Mamy szansę stać się doliną zielonych innowacji

Huawei
Za innowacyjnymi rozwiązaniami stoją konkretni ludzie, fot. mat. pras.
W trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Huawei zaprezentował zieloną strefę innowacji. Na które polskie ekostartupy warto zwrócić uwagę?
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 6/2023 (93)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zielona strefa innowacji Huawei to miejsce, w którym – poza zielonymi technologiami dostarczanymi przez międzynarodowy koncern – można było zapoznać się z pomysłami młodych polskich innowatorów i innowatorek. – Nasz kraj zdecydowanie ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o zielone innowacje – mnóstwo rodzimych technologii ma ogromną szansę, by podbić światowe rynki. Odpowiedzialnością dużych marek jest wspieranie lokalnych talentów i ekosystemów innowacji – mówi Alicja Tatarczuk, CSR & PA Manager w Huawei Polska.

W zielonej strefie innowacji można było zobaczyć rozwiązania rodzimych ekostartupów wyłonionych z finałowej dziesiątki drugiej edycji konkursu Huawei Startup Challenge – The True Green i Maas Loop. Na czym polega ich innowacyjność?

Przyszłość budownictwa

Misją The True Green jest wykorzystanie potencjału roślin jednorocznych (przede wszystkim konopi włóknistych) jako przyszłościowych substytutów drewna używanego w meblarstwie i budownictwie. Startup wchodzi w skład grupy Green Lanes, która w tym roku pozyskała 3,5 mln zł na dalszy rozwój, a obecnie realizuje prace badawczo-rozwojowe na własnej linii prototypowej w technikum zlokalizowanym w Turce pod Lublinem. – Prowadzimy fundraising na budowę pełnoskalowego zakładu produkcyjnego, którego uruchomienie planujemy na początku 2025 r. Niedawno wróciliśmy z Turcji i Chin, gdzie ustalaliśmy szczegóły dotyczące wyposażenia zakładu oraz parametry maszyn – zapowiada prezes The True Green.

Zainteresowanie rozwiązaniem opracowywanym przez startup ze strony przemysłu jest już spore, tym bardziej że twardość drewna tworzonego na bazie łodyg konopi włóknistej jest wysokie, bo plasuje się między dębiną. Spółka The True Green poza zaproponowaniem nowego, alternatywnego i drewnopodobnego materiału budulcowego do szerokiego zastosowania, chce swoim projektem przyczynić się do ochrony drzew i lasów.

– Prezentacja w takich miejscach jak zielona strefa innowacji Huawei pomaga nam dotrzeć do nowych grup odbiorców, a także poznać potencjalnych inwestorów. Mamy bardzo ambitne plany, a projekt – jak słyszymy również od biznesowych partnerów – ma ogromny potencjał. Szykujemy rewolucję w meblarstwie i ekologicznej produkcji surowców! – podsumowuje Jadwiga Husarska-Sobina, Creative Director w The True Green.

W trosce o przyszłość

– Czym się zajmujemy? W najprostszych słowach: zmniejszamy objętość śmieci wpadających do koszy, a następnie ewidencjujemy i rozliczamy w ramach systemu kaucyjnego – tłumaczy Paweł Ciesielski, współzałożyciel i CEO Maas Loop.

A rozwijając temat... Startup oferuje klientom ograniczenie ilości szklanych odpadów i generowanych przez nie kosztów, dostarczając sprzęt do kruszenia zbędnych odpadów na piasek szklany. Ponadto Maas Loop odkupuje otrzymany surowiec, a następnie przetwarza go na kolejne produkty. 

Dużą przewagą urządzenia firmy jest jego kompaktowość, niska cena (sprzęt Maas Loop kosztuje 5 tys. euro, to ok. trzy razy mniej niż u konkurencji) oraz dizajn. – Zależy nam na tym, by user experience użytkowników był jak najwyższy. Nikt nie lubi otaczać się topornymi oraz brzydkimi rzeczami – dodaje Ciesielski.

Startup współpracuje już z pierwszymi klientami – m.in. Żabką. W planach są kolejne wdrożenia na rodzimym rynku. 

My Company Polska wydanie 6/2023 (93)

Więcej możesz przeczytać w 6/2023 (93) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ