Polska elektrownia atomowa coraz bliżej. Podpisano ważne porozumienie

Polska elektrownia atomowa coraz bliżej
Polska elektrownia atomowa coraz bliżej
Westinghouse Electric Company, Bechtel i Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały umowę określającą zasady współpracy stron w zakresie zaprojektowania i wybudowania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zawarte porozumienie określa plan wykonania inwestycji i potwierdza realizację kolejnego istotnego etapu flagowego projektu jądrowego w Polsce.

- Dzisiejsze porozumienie jest wyrazem silnej więzi, która łączy ze sobą trzy wspaniałe firmy ze Stanów Zjednoczonych i Polski. Tworzą one jeden zespół, którego celem jest wdrożenie najlepszej na świecie technologii, aby pomóc Polsce w budowie elektrowni jądrowej, która zapewni bezpieczną, tanią i czystą energię dla przyszłych pokoleń – mówi Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

- Na naszych oczach rodzi się dziś amerykańskie konsorcjum złożone z bardzo doświadczonych w branży jądrowej spółek, którego celem jest zaprojektowanie i wybudowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jako inwestor będziemy z tym konsorcjum aktywnie współpracować, tak by konsekwentnie osiągać kolejne kamienie milowe w projekcie, aż do momentu oddania elektrowni na Pomorzu do eksploatacji – mówi Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.

- Zespół Westinghouse-Bechtel to doświadczony i sprawdzony partner, czego najlepszym dowodem jest pomyślne przyłączenie do sieci pierwszego bloku z reaktorem AP1000® w USA i finalizacja prac związanych z oddaniem drugiego bloku. Cztery inne bloki jądrowe z reaktorami AP1000® działają już komercyjnie na całym świecie – powiedział Patrick Fragman, prezes Westinghouse. - Wykorzystamy nasze doświadczenie, aby wpierać Polskę w budowie nowego, przyjaznego środowisku i zapewniającego bezpieczeństwo energetyczne miksu – dodał.

- To ekscytujący moment i jesteśmy zaszczyceni, że możemy wspólnie realizować ambitne plany Polski związane z rozwojem energetyki jądrowej – powiedział Craig Albert, prezes i dyrektor operacyjny Bechtel. - Bechtel wnosi do tego projektu ponad 70 lat doświadczenia w branży jądrowej. Wraz z Westinghouse jesteśmy gotowi do współpracy z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi oraz polskimi firmami budowlanymi i dostawcami w celu dostarczenia czystej i niezawodnej energii, której Polska potrzebuje - dodaje.

Będzie polska elektrownia atomowa

W listopadzie 2022 roku polski rząd wybrał technologię Westinghouse AP1000® do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju. Obecnie trwają zaawansowane prace licencyjne i inżynieryjne w projekcie, który zapewni Polsce niezawodną, czystą i bezpieczną energię. Dzisiejsze porozumienie kładzie podwaliny pod prace projektowe, które rozpoczną się pod koniec tego roku oraz pod kontrakt budowlany, którego podpisanie spodziewane jest w 2025 roku.

W Stanach Zjednoczonych, w elektrowni Vogtle, jeden z bloków jądrowych z reaktorem AP1000 został zsynchonizowany z siecią i rozpoczął niedawno produkcję energii, a drugi jest przygotowywany do pierwszego załadunku paliwa. Cztery elektrownie zaprojektowane na bazie reaktora AP1000 działają obecnie w Chinach, a sześć kolejnych reaktorów jest w budowie. Technologia Westinghouse  została również wybrana do dziewięciu bloków w Ukrainie i jest rozważana dla wielu innych lokalizacji w Europie Środkowo-Wschodniej, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ