Do końca roku poznamy wykonawcę elektrowni atomowej

elektrownia atomowa
Fot. shutterstock.
Według deklaracji minister klimatu Anny Moskwy proces wyboru wykonawcy pierwszej polskiej elektrowni atomowej dobiega końca. Wszystko wskazuje na to, że przygotują ją dla nas Amerykanie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sprawa wydaje się być przesądzona, jednak Anna Moskwa studzi nastroje i wyjaśnia, że w sprawie umowy z wykonawcą elektrowni atomowej są pewne wątpliwości, które polska delegacja chce wyjaśnić osobiście.

Domknięcie potężnego kontraktu

Na antenie Polsat News minister klimatu i środowiska poinformowała o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych polskiej delegacji ekspertów. Pytana o cel wizyty wyjaśniła:

- Ta wizyta ma też specyficzny kontekst, trochę inny niż te pozostałe współprace - czy to francuska, czy koreańska, bo tutaj mówimy o umowie polsko-amerykańskiej. Dotychczasowy projekt był przygotowywany we współpracy z Amerykanami - te 18 miesięcy realizacji umowy, przygotowania dokumentów do decyzji środowiskowej, do decyzji lokalizacyjnej - to była realizacja zobowiązania międzynarodowego, umowy, która była w pełni ratyfikowana. I ostatnim elementem tej umowy jest podjęcie decyzji, czy przyjmujemy końcowy raport strony amerykańskiej – odpowiadała Anna Moskwa.

Program jądrowy w terminie

Jednocześnie minister zapewniła, że dostawca technologii jądrowej zostanie wybrany w terminie przewidywanym dla programu jądrowego. Polska strona miała podjąć decyzję co do wyboru wykonawcy w nieco ponad półtora roku, a w październiku 2022 r. zostawiono przestrzeń na dialog między obiema stronami.

- Mimo skomplikowanej dokumentacji środowiskowej, projekt toczy się zgodnie ze ścieżką  - powiedziała Anna Moskwa i dodała, że do końca roku decyzja powinna być podjęta. - Tak, żeby 2026 r. jako rozpoczęcie budowy był ciągle realny. Wierzę, że szybko, skutecznie - jeżeli chodzi o stronę amerykańską - to rozstrzygniecie będzie podjęte – doprecyzowała.

6 bloków do 2043 r.

Portal Money.pl przypomina, że Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PEJ) przewiduje uruchomienie sześciu bloków jądrowych o mocy 6-9 GWe do 2043 r. w dwóch lokalizacjach. Harmonogram zakłada, że pierwszy blok jądrowy (1-1,5 GWe) zostanie uruchomiony do 2033 r., a kolejne pięć co dwa lata do 2043 r.

Inspiracje: Jak napisać referencje dla pracownika?

ZOBACZ RÓWNIEŻ