EcoBean pozyskuje 7 mln euro na budowę biorafinerii do pełnej waloryzacji fusów kawowych

Zespół EcoBean
Zespół EcoBean, fot. materiały prasowe
EcoBean – wspierany przez inwestorów z EIT InnoEnergy, CofounderZone, CIECH Ventures oraz aniołów biznesu z COBIN Angels – pozyska 7 mln euro w wyniku zakwalifikowania do programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

EcoBean jest zaawansowanym technologicznie przetwórcą fusów kawowych na zrównoważone biosurowce o niskim śladzie węglowym. Poprzez innowacyjne rozwiązania firma dąży do zmniejszenia wpływu branży kawowej i chemicznej na środowisko, przekształcając zużyte fusy zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Uzyskiwane w ten sposób surowce – olej kawowy, przeciwutleniacze, polilaktyd (PLA), lignina czy dodatki białkowe – znajdują zastosowanie m.in. branży farmaceutycznej, kosmetycznej, opakowaniowej i paszowej. Jako spin-off Politechniki Warszawskiej firma dysponuje zaawansowanymi technologiami umożliwiającymi najwyższą waloryzację fusów kawowych.

Środki pozyskane z programu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki umożliwią spółce uruchomienie EcoBean Technology Center (ETC) – inteligentnej i w pełni zrównoważonej linii demonstracyjnej z zapleczem badawczo rozwojowym. Inwestycja pozwoli na rozwój nowych rozwiązań technologicznych, z naciskiem na produkcję przemysłową i specjalistyczne zastosowania chemiczne. Rocznie ETC będzie zdolne przetwarzać nawet 1 tys. ton zużytych fusów kawowych na wysokomarżowe biosurowce. Aby minimalizować wpływ na środowisko, projekt będzie realizowany w oparciu o energię odnawialną, systemy obiegu zamkniętego oraz zaawansowaną technologię Digital Twin.

W EcoBean głęboko wierzymy, że nasz rozwój zapowiada nowe możliwości dla zrównoważonych innowacji i przetwarzania odpadów, a EcoBean Technology Center ma szansę stać się symbolem postępu i odpowiedzialnej przyszłości – komentuje Marcin Koziorowski, CEO EcoBean

– Bardzo się cieszę że EcoBean otrzymał dofinansowanie, które pozwoli na zbudowanie biorafinerii i przyspieszy osiągniecie zyskownego modelu biznesowego, a jednocześnie będzie prowadzić do redukcji negatywnego wpływu na środowisko, co ma szczególne znaczenie w obliczu kryzysu klimatycznego. Cieszę się również, że EcoBean zostało docenione za innowacyjne rozwiązania pozwalające przyspieszyć gospodarkę obiegu zamkniętego – dodaje Marcin Korolec, członek Advisory Board EcoBean.

Program FENG wspiera innowacje, skupiając się na projektach badawczo-rozwojowych mających na celu zieloną transformację. Spośród ponad 1,5 tys. zgłoszeń tylko 198 projektów, w tym EcoBean, zakwalifikowano do otrzymania dofinansowania. Wartość dotacji wyniesie 31,1 mln zł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ