Deweloperzy będą musieli podawać ceny mieszkań. Projekt w Sejmie

deweloperzy
blok mieszkalny / Fot. Pixabay/Joergelman
Deweloperzy mogą zostać zobowiązani do ujawniania cen mieszkań w internecie. Taką zmianę przewiduje projekt ustawy przygotowany przez Polskę 2050.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nowe regulacje na rynku deweloperskim

Polska 2050 chce obowiązku ujawniania cen mieszkań w internecie przez firmy. Z projektu ustawy, do którego dotarło Radio Zet wynika, że deweloperzy będą musieli prowadzić strony internetowe z aktualnymi cenami oferowanych lokali - od momentu sprzedaży do jej zakończenia. Na stronie będą musieli także w jasny sposób informować o dodatkowych kosztach (np. miejsce parkingowe, ogródek czy garaż). W przypadku zmian będą zobowiązani do aktualizacji ogłoszeń, aby klienci mogli śledzić historię cen. Za nieprzestrzeganie przepisów ma grozić grzywna do 5 tys. zł.

Jak mówiła w Radio Zet Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, brak takich informacji uniemożliwia klientom dobrą analizę rynku w przypadku zakupu, który często wymaga znacznych środków finansowych. Minister ma nadzieję, że projekt szybko przejdzie przez Sejm i Senat. Jeśli tak się stanie, to zmiany mają szansę wejść w życie jeszcze w tym roku.

Cenę mieszkania można poznać dopiero po bezpośrednim kontakcie

Obecnie w Polsce deweloperzy nie mają ustawowego obowiązku publikowania cen mieszkań w ofertach internetowych. W praktyce oznacza to, że wielu z nich nie podaje tych informacji, co zmusza potencjalnych nabywców do bezpośredniego kontaktu w celu uzyskania szczegółów. Obecnie podawanie cen jest traktowane jako dobra praktyka, a nie obowiązek prawny.

Polski Związek Firm Deweloperskich proponuje, by w przepisach znalazł się także obowiązek udostępniania na stronach inwestycji prospektu informacyjnego, który zawierałby m.in. harmonogram, warunki finansowe oraz informacje o obiektach powstających w sąsiedztwie inwestycji. “Dzięki temu nabywcy nie muszą się martwić, że po kilku latach obok ich nowego mieszkania pojawi się np. ruchliwa droga czy inne uciążliwe sąsiedztwo wpływające na komfort zamieszkiwania" - wskazali przedstawiciele Związku.

Co zmieni ujawnianie cen mieszkań?

Obowiązek publikowania cen mieszkań mógłby ułatwić klientom porównywanie cen i oszczędzić. Zdaniem Agnieszki Mikulskiej z CBRE cytowanej przez money.pl, ujawnianie cen ma sens w przypadku mieszkań o przeciętnym standardzie. W takich sytuacjach istotny jest budżet kupującego, a brak ceny może zniechęcać, ponieważ wymaga poświęcenia czasu, by dowiedzieć się, czy dana nieruchomość mieści się w jego możliwościach finansowych. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku luksusowych apartamentów, gdzie cena często zależy od indywidualnych czynników czy dodatkowych opcji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ