4-dniowy tydzień pracy tuż za rogiem. Już jedna trzecia firm USA rozważa jego wprowadzenie

4-dniowy tydzień pracy tuż za rogiem. Już jedna trzecia firm USA rozważa jego wprowadzenie
Wypalenie zawodowe jest dużym problemem dla pracowników. Niektórzy szefowie rozważają skrócenie tygodnia pracy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Prawie jedna trzecia (30%) dużych amerykańskich firm bada nowe zmiany w harmonogramie pracy, takie jak 4-dniowe lub 4,5-dniowe tygodnie pracy. To wyniki ankiety przeprowadzonej wśród dyrektorów generalnych przez KPMG, opublikowanej w tym tygodniu.

Wyniki pokazują, jak niektórzy liderzy szukają sposobów na przyciągnięcie i zatrzymanie talentów na bardzo konkurencyjnym rynku pracy, gdzie wielu pracowników czuje się przepracowanych i niedocenianych.

Warto podkreślić, że firmy rozważają wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy zamiast zapewnienia podwyżek.

Brak podwyżki, ale 4 dni pracy w tygodniu

— Wszyscy pracujemy, aby zrozumieć, co jest optymalne, i będziemy kontynuować eksperymenty i zmiany — powiedział dla CNN Paul Knopp, przewodniczący i dyrektor generalny KPMG w USA.

Wielu pracowników mówi, że chcieliby krótszego tygodnia pracy. Aż 77% pracowników w USA stwierdziło, że 4-dniowy, 40-godzinny tydzień pracy miałby pozytywny wpływ na ich dobre samopoczucie — czytamy w ankiecie Gallup opublikowanej w listopadzie ub.r. W badaniu 46% stwierdziło też, że miałoby to "bardzo pozytywny" wpływ.

Dobra wiadomość dla pracowników? Niektóre testy i badania nad czterodniowymi tygodniami pracy w Stanach Zjednoczonych i Europie wykazały pozytywne wyniki dla dobrego samopoczucia i produktywności pracowników.

Knopp powiedział, że byłoby przedwczesne, aby stwierdzić, że to podejście zyskuje jednak na popularności. — Jest jeszcze za wcześnie, aby ogłosić 4-dniowy tydzień pracy częścią przyszłości rynku. Nadal znajduje się on w fazie eksperymentalnej — skomentował.

Dyrektorzy generalni nadal próbują zrozumieć, jak takie podejście by działało, jak wpłynęłoby na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników, oraz czy obniżyłoby koszty poprzez tworzenie zdrowszych środowisk. Warto dodać, że dodatkowe korzyści 4-dniowego tygodnia pracy to np. fakt, że pracownicy rzadziej przebywają na zwolnieniu lekarskim.

Niektóre firmy, które eksperymentowały z krótszymi tygodniami pracy, zastawiły taki tryb pracy na stałe.

W Wielkiej Brytanii znaczna większość firm, które wzięły udział w największym na świecie badaniu czterodniowego tygodnia pracy, nadal pozwala pracownikom pracować krócej. Ponad połowa nawet uczyniła tę zmianę czymś na stałe.

Czy AI skróci tydzień pracy?

Oczywiście krótszy tydzień pracy może nie sprawdzić się wszędzie. Knopp powiedział, że czterodniowy tydzień pracy mógłby mieć sens w finansach, marketingu i niektórych innych pracach biurowych, ale może nie w takich branżach jak opieka zdrowotna, gdzie występują niedobory kadrowe.

— Moim zdaniem powszechny 4-dniowy tydzień pracy może być odległy jeszcze o całe lata – jeśli w ogóle nastąpi — powiedział. — Będą firmy, które cicho eksperymentują, ale osobiście nie przewiduję szerokiego przyjęcia w ciągu najbliższych kilku lat.

Przedstawiciel KPMG dodał, że sztuczna inteligencja może pozwolić szefom na przyjęcie krótszych tygodni pracy, ponieważ technologia powinna uczynić pracowników bardziej wydajnymi.

AI może nie tylko automatyzować rutynowe i codzienne zadania, takie jak tworzenie prezentacji, redagowanie e-maili i pisanie raportów, ale w przyszłości będzie jeszcze lepiej radzić sobie z bardziej złożonymi działaniami.

— Możliwe, że generatywna AI sprawi, że czterodniowy tydzień pracy stanie się bardziej realistyczny — powiedział Knopp.

ZOBACZ RÓWNIEŻ