Małe firmy zwolnione z VAT-u. Ułatwienia od rządu dla przedsiębiorców

Korzystne zmiany dla małych firm w ustawie o VAT.
Korzystne zmiany dla małych firm w ustawie o VAT. / Fot. shutterstock.
Polski rząd zatwierdził zmiany w ustawie o VAT, które wprowadzą ułatwienia dla małych przedsiębiorstw działających na terenie Unii Europejskiej. Nowe przepisy, zgodne z regulacjami UE, umożliwią firmom skorzystanie ze zwolnień z VAT także poza granicami Polski, upraszczając obowiązki administracyjne i obniżając koszty działalności. Czy to koniec sytuacji, w której mniejsze przedsiębiorstwa były obciążane wyższą opłatą od tych płaconych przez duże firmy?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem nowelizacji ustawy o VAT, małe przedsiębiorstwa będą miały możliwość korzystania ze zwolnień podatkowych w całej Unii Europejskiej, jeśli ich siedziba znajduje się w Polsce. Aby skorzystać z tej możliwości, przedsiębiorcy będą musieli spełnić kilka warunków, w tym regularnie raportować swoje obroty z poszczególnych państw członkowskich UE.

Małe firmy zwolnione z VAT-u. Ułatwienia od rządu dla przedsiębiorców

Kluczowym aspektem nowych regulacji jest zachowanie progu zwolnienia z VAT na poziomie 200 tys. złotych, co ma pozostać bez zmian. Projekt nowelizacji dostosowuje również polskie przepisy do regulacji unijnych, które przewidują uproszczenia w rozliczeniach VAT dla małych firm prowadzących działalność w różnych krajach.

Dotychczas firmy, które prowadziły działalność w innym kraju UE, musiały rejestrować się tam do celów VAT i rozliczać podatek od pierwszej transakcji. Proces ten często wiązał się z dodatkowymi kosztami i obowiązkami, co stawiało małe przedsiębiorstwa w mniej korzystnej sytuacji niż duże firmy. Nowe przepisy mają na celu ograniczenie tego obciążenia poprzez umożliwienie firmom korzystania ze zwolnień VAT w innych krajach, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów i rejestracji w państwie, w którym firma ma siedzibę - wyjaśnia portal prawo.pl.

Czytaj dalej: Polski Jednorożec: ElevenLabs. Ponaddźwiękowi. Wywiad z Matim Staniszewskim [TYLKO U NAS]

Uproszczenia w rozliczeniach VAT dla małych firm prowadzących międzynarodową działalność

Zmiany w przepisach dotyczą także określenia miejsca świadczenia usług, co ma szczególne znaczenie dla firm oferujących usługi kulturalne, edukacyjne, rozrywkowe czy transmisje internetowe. Nowe regulacje przewidują, że VAT będzie pobierany w kraju, w którym usługa jest faktycznie konsumowana. Na przykład, jeśli polski konsument ogląda koncert transmitowany online z innego kraju UE, VAT od takiej transakcji zostanie pobrany w Polsce - przytacza portal prawo.pl.

Projekt ustawy reguluje także miejsce świadczenia usług w odniesieniu do handlu dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi i antykami. To kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców działających w tych specyficznych branżach, które umożliwi bardziej transparentne rozliczenia podatkowe.

Czytaj dalej: Ignorancja Tima Burtona, czy przewrażliwienie Polaków? Maria Skłodowska-Curie jako francuska ikona w "Beetlejuice Beetlejuice"

Zasady obowiązujące od 2025 roku

Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, dając przedsiębiorcom czas na dostosowanie się do nowych przepisów. Rząd zapowiada, że wprowadzenie tych regulacji pozwoli na zmniejszenie kosztów operacyjnych małych firm, co wpłynie na wzrost konkurencyjności i poprawę warunków prowadzenia działalności na rynku europejskim.

Nowelizacja ustawy o VAT to znaczący krok w stronę integracji polskiego rynku z europejskim. Wspiera małe przedsiębiorstwa w efektywniejszym działaniu w międzynarodowej przestrzeni gospodarczej i kończy trudną sytuację, kiedy małe firmy niejednokrotnie były obciążane większymi opłatami od ich dużych odpowiedników.

ZOBACZ RÓWNIEŻ