ABC przedsiębiorcy. Strategia na trudne czasy

EFL
EFL, fot. Shutterstock
„Nie możemy zmienić kierunku wiatru, ale możemy inaczej ustawić żagle” – te słowa niemieckiego pisarza Andreasa Pflügera powinny stać się wskazówką dla przedsiębiorców. To najpewniejszy sposób na przetrwanie trudnych czasów.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 2/2023 (89)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pandemia, wojna, kryzys gospodarczy sprawiły, że nagle uświadomiliśmy sobie, że nie zawsze mamy wpływ na rzeczywistość. To odbiło się na kondycji przedsiębiorców. Jak pokazuje Barometr EFL, w którym przebadano 600 przedsiębiorców reprezentujących mikro, małe i średnie firmy z całej 

Polski, nastroje z kwartału na kwartał pogarszają się i w IV kwartale 2022 r. wyniosły 47,2 pkt. Przedsiębiorcy z sektora MSP coraz bardziej tracili nadzieję na wzrost sprzedaży: w I kwartale wierzyło w niego 29,2 proc. pytanych, w IV już tylko 4,2 proc. Nie mieli też złudzeń, jeśli chodzi o płynność finansową. Optymistycznie do tego tematu na początku roku podchodziło 25,7 proc. ankietowanych, pod koniec było ich zaledwie 4,2 proc. Wraz z kolejnymi miesiącami roku rosła też potrzeba zewnętrznego finansowania (od 16,8 w I kwartale do 37,5 proc. w IV). A to rzutuje na mniejszą skłonność do rozwoju. Tymczasem trudne czasy da się nie tylko przetrwać, ale także wykorzystać. Liczy się wtedy:

A – jak ambicja

Jeszcze do niedawna podstawą było posiadanie – moja maszyna, mój budynek, mój samochód. Ale świat się zmienia. Nowe technologie, innowacyjne rozwiązania i nieprzewidywalny rynek wymagają elastyczności, a to oznacza zmienność. Rozwiązaniem jest więc nie posiadanie, ale używanie, tego co w danym momencie jest najlepsze pod względem ekonomicznym i rozwojowym. Przesunięcie wektora ambicji z posiadania w stronę sprytnego korzystania z możliwości, jakie daje np. leasing albo wynajem to sposób na strategiczne zarządzanie w nieprzewidywalnych okolicznościach.

B – jak bezpieczeństwo

Nieprzewidywalne wydarzenia odbijają się nie tylko na naszej firmie, ale także na naszych partnerach biznesowych. A to prosta droga do opóźnień w płatnościach, zalegających fakturach. Aby przygotować się na sytuacje, które mogą wpłynąć na płynność finansową firmy, warto zabezpieczyć swoje interesy i pomyśleć o faktoringu. To pomaga w kryzysowej sytuacji zachować płynność, ale także utrzymać wizerunek firmy godnej zaufania.

C – jak cel

Otwartość na nowe możliwości to klucz do sukcesu. Aby móc realizować ambitne cele i odważnie podchodzić do wyzwań, warto korzystać z wiedzy i doświadczenia zaufanych partnerów, którzy dzięki znajomości rynku i szerokiemu wachlarzowi oferowanych usług mogą nie tylko wesprzeć w sytuacjach trudnych, ale także pomogą rozwinąć żagle tak, by z pełną mocą wypłynąć na szerokie wody. 

EFL powstał w 1991 r., jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Oferuje szeroki pakiet rozwiązań dla biznesu: leasing, pożyczkę, wynajem długoterminowy, ubezpieczenia i faktoring. 

------------------------------

Warto to przemyśleć...

Wojciech Przybył, członek zarządu EFL

Większość przedstawicieli badanych przez nas firm twierdzi, że woli posiadać niż wynajmować. Jeszcze… bo otwartość na zmianę dotyczącą wynajmu widać już coraz wyraźniej. Sprzyja temu wiele czynników – pokoleniowość, ceny środków trwałych, coraz większa otwartość na zmiany i innowacje. Jednak obecnie dla wielu firm ważniejsze jest zachowanie płynności finansowej. O nią zdecydowanie łatwiej, jeśli w niesprzyjającym i nieprzewidywalnym otoczeniu gospodarczo-politycznym, można coś zaplanować, wiedzieć z wyprzedzeniem. I takim rozwiązaniem jest wynajem, dzięki któremu firmy mają więcej kapitału i czasu na prowadzenie podstawowej działalności, a mniej niespodzianek, które mogą je zaskoczyć w przyszłości. Bo, po pierwsze, dzięki wynajmowi przedsiębiorca ma większą kontrolę nad kosztami. Przez kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy – w zależności od czasu trwania najmu – wie dokładnie, ile będzie kosztował go samochód, ciągnik rolniczy czy maszyna budowlana. Ta rata jest stała i niezmienna niezależnie od tego, co dzieje się wokół. A po drugie, szczególnie ważne w takich branżach jak rolnictwo czy budownictwo, wynajem jest elastyczny. Można skorzystać z rozwiązania krótkoterminowego liczonego w dniach lub tygodniach lub średnioterminowego, do roku. Wówczas płacimy za sprzęt, który faktycznie pracuje i zarabia, a nie stoi w garażu, bo sezon się skończył. W mojej opinii coraz bardziej liczącym się elementem utrzymania płynności finansowej jest najem i patrzenie na niego jako opcję większych korzyści niż zakup na własność.

My Company Polska wydanie 2/2023 (89)

Więcej możesz przeczytać w 2/2023 (89) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ