urlop wypoczynkowy
zobacz inne tematyPolak na urlopie
Wolna wigilia, czterodniowy tydzień pracy, niedziele handlowe. A do tego, jak zwykle na przełomie grudnia i stycznia, planowanie wolnych dni tak, by biorąc w nowym roku kilka dni urlopu, maksymalnie przedłużyć sobie i tak już długie weekendy. Wszyscy lubimy urlopy. Ale czy umiemy z nich korzystać?
Nowe zasady obliczania stażu pracy. Od kiedy będą obowiązywać?
Od początku 2026 roku wejdą w życie istotne zmiany w sposobie naliczania stażu pracy, co ma bezpośrednio wpłynąć na uprawnienia pracownicze oraz obowiązki pracodawców. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przewiduje rozszerzenie katalogu okresów zaliczanych do stażu pracy, co może przynieść zarówno dodatkowe korzyści dla pracowników, jak i zwiększyć obciążenia finansowe przedsiębiorstw.
Dobrostan nasz powszedni – czy polscy przedsiębiorcy potrafią odpoczywać?
Zdecydowana większość przedsiębiorców i przedsiębiorczyń w Polsce pracuje dłużej niż przyjęte społecznie 8 godz. dziennie – wynika z najnowszego raportu EFL „Jak odpoczywają przedsiębiorcy. Pod lupą”. Publikacja rzuca bardzo ciekawe spojrzenie na rodzimy biznes, choć nie wszystkie wnioski są optymistyczne.
Kara dla urlopowiczów? Rząd rozważa podatek od zagranicznych wakacji
Rząd planuje nowy podatek, który mógłby dotknąć osoby podróżujące na zagraniczne wakacje. Pomysł, mający rzekomo wspierać polską branżę hotelarską, wzbudził już liczne kontrowersje i wywołał debatę na temat wpływu nowych regulacji na turystykę.
Dłuższe urlopy i krótszy tydzień pracy? 35 dni wolnego, czyli rewolucja w polskim kodeksie pracy
Związek NSZZ „Solidarność” postuluje wprowadzenie powszechnego, 35-dniowego urlopu dla wszystkich pracowników, niezależnie od ich stażu zawodowego. Związkowcy argumentują, że zmiany w tej kwestii są konieczne, ponieważ przepisy dotyczące urlopów pozostały niemal nietknięte od ponad pół wieku.
Kolejne dodatkowe dwa dni urlopu w ciągu roku dla każdego. Firma nie może odmówić
Pracownik ma prawo do wzięcia dwóch dni urlopu lub 16 godzin zwolnienia z pracy,a pracodawca nie może powiedzieć "nie". Nowelizacja Kodeksu Pracy zezwala na dodatkowe wolne, jeśli powodu "siły wyższej" zatrudniony musi wyjść z pracy. Za wykorzystanie takiego urlopu dostanie połowę pensji.
Dni wolne 2025. Kiedy wziąć urlop? Tak będą wyglądały długie weekendy
Długie weekendy w 2025 roku naprawdę będą długie. Kto mądrze rozplanuje urlop, będzie mógł cieszyć się nawet ponad tygodniowym wypoczynkiem. Najodważniejsi mogą rozpocząć wakacje już w połowie czerwca. Tak wygląda kalendarz dni wolnych na drugą połowę 2024 roku i cały 2025.
Ponad ⅓ Polaków oddałaby część urlopu w zamian za 4-dniowy tydzień pracy
Polacy spędzają w pracy prawie najwięcej czasu w Unii Europejskiej, w dodatku, według nowych danych No Fluff Jobs, aż ⅔ nie wykorzystuje w całości przysługującego im urlopu. Jednocześnie 72 proc. chciałoby tego urlopu mieć więcej. Tylko 15 proc. zgodziłoby się jednak na zwiększenie liczby dni wolnych kosztem obniżenia pensji. Większe zainteresowanie budzi pomysł zmniejszenia wymiaru urlopu w zamian za 4-dniowy tydzień pracy – „za” jest ogółem 37 proc. badanych, a wśród najmłodszych pracowników i pracowniczek nawet 50 proc.
Więcej dni płatnego urlopu? "Trwają analizy w Ministerstwie Rozwoju"
Już niebawem długość płatnego urlopu wypoczynkowego może zostać wydłużona - wynika ze wstępnych propozycji nowelizacji Kodeksu pracy, które obecnie poddawane są konsultacjom społecznym - pisze Business Insider.