Wyroby medyczne z niższą stawką VAT

Wyroby medyczne
Wyroby medyczne z obniżką VAT 8 proc. fot. Shutterstock
Stawka obniżona VAT będzie obowiązywać dla usług naprawy i konserwacji wyrobów medycznych, a także dla systemów i zestawów zabiegowych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Użytkownikiem wyrobów medycznych jest praktycznie każdy z nas. Chodzi o szeroką kategorię produktów, obejmującą wyroby o przeznaczeniu medycznym: od plastrów i opatrunków przez preparaty wspomagające leczenie, implanty po specjalistyczny sprzęt diagnostyczny.  

Jak wynika z projektu opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji: Ministerstwo Finansów zamierza wykreślić z rozporządzenia o stosowaniu obniżonych stawek VAT część produktów medycznych, dla których stawka obniżona została zapisana w ustawie.

Tańsza naprawa i konserwacja

Celem projektu jest usunięcie z obecnie obowiązującego rozporządzenia tych zapisów, które dotyczą zastosowania stawki obniżonej do niektórych wyrobów medycznych.

Już wkrótce przestanie działać stara ustawa o wyrobach medycznych. Nowe, poprawione przepisy, zgodne z unijnymi wytycznymi sejm przyjął 7 kwietnia 2022 r.  

Nowy załącznik do ustawy o VAT sprawi, że obniżona stawka 8 proc. VAT znajdzie zastosowanie dla wyrobów medycznych, wyposażenia wyrobów medycznych, systemów i zestawów zabiegowych. Także za sprawą załącznika skorzystamy z obniżki do usług naprawy i konserwacji wyrobów medycznych - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Jakie są diety za delegacje zagraniczne?

Zmiany od końca maja

- Z uwagi na powyższe uregulowania zmieniające przepisy ustawy o VAT, wprowadzane nową ustawą o wyrobach medycznych, nie będzie już konieczności utrzymywania przepisów wprowadzonych w załączniku do rozporządzenia z dnia 25 marca 2020 r. zawierającym wykaz towarów objętych stawką 8 proc. (…)” – wskazano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Zgodnie z informacjami zawartymi w projekcie rozporządzenie ma wejść w życie 22 maja.

ZOBACZ RÓWNIEŻ