Europejski Kongres Gospodarczy 2023

ekg
Fot. Materiały prasowe
Piętnasta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) odbyła się 24–26 kwietnia 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wydarzenie przyciągnęło 11 tys. uczestników, którzy brali udział w 170 debatach i licznych wydarzeniach towarzyszących.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 6/2023 (93)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nazwa i tytuł obecnego kongresu mówią o nowoczesnej gospodarce w nowym świecie. Ostatnie lata doprowadziły do tego, że żyjemy w nowym świecie, nowej rzeczywistości stawiającej wyzwania, które należy czym prędzej podjąć. Jednym z nich jest kwestia bezpieczeństwa: narodowego - wspólnoty narodu, gospodarczego, zdrowotnego, energetycznego - powiedział w czasie ceremonii otwarcia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Wśród głównych tematów tegorocznego kongresu można wymienić: konkurencyjność gospodarki, transformację energetyki w wyniku kryzysu energetycznego, ale także nowe trendy w biznesie - zieloną ekspansję związaną ze zrównoważonym rozwojem czy też rozwój polskich firm, w tym ograniczeniach, które napotyka.

- Neutralność klimatyczna, gospodarka obiegu zamkniętego, bezpieczeństwo energetyczne to także nasze wyzwania. Kolejnymi problemami, z którymi mamy do czynienia na co dzień, są inflacja i łańcuchy dostaw. Ale najważniejsza jest obecnie agresja rosyjska na Ukrainę i przekonanie, abyśmy byli cały czas gotowi na tę pomoc - mówił europoseł Jerzy Buzek. 

Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, podkreślała znaczenie taniego kapitału w rozwoju firm. Chodziło m.in. o redukcję ryzyka finansowego i wyjścia na nowe rynki, co jest możliwe dzięki np. EBI.

O działaniach rządu opowiadał z kolei Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. Podkreślił znaczenie interwencyjnych działań, które odpowiadają na krótkoterminowe wyzwania - ale także w kontekście średnio- i długoterminowym. Przykładowo wprowadzenie maksymalnych cen energii uspokoiło rynki. 

W czasie kongresu rozmawiano także o przyszłości nowych technologii, szczególnie w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji. - Myślę, że nawet autorzy tej technologii z firmy OpenAI nie spodziewali się takiego sukcesu, na co zresztą wskazują ich wcześniejsze, dość ostrożne wypowiedzi. Oczywiście to narzędzie ma jeszcze sporo ograniczeń -  powiedział dr hab. inż. Paweł Kasprowski, prof. Politechniki Śląskiej, koordynator projektu badawczego Sztuczna Inteligencja i Przetwarzanie Danych, realizowanego przez Politechnikę Śląską.

Paneliści rozmawiali także o bardziej tradycyjnych biznesach. Na przykład o przyszłości transportu. Zdaniem Rafała Bajczuka, analityka w Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, już za kilka lat całkowity koszt użytkowania elektrycznej ciężarówki będzie niższy od kosztu użytkowania analogicznego pojazdu spalinowego. Według prognozy stanie się to w latach 2025–2026. Zażarte dyskusje toczyły się także na temat innego ekologicznego problemu, a mianowicie przetwórstwa śmieci. W Polsce od lat mówi się o rozwoju spalarni odpadów, które mogłyby także poprawić sytuację w krajowym ciepłownictwie. - W roku 2018 słusznie zauważono, że nadmiernie spalamy odpady, co spowodowało zmianę w przepisach dotyczących pozwoleń, które teraz muszą zawierać dodatkowe opłaty. Przedsiębiorcy, którzy dostosowali się do tych przepisów pięć lat temu, wciąż czekają na decyzje. Osobiście, przez ostatnie sześć miesięcy współpracując z państwem, zbierając trudne opakowania, jak wielomateriałowe opakowania po płynnej żywności, czekam na decyzję dotyczącą przetwarzania odpadów, która zwiększyłaby moce przetwórcze recyklingu dla tej frakcji trzykrotnie - podkreślił Konrad Nowakowski, prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań PIOiRO. 

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest Grupa PTWP.

My Company Polska wydanie 6/2023 (93)

Więcej możesz przeczytać w 6/2023 (93) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ