Trzy miesiące płatnego urlopu? Rewolucyjny pomysł kandydata na prezydenta

urrlop
Urlop regeneracyjny miałby być przyznawany co 7 lat / Fot. Pexels/Darina Belongowa
Nawet do 3 miesięcy płatnego urlopu na poratowanie zdrowia po 7 latach pracy? Związkowa Alternatywa chce dodatkowego urlopu dla pracowników. Wzorem nauczyciele.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Związkowa Alternatywa zaproponowała nowy rewolucyjny urlop dla polskich pracowników. Aż 3 miesiące wolnego płatne w całości mógłby wziąć każdy pracownik po 7 latach od rozpoczęcia pracy, by poratować zdrowie. Pracodawca nie mógłby go odmówić. Skąd wziął się pomysł na urlop regeneracyjny?

Urlop regeneracyjny

Piotr Szumlewicz, kandydat na prezydenta i lider Związkowej Alternatywy, przedstawił projekt wprowadzenia urlopu regeneracyjnego. Głównym celem jest umożliwienie pracownikom poprawy stanu zdrowia i zwiększenie wydajności pracy.

Projekt zakłada trzymiesięczny urlop regeneracyjny dla osób pracujących w jednym miejscu przez minimum 7 lat. Urlop byłby przyznawany na wniosek pracownika, bez konieczności wizyty u lekarza, ale z odpowiednim wyprzedzeniem, by pracodawca mógł się przygotować. Z urlopu można byłoby korzystać wielokrotnie w czasie kariery zawodowej, zachowując minimum 7-letnie odstępy.

Szumlewicz proponuje również rozszerzenie tego prawa na osoby samozatrudnione i pracujące na innych umowach niż umowa o pracę. Wymagałoby to zmian w systemie podatkowo-składkowym, by wszyscy płacili składki na Fundusz Pracy. Według kandydata, rozwiązanie to mogłoby znacząco poprawić stan zdrowia psychofizycznego Polaków.

Pomysł na urlop regeneracyjny pochodzi z 1974 roku i zapisów prawa pracy, według których: – Kodeks pracy prawa do urlopu regeneracyjnego dla każdego pracownika, który przepracował w danym zakładzie pracy 7 lat. Urlop miałby być w pełni płatny i przyznawany na wniosek pracownika. Pracodawca nie mógłby odmówić jego udzielenia.

Urlop na poratowanie zdrowia

Urlop dla poratowania zdrowia udzielany jest nauczycielowi w celu leczenia:

• choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub

• choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy mogą odgrywać istotną rolę.

W przypadku nauczycieli urlopu na poratowanie zdrowia udziela się aż na 1 rok. Nauczyciel nie musi uzasadniać wniosku – nie jest zobowiązany do informowania we wniosku, z jakiego powodu ubiega się o urlop dla poratowania zdrowia. Wystarczy, że złoży do dyrektora szkoły wniosek o wydanie skierowania na badania lekarskie w celu wydania orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia urlopu.

Na takich samych zasadach miałby być udzielany urlop regeneracyjny? Tego nie wiadomo. Związkowa Alternatywa chciałaby, aby taki urlop obowiązywał w połączeniu z czterodniowym tygodniem pracy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ