Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? "Wniosek to kwestia godzin"

Adam Glapiński, szef NBP
Czy Adam Glapiński, szef NBP stanie przed Trybunałem Stanu? / fot. East News
Jan Grabiec, szef Kancelarii Premiera informuje że wniosek o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu jest właściwie gotowy i decyzja o jego złożeniu to kwestia najbliższych godzin.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przy przygotowaniu sprawozdania finansowego Narodowego Banku Polskiego za rok 2023, narosły znaczące problemy oraz zastrzeżenia prawne dotyczące działań prof. Adama Glapińskiego - donosi portal Money.pl. Te działania mogły przynieść bankowi szkody materialne. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) domagają się wyjaśnień na dodatkowym posiedzeniu.

RPP w akcji: Wniosek o nadzwyczajne posiedzenie

Troje senatorów RPP - Joanna Tyrowicz, Ludwik Kotecki, i Przemysław Litwiniuk - nie kryjąc swojego zaniepokojenia, zwróciło się do Glapińskiego z wnioskiem o zwołanie posiedzenia Rady na 28 marca. Wniosek ten był bezpośrednio sprowokowany przez informacje o "istotnych problemach" w trakcie przygotowania rocznego sprawozdania finansowego NBP. Dodatkowo, wnioskodawcy podkreślili niezrozumiałą odmowę dostępu do dokumentów, co rodzi poważne wątpliwości co do transparentności działań banku - relacjonuje portal Money.pl.

"Z niepokojem odnotowaliśmy ujawnione w przekazanych nam do wiadomości pismach członka Zarządu NBP pana Pawła Muchy oraz wiceprezes NBP pani Marty Kightley informacje o pojawieniu się istotnych problemów w procesie rzetelnego sporządzenia i oceny rocznego sprawozdania finansowego NBP za 2023 r." - informują senatorowie w piśmie z 15 marca 2024 r. członkowie RPP.

Sprawdź: NIK alarmuje: Polska nie radzi sobie z obsługą cudzoziemców

Pod pręgierzem opozycji: Donald Tusk interweniuje

Sytuacja w NBP nie umknęła uwadze najwyższych władz państwowych. Donald Tusk zapowiedział złożenie wniosku o postawienie prof. Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Ten ruch polityczny sygnalizuje zintensyfikowanie konfliktu wokół kierownictwa banku centralnego.

Prof. Joanna Tyrowicz, w swoim wpisie na LinkedIn, rysuje obraz banku zmagającego się z wieloma wewnętrznymi problemami. Wśród nich wymienia "negatywne audyty wewnętrzne", "ryzyka prawne", "znikające pieniądze", "pojawiające się deus ex machina dokumenty, których podpisywania nikt nie pamięta, a których skutki prawne są znaczne", "nad wyraz hojne podarki poza ewidencją","potencjalnie nadużycia". Tyrowicz zwraca uwagę na szereg nieprawidłowości, które budzą niepokój i wymagają pilnej weryfikacji.

Zobacz: Top 30 najciekawszych profili na polskim Linkedinie

Zagadka finansów NBP: Strata czy zysk?

Ostatnie doniesienia rzuciły cień na finanse NBP, szczególnie po ujawnieniu straty rzędu blisko 21 mld zł w 2023 roku. Kontrowersje wzbudza fakt wcześniejszych deklaracji Glapińskiego o planowanej wpłacie 6 mld zł zysku do budżetu państwa, co rodzi pytania o podstawy takich przewidywań.

Kontrowersje wokół NBP i prof. Glapińskiego wciąż się rozwijają, a zbliżające się posiedzenie RPP może przynieść nowe wyjaśnienia. W tle pozostaje kwestia wniosku do Trybunału Stanu i potencjalne dalsze konsekwencje dla kierownictwa banku.

"Decyzje prezesa NBP miały charakter działalności partyjnej, nie realizował on zadań ustawowych" — ocenia szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec, cytowany przez Business Insider. Grabiec informuje że wniosek o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu jest właściwie gotowy i decyzja o jego złożeniu to kwestia najbliższych godzin.

Przypomnijmy, że w 2022 roku magazyn "Global Finance" wskazał Adama Glapińskiego, jako jednego z najgorszych bankierów centralnych Europy. Dla przykładu gorszą ocenę od szefa NBP otrzymali jedynie Şahap Kavcıoğlu z Turcji oraz Pavel Kallaur z Białorusi. Niestety nie jest do doborowe towarzystwo, gdyż władze monetarne związane są tam z reżimami autokratycznymi kolejno Recepa Erdogana i Aleksandra Łukaszenki. 

Adam Glapińśki "unieważnia wysoką inflację": wystąpienie prezesa NBP

Adam Glapińśki "unieważnia wysoką inflację": wystąpienie prezesa NBP

Prezes NBP w swoim przemówieniu wyjaśnił stworzone przez siebie pojęcie "logiki przedsiębiorczości": - Jak ktoś czuje, że może drożej sprzedać swoje usługi, to sprzedaje. Przecież przedsiębiorcy i sprzedawcy, handlowcy, nie kierują się "a co będzie dobre dla narodu, jakie jest dobro wspólne, pomodlimy się wspólnie i zdecydujemy, jaką cenę ustalić". Nie! Ile można wyciągnąć zysku - mówił Glapiński.

Glapiński chce postawić przed sądem członków RPP

Glapiński chce postawić przed sądem członków RPP

Część członków RPP, w tym prezes NBP rozważa skierowanie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez innych pracowników Rady. Powód? Krytyka działalności RPP i oskarżenia o przekazywanie obywatelom "kłamliwych informacji".

ZOBACZ RÓWNIEŻ