Ecobean zamyka rundę finansową. Spółka chce ograniczyć ślad węglowy światowego przemysłu kawowego

EcoBean
EcoBean, fot. materiały prasowe
Ecobean opracował chronioną technologię przetwarzania odpadów z kawy na zrównoważone surowce i specjalistyczne substancje chemiczne. Spółka zamknęła właśnie rundę finansową z EIT InnoEnergy, CofounderZone, CIECH Ventures oraz Aniołami Biznesu z COBIN Angels.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Inwestycja jest kluczowym kamieniem milowym na drodze firmy do budowy Centrum Technologii Ecobean, przyczyni się do wzmocnienia zespołu oraz utoruje drogę do dalszej globalnej ekspansji.

Średnio, każdego dnia w Europie składuje się ok. 9 tys. ton fusów po kawie (źródło: International Coffee Organization). Ecobean opracował opatentowaną technologię przetwarzania kawowego odpadu na zrównoważone materiały - olej kawowy, antyoksydanty, kwas mlekowy, dodatki białkowe i ligninę kawową - które są bezpośrednimi alternatywami produktów szeroko stosowanych obecnie przez różne gałęzie przemysłu: spożywczego, kosmetycznego, przetwórczego i farmaceutycznego. Co równie istotne - rozwiązanie Ecobean znacząco obniża ślad węglowy przemysłu kawowego.

Ecobean, jako startup realizujący założenia gospodarki obiegu zamkniętego, ściśle współpracuje z liderami rynku, takimi jak AmRest – który jest operatorem takich marek jak Starbucks w Europie Środkowej, a także wiodącym operatorem wielomarkowych restauracji w Europie. W ramach tej współpracy Ecobean jest odpowiedzialny za zbiórkę zużytych fusów po kawie, jak również za rozwój aplikacji dostosowanych do potrzeb klienta.

- Jesteśmy najbardziej zaawansowaną technologicznie firmą w sektorze, ze sprawdzonym rozwiązaniem logistycznym do pełnego przetwarzania zużytych fusów kawowych i przekształcania ich w materiały potrzebne różnym branżom. Ostatnia runda i nawiązane partnerstwa to kluczowy kamień milowy w rozwoju spółki - naszym celem pozostaje otwarcie kilku gigarafinerii do 2025 roku - komentuje Marcin Koziorowski, prezes zarządu Ecobean.

- Ecobean udowadnia, że rozwój zrównoważonych technologii i ograniczanie emisji dwutlenku węgla idzie w parze z tworzeniem wartości dla klientów, partnerów i inwestorów. Liczymy również, że spółka, jako uniwersytecki spin-off zainspiruje kolejnych naukowców do bliższej współpracy z inwestorami finansowymi, co przyczyni się do wsparcia potencjału komercyjnego technologii rozwijanych na polskich uczelniach wyższych - dodaje dr Tomasz Goliński, Partner Zarządzający CofounderZone.

Ecobean wykorzystuje także swoje silne partnerstwo i współpracę z Politechniką Warszawską, która wspiera Ecobean od momentu jego powstania w 2018 roku i jest jego udziałowcem poprzez swoją spółkę zależną – Instytut Badań Stosowanych.

- Ecobean działa w sektorze, który jest szczególnie interesujący dla Grupy CIECH - zrównoważone surowce i zielone chemikalia będą miały w przyszłości istotne znaczenie i wpisują się w naszą strategię rozwoju. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do rozwoju jednej z najbardziej perspektywicznych technologii w tej dziedzinie - mówi Szymon Smyk, Dyrektor ds. Rozwoju Korporacyjnego i Nowych Przedsięwzięć w Grupie CIECH.

- W EIT InnoEnergy nieustannie analizujemy rynek pod kątem skalowalnych, opartych na technologii innowacji, które łączą w sobie pozytywny wpływ na środowisko i klimat z dużymi możliwościami tworzenia wartości. Ecobean nie tylko spełnia wszystkie powyższe kryteria, ale także łączy cele związane z cyrkularnością, zrównoważonym rozwojem i zieloną transformacją, dzięki czemu jest istotny dla wielu graczy w ekosystemie. Firmy chemiczne, branża HORECA, czy sektor żywności i pasz - wszyscy oni dostrzegają korzyści wynikające z rozwiązania Ecobean. Postrzegamy to jako wielką szansę do wykorzystania w całej Europie i poza nią - wskazuje Marcin Wasilewski, CEO w EIT InnoEnergy Central Europe.

- Coraz więcej Aniołów Biznesu poszukuje tzw. inwestycji impaktowych (impact investing). Poza możliwością osiągnięcia wysokich stóp zwrotu, impact investing daje możliwość wsparcia startupów, które pozytywnie wpływają na społeczeństwo i środowisko. Ecobean wpisuje się w trend odpowiedzialnego inwestowania impaktowego, które jest atrakcyjne dla aniołów biznesu – podsumowuje Robert Ługowski, założyciel i partner zarządzający w Klubie Aniołów Biznesu COBIN Angels.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY