Co decyduje o awansie? Dwie cechy są najważniejsze

Kto może liczyć na awans? / Fot. Mateus Campos Fel
Kto może liczyć na awans? / Fot. Mateus Campos Felipe, Unsplash.com
Dwie cechy osobowości mogą pomóc w ustaleniu, czy otrzymamy awans i wyższe zarobki - wynika z ostatnich badań.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Niektóre cechy osobowości radzą sobie lepiej niż inne, jeśli chodzi o awans w miejscu pracy. Z raportu opublikowanego przez Joblist, serwisu z ogłoszeniami o pracę, wynika że przede wszystkim ekstrawertycy są bardziej skłonni do szybkiego wspinania się po szczeblach kariery. 

Sprawdź: Recesja

Joblist przeprowadził badanie wśród 1011 pracowników i okazało się, że 25% ankietowanych z osobowością ekstrawertyczną otrzymało awans w zeszłym roku. To najwyższy odsetek spośród wszystkich badanych grup osobowości.

Z drugiej strony, 30% uczestników z wysokim poziomem neurotyzmu - osób, które mogą łatwo poczuć, że są przytłoczone i wyrażają takie emocje jak złość, niepokój i drażliwość w pracy - stwierdziło, że nigdy nie otrzymało awansu.

Awans zapewnią sumienność i otwartość

Badani zostali poproszeni o ocenę siebie pod kątem "wielkiej piątki" cech osobowości: otwartości, sumienności, ekstrawersji, ugodowości i neurotyzmu. Cechy te pochodzą z modelu Fire-Factor, który jest szeroko stosowany wśród psychologów. Joblist podaje, że ustalenia mają "pewne ograniczenia", bo opierają się tylko na samoocenie uczestników - a wiadomo, że niektórzy mogli nie być do końca szczerzy w ocenach.

Zobacz: Na czym można zarobić

Mimo to wiele wniosków jest ciekawych. Dla przykładu, serwis przekonuje, że osobowość ma duży wpływ na to, czy będziemy więcej zarabiać. Ci, którzy określili się jako sumienni, najczęściej deklarowali zarobki rzędu co najmniej 75 000 dol. rocznie, podczas gdy osoby o "wysokim stopniu nerwicy" twierdzili, że zarabiają 34 999 dol. lub mniej rocznie. Badanie dotyczy rynku amerykańskiego, więc dla Polaków będą to relatywnie wysokie kwoty.

Osoby z nerwicą również najrzadziej zajmowały stanowiska kierownicze. "Może to wynikać z tego, że ta cecha osobowości wiąże się z większą podatnością na negatywne emocje, drażliwość i ogólne niezadowolenie. Osoby  zdefiniowane przez takie cechy nie będą najlepszymi przywódcami" – napisali autorzy raportu.

Badanie wykazało też wysokie korelacje między cechami osobowości a spełnianiem wyborów zawodowych: 83% respondentów, którzy ocenili siebie wysoko w ugodowości, stwierdziło, że ich praca jest zgodna z zamierzoną ścieżką kariery, podczas gdy 70% osób neurotycznych stwierdziło, że ich praca odbiega od tego, co faktycznie chcieliby robić.

Najważniejsze wnioski według Joblist to:

  • Opierając się na modelu Five-Factor respondenci ankiety, którzy uznali się jako osoby "bardzo sumienne", najczęściej zarabiali 75 000 USD lub więcej rocznie
  • Osoby bardzo ugodowe najczęściej miały pracę zgodną z ich ścieżką kariery
  • Osoby z wysokimi wynikami neurotyzmu najczęściej deklarowały, że poszukają nowej pracy w ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy

ZOBACZ RÓWNIEŻ