie wyszukiwanie ksiąg wieczystych w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych mogą wystąpić także:

  • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
  • Szef Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych.

Natomiast zakres przetwarzanych informacji kryminalnych w ustawie o przetwarzaniu informacji kryminalnych został poszerzony o przedmioty, w tym nieruchomości, wykorzystane do popełnienia przestępstwa, uzyskanych w wyniku przestępstwa lub utraconych w związku z przestępstwem.

------------------

1

Przekazanie do PFRON przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą wniosku o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za czerwiec.

Termin złożenia deklaracji VAT-11.

5

Wpłata podatku VAT za czerwiec oraz złożenie deklaracji VAT-14.

8

Opłacenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej za czerwiec.

Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w czerwcu od należności wypłaconych zagranicznej osobie prawnej z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1

i art. 22 ust. 1 ustawy o pdop.

Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w czerwcu od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz przekazanie CIT-7.

Opłacenie przez spółkę przejmującą zryczałtowanego podatku od dochodu powstałego w czerwcu.

Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków PIT-NZ i PIT-NZS za czerwiec oraz wpłata podatku należnego.

Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków CIT-NZ za czerwiec oraz wpłata podatku należnego.

10

Złożenie zgłoszenia INTRASTAT za czerwiec.

15

Składka ZUS za czerwiec – płatnicy składek posiadający osobowość prawną.

Opłacenie podatku od nieruchomości i leśnego za lipiec – dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych oraz spółek nieposiadających osobowości prawnej.

Wpłata na Pracowniczy Plan Kapitałowy za czerwiec.

22

Składka ZUS za czerwiec – pozostali płatnicy składek.

Wpłata za czerwiec pobranych zaliczek od przychodów ze stosunku pracy.

Wpłata za czerwiec zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i od osób prawnych – podatek PIT i CIT.

Wpłata za czerwiec ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wpłata przez płatników wymienionych w art. 41 ustawy o pdof pobranych zaliczek za czerwiec na podatek dochodowy lub zryczałtowanego podatku dochodowego

Wpłata za czerwiec na PFRON.

Wpłata za czerwiec podatku dochodowego od przychodów z tytułu własności środka trwałego.

Wpłata przez spółkę dominującą reprezentującą podatkową grupę kapitałową, zaliczki na podatek za czerwiec.

Wpłata należnego zryczałtowanego podatku przez:

• podatnika wymienionego

w art. 17 ust. 1 ustawy o pdop, jeżeli w czerwcu dochód z dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wydatkował niezgodnie z przeznaczeniem określonym w

oświadczeniu CIT-5

• spółkę,, która w czerwcu utraciła prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o pdop.

Wpłata za czerwiec zaliczki na podatek dochodowy dot. zbycia praw do spółki nieruchomościowej oraz złożenie deklaracji PIT-ISN i CIT-ISN.

Złożenie we właściwym dla rozliczania podatku VAT urzędzie skarbowym zbiorczej deklaracji (DA-1) za czerwiec – reklama napojów alkoholowych.

Opłaty recyklingowe za torby foliowe, pobrane w II kwartale.

25

Opłacenie podatku VAT za czerwiec oraz wysłanie deklaracji VAT-8, VAT-9M, VAT-12.

Wysłanie pliku JPK_V7M za czerwiec.

Wysłanie pliku JPK_V7K (część ewidencyjna) oraz za kwiecień, maj i czerwiec (część deklaracyjna).

Wpłata podatku akcyzowego za czerwiec oraz złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego.

Termin dla deklaracji VAT-UE za czerwiec.

Wysłanie deklaracji VAT-13 za czerwiec przez przedstawiciela podatkowego.

Przekazanie do PFRON dokumentów dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników za czerwiec.

Rozliczenie podatku cukrowego za czerwiec.

Rozliczenie podatku od sprzedaży detalicznej PSD-1 za czerwiec.

31

Przekazanie do PFRON przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą wniosku o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za czerwiec.

Termin złożenia deklaracji VAT-11.

Złożenie deklaracji dla rozliczenia podatku VAT w zakresie procedury importu VII-DO za czerwiec (dotyczy rozliczenia należnego podatku VAT z tytułu sprzedaży na odległość towarów importowanych).

Złożenie deklaracji dla rozliczenia podatku VAT w zakresie procedury importu VIU-DO za II kwartał.

Złożenie deklaracji dla rozliczenia podatku VAT w zakresie procedury importu VIN-DO za II kwartał.

Udostępnienie KAS ewidencji o transgranicznych płatnościach za II kwartał (dostawcy usług płatniczych zlokalizowani w Polsce mają obowiązek prowadzenia kwartalnej ewidencji płatności transgranicznych i odbiorców płatności).

My Company Polska wydanie 7/2024 (106)

Więcej możesz przeczytać w 7/2024 (106) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ