Kierunek atom: Polska na rozdrożu energetycznym - wybory mogą zmienić wszystko

elektrownia atomowa
Fot. shutterstock.
Polska od dekad przyglądała się losom energetyki jądrowej, zastanawiając się nad kierunkiem własnej polityki energetycznej. W samym PiS jest kilka koncepcji rozwoju tej technologii, a wybory mogą dodatkowo poróżnić frakcje w Zjednoczonej Prawicy lub całkowicie odciąć ją od kluczowych decyzji w najbliższych latach.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Najważniejsza inwestycja w obszarze energetyki jądrowej skupia się na projekcie budowy trzech bloków jądrowych na Pomorzu. Polskie Elektrownie Jądrowe, we współpracy z amerykańskimi gigantami Westinghouse i Bechtel, postawiły na technologię zza oceanu.

Jak informuje Business Insider te plany zyskały mocne wsparcie frakcji rządowej skupionej wokół premiera Morawieckiego. Zmagania o kontrakt, w których uczestniczyły również takie firmy jak koreański KHNP i francuski EDF, zakończyły się triumfem amerykańskiej oferty. Projekt ten, oceniany na astronomiczną sumę 100 mld zł, stawia Polskę w czołówce europejskich partnerów USA w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego.

Robert Makłowicz wkracza w biznes. "Nie tęsknię za telewizją, mentalnie czuję się młodszy" [WYWIAD]

Koreańskie marzenie Zygmunta Solorza

Nie wszystkim podobała się amerykańska oferta. Minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, popierał koreańską propozycję, wskazując na konkurencyjność cenową i sprawność realizacji projektów przez KHNP. To otworzyło drzwi przedsiębiorcom, takim jak Zygmunt Solorz, który dzięki partnerstwu z państwową Polską Grupą Energetyczną stworzył projekt elektrowni oparty na współpracy z KHNP - możemy przeczytać w artykule Business Insidera.

Innowacyjne małe modułowe reaktory jądrowe (SMR-y) to kolejny obszar, który zyskuje na znaczeniu w Polsce. Michał Sołowow był pierwszym, który postawił na technologię SMR, tworząc partnerstwo z amerykańskim GE Hitachi. Z kolei KGHM wybrał inną ścieżkę, wskazując na amerykański NuScale Power jako preferowanego partnera.

W atomowym napięciu inwestycyjnym nie ma pewności co do losów prywatnych inwestorów Synthos i ZE PAK. Ich plany jądrowe bez wsparcia państwowych spółek są dalekie do szansy realizacji.

Kierunek atom: Polska na rozdrożu energetycznym - wybory mogą zmienić wszystko

Dlatego kluczowe są najbliższe wybory - nie wiadomo kto będzie rozdawać karty w spółkach skarbu państwa po decyzji obywateli przy urnach wyborczych. Jeśli Zjednoczona Prawica zdoła utrzymać władzę w kraju w ministerstwach zapewne dojdzie do poważnego przetasowania personalnego. Sytuacji przyglądają się wszyscy aktorzy atomowego konfliktu.

Źródło Business Insidera mówi, że trudno sobie wyobrazić, by tak strategiczna dla bezpieczeństwa kraju infrastruktura, jak ta związana z energetyką jądrową, nie znajdowała się pod kontrolą Skarbu Państwa.

Polska staje się coraz bardziej aktywnym uczestnikiem w globalnej dyskusji o przyszłości energetyki jądrowej. Pytanie jak na plany rozwoju energetycznego, które rozpoczął PiS, spojrzy demokratyczna opozycja, jeśli to jej przyjdzie tworzyć nowy rząd. Póki co musimy uzbroić się w cierpliwość. Redakcja My Company Polska będzie przyglądać się kluczowym decyzjom w tej kwestii.

Reef Factory przyspieszy rozwój w USA i UK. "Musimy przede wszystkim poukładać biznes" [TYLKO U NAS]

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X