Na czym można zarobić? 10 pomysłów

Na czym można zarobić? / Fot. Annie Spratt, Unspla
Na czym można zarobić? / Fot. Annie Spratt, Unsplash.com
Praca w domu stworzyła idealne środowisko dla każdego, kto chce zarobić dodatkowe pieniądze. A na czym można zarobić?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Opcji jest sporo. Przygotowaliśmy 10 pomysłów, które są możliwe do realizacji w Polsce. Niektóre wymagają mniejszych, inne większych nakładów pracy, niemniej są to faktycznie działania, na których można zarobić.

Sprawdź: Firma w Czechach

Na czym można zarobić? Garść pomysłów

1. Sprzedawaj przedmioty w serwisie eBay czy Allegro

Albo na Facebook Marketplace. To dobre sposoby na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Wszelkie używane przedmioty, takie jak meble, sprzęt AGD, przedmioty kolekcjonerskie lub cokolwiek innego, czego po prostu nie używasz, możesz sprzedać online, aby zarobić dodatkową gotówkę. Jeśli myślisz o tym poważnie, możesz nawet działać profesjonalnie - i robić to dla innych za niewielką prowizję.

2. Uber

Kierowca Ubera, albo dostawca Uber Eats. Możesz włączać i wyłączać swoją dostępność za pośrednictwem tych sieci, za pomocą jednego kliknięcia przycisku, skutecznie umożliwiając zarobienie dodatkowych pieniędzy w wolnym czasie. Do tego niezła aktywność fizyczna - jeśli zdecydujesz się na Uber Eats.

3. Wynajmij wolny pokój na Airbnb

Airbnb to doskonałe źródło dochodów dla osób, które chcą wynająć wolny pokój lub nawet cały dom. Jeśli masz ochotę na szybką gotówkę, Airbnb oferuje sposób na stworzenie zyskownego "dochodu na boku". Otrzymasz wypłatę 24 godz. po zameldowaniu się gościa, co ma na celu uniknięcie problemów lub potencjalnych oszustw, które mogą się pojawić. 

4. Zarządzaj mediami społecznościowymi dla małych firm

Wiele małych firm potrzebuje menedżera mediów społecznościowych i po prostu nie ma czasu ani doświadczenia, aby stale publikować na platformach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram, Snapchat czy Twitter. Weź na siebie kontakt z lokalnymi firmami i oferuj swoje usługi za umowną miesięczną opłatę. To łatwy sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez względu na to, gdzie mieszkasz.

5. Sprzedawaj usługi na Fiverr

Fiverr przyczynił się do powstania Gig Economy. Chociaż usługi zaczynają się od 5 dol., niektórzy sprzedawcy Fiverr zarabiają rocznie ponad sześciocyfrowe kwoty. Na tej platformie możesz sprzedawać prawie wszystko, ale aby odnieść sukces i zostać Supersprzedawcą, musisz oferować pracę przede wszystkim wysokiej jakości.

6. Nauczyciel przez Zooma

Kolejny pomysł na twórczą pracę poboczną: możesz uczyć ludzi przez Zooma czy Teamsy, bez względu na to, gdzie mieszkasz. Udzielaj korepetycji z wybranych przedmiotów, ucz języka, czy działaj jako coach. 

Zobacz: ROI

7. Stwórz kurs online

Utwórz kurs online za pomocą platformy takiej jak Udemy lub Teachable i wykorzystaj niektóre ze swoich umiejętności, aby uzyskać dodatkowy dochód. W zależności od tego, ile czasu zainwestujesz w swój kurs, możesz uzyskać znaczny strumień przychodów, tworząc kursy, które zapewniają ogromną wartość.

8. Napisz ebooka

Możesz napisać i sprzedawać ebooka online, a nawet wydrukować go w miękkiej oprawie np. za pośrednictwem KDP i CreateSpace. Nie musisz ponosić kosztów inwestycji i zarabiasz wtedy, gdy dana książka się sprzeda. 

9. Opiekuj się starszymi lub zostań nianią

Jeśli potrzebujesz szybko zarobić, zawsze możesz zacząć opiekować się dzieckiem lub nawet zostać nianią na pół etatu. Albo opiekować się ludźmi starszymi. 

10. Projektuj logo na 99Designs

Jeśli potrafisz używać programów takich jak Photoshop czy Illustrator, możesz potencjalnie konkurować o prace projektowe w 99Designs. Nie otrzymasz zapłaty dopóki twój projekt nie zostanie wybrany jako zwycięski, co oznacza, istnieje ryzyko, że wykonasz coś za darmo. Stawki mogą być jednak wysokie, więc czasami - często - warto zaryzykować. 

Czego nie ma w Polsce a jest za granicą?

To pytanie jest bardzo ogólne i mogłoby dotyczyć wielu różnych obszarów - od produktów konsumenckich, przez usługi, aż po cechy społeczne czy kulturowe. Mimo to przedstawiamy kilka przykładów:

Amazon Prime Video/Amazon Music Unlimited. Chociaż Amazon ma w Polsce swoje magazyny i sklep internetowy, niektóre z jego usług streamingowych, takie jak Amazon Prime Video i Amazon Music Unlimited, nie są dostępne lub mają ograniczoną ofertę w porównaniu do innych krajów.

Niektóre sieci fast-food. Choć w Polsce znajdują się takie sieci fast food jak McDonald's czy KFC, niektóre popularne na świecie sieci, takie jak In-N-Out Burger, Chick-fil-A, czy Taco Bell (chociaż była w Polsce krótko), nie mają swoich placówek.

Pełnej usługi PayPal. W niektórych krajach PayPal oferuje pełen zakres usług bankowych, w tym posiadanie konta, karty kredytowe, a nawet pożyczki. W Polsce oferta PayPal jest bardziej ograniczona.

Niektóre modele samochodów. Niektóre modele samochodów są dostępne tylko na konkretnych rynkach. Na przykład modele samochodów marki Honda, które są dostępne w Japonii czy USA, nie są dostępne w Polsce.

Cechy społeczne i kulturowe. Te mogą obejmować rzeczy takie jak podejście do prawa do posiadania broni (które jest znacznie bardziej liberalne w niektórych krajach, jak np. w USA), dostępność marihuany do użytku rekreacyjnego (legalnej w niektórych stanach USA, Kanadzie czy Holandii), czy nawet aspekty takie jak siesta, praktykowana w niektórych krajach południowej Europy.

Warto jednak pamiętać, że to, co dostępne jest za granicą, ale nie w Polsce, często jest wynikiem różnic kulturowych, regulacji prawnych lub po prostu decyzji biznesowych konkretnych firm.

Czego w Polsce brakuje i na czym można zarobić?

Odpowiadając na to pytanie trzeba pamiętać, że pojawiają się nowe możliwości zarobku na rynku, a starocie nieuchronnie zanikają. Oto kilka obszarów, na których można znaleźć lukę rynkową w Polsce:

Energia odnawialna. Sektor energii odnawialnej, zwłaszcza energia słoneczna i wiatrowa, jest obszarem, który jest obecnie w ekspansji. Inwestowanie w technologię związaną z odnawialnymi źródłami energii może być opłacalne.

Usługi cyfrowe. Branża IT i technologiczna jest jednym z najszybciej rosnących sektorów w Polsce. Usługi związane z tworzeniem oprogramowania, usługami w chmurze, bezpieczeństwem cybernetycznym, a nawet rozwojem gier komputerowych są obszarami, które mają duży potencjał.

Opieka zdrowotna i usługi wellness. Ze względu na starzenie się społeczeństwa i rosnące zainteresowanie zdrowym stylem życia, istnieje popyt na usługi związane z opieką zdrowotną, fitness i wellness.

Usługi edukacyjne online. Pandemia Covid-19 przyspieszyła proces digitalizacji w edukacji. Stworzenie innowacyjnej platformy edukacyjnej, kursów online lub narzędzi wspierających zdalną naukę może być potencjalnie opłacalne.

Produkty i usługi związane ze zrównoważonym rozwojem. Coraz więcej konsumentów szuka produktów i usług, które są przyjazne dla środowiska. To obejmuje wszystko, od zrównoważonych marek odzieżowych, przez produkty zero waste, po firmy konsultingowe specjalizujące się w zrównoważonym rozwoju.

Żywność i napoje specjalistyczne. Rosnące zainteresowanie zdrowym odżywianiem, weganizmem, wegetarianizmem oraz lokalnym i organicznym jedzeniem stwarza możliwości dla nowych marek i restauracji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ