PIT-36. Przedsiębiorcy nie rozliczą się z fiskusem, bo ministerstwo nie opublikowało formularzy

PIT-36 PIT-36, fot. Adobe Stock
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, mimo że mogą rozliczać się z fiskusem za 2020 rok już od 15 lutego, nie mogą tego zrobić z powodu braku formularzy elektronicznych. Chyba, że wolą poczekać nawet trzy miesiące na zwrot pieniędzy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Komunikat w tej sprawie został opublikowany na stronie Ministerstwa Finansów. Jak zadeklarowano, elektroniczne formularze PIT-36 i PIT-36L zostaną opublikowane dopiero "pod koniec przyszłego tygodnia - czyli około 12 marca.

Brak formularzy dotyczy zarówno aplikacji e-Deklaracje, jak i strony prowadzonej przez ministerstwo. Przypomnijmy, mimo historycznych deklaracji przedsiębiorcy nie mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT, czyli systemu, który automatycznie wypełnia formularze podatkowe. To opcja dostępna dla osób fizycznych. 

PIT-36 i PIT-36L. Terminy

PIT-36, czyli deklaracja składana przez osoby prowadzące działalność gospodarczą w oparciu o skalę podatkową oraz PIT-36L - czyli deklaracja dla osób rozliczających się w ramach podatku liniowego - musi zostać złożona do końca kwietnia br. 

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z papierowych deklaracji. Co ciekawe, druki za 2020 rok do ściągnięcia (czyli samodzielnego wypełnienia) są dostępne na stronach Ministerstwa Finansów - mimo, że brakuje ich elektronicznych odpowiedników. W tym przypadku muszą się jednak liczyć z długim terminem na zwrot ewentualnej nadpłaty - nawet w ciągu trzech miesięcy od złożenia deklaracji. W przypadku PITu elektronicznego jest to 45 dni.

O pojawieniu się deklaracji poinformujemy na portalu mycompanypolska.pl

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY