Jeff Bezos obiecuje rozdać większość swojego majątku

Jeff Bezos i Lauren Sanchez / Fot. BBC
Jeff Bezos i Lauren Sanchez / Fot. BBC
Bezos zapowiedział, że rozda większość swojej fortuny o wartości 124 mld dol. jeszcze za życia. Przekaże swój majątek w dużej mierze na walkę ze zmianami klimatycznymi i "zmniejszaniem nierówności".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jeff Bezos, założyciel Amazona, powiedział ostatnio w trakcie wywiadu dla stacji CNN, że przekaże swój majątek na walkę ze zmianami klimatycznymi i zmniejszanie nierówności. Wcześniej natomiast Bezos był często krytykowany za to, że nie obiecał światu, że odda swoją fortunę na cele charytatywne. 

Inwestor Warren Buffett, założyciel Microsoftu Bill Gates, ale też była żona Bezosa, MacKenzie Scott, już obiecali, że oddadzą większość swoich majątków. 

Kiedy więc ostatnio redakcja CNN zapytała, czy Bezos także zamierza rozdać swój majątek, założyciel Amazon odpowiedział: "Tak, zrobię to". Nie zdradził jednak konkretów. 

Jeff Bezos ma miliardy do rozdania 

Miliarder deklarował już wcześniej, że w ramach funduszu Bezos Earth Fund przekaże 10 mld dol. na pomoc w walce ze zmianami klimatycznymi. Było to jeszcze w 2020 r. 

Sprawdź: Afera mięsna

Jeff Bezos zdecydował się na ten krok po tym, jak inni przedsiębiorcy skrytykowali go za wydawanie ogromnych sum pieniędzy na podróże w kosmos, zamiast rozwiązywania problemów na Ziemi. Ponadto Amazon, kiedy Bezos był jeszcze dyrektorem generalnym, był krytykowany za swoje osiągnięcia w zakresie zmian klimatu - te były niewystarczające. 

Bezos został jednym z najbogatszych ludzi na świecie po tym, jak Amazon - sklep, który założył w 1994 r. - stał się fenomenem na skalę globalną. Obecnie Jeff Bezos zajmuje drugie miejsce w rankingu najbogatszych ludzi na świecie, z majątkiem wycenianym na 171 mld dol. Pierwsze należy do Elona Muska, z majątkiem 219 mld dol.

W 2021 r. Bezos zrezygnował z pełnienia roli CEO Amazon, choć pozostaje prezesem zarządu. Dodajmy, że ciągle jest też właścicielem firmy Blue Origin, zajmującej się m.in. turystyką kosmiczną, a także gazety Washington Post.

Dolly Parton wyda 100 mln dol. Bezosa

W niedzielę Bezos wręczył Dolly Parton nagrodę Bezos Courage & Civility Award, która jest przyznawana liderom "dążącym do najlepszych rozwiązań z odwagą i uprzejmnością". Parton, która wspierała liczne cele, takie jak umiejętność czytania i pisania wśród dzieci, będzie mogła przekazać gotówkę - 100 mln dol. - na wybrane przez siebie organizacje charytatywne. 

Zobacz: Maseczki w pracy

Bezos wręczał nagrodę w towarzystwie swojej nowej partnerki, Lauren Sanchez, która powiedziała: "Nie mogliśmy wybrać nikogo lepszego niż Dolly i wiemy, że zrobi z tą nagrodą niesamowite rzeczy".

ZOBACZ RÓWNIEŻ