80 tys. nauczycieli straci prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. MEN rozwiewa nadzieje

W odpowiedzi na interpelację posłanki, MEN podkreśliło, że nie widzi podstaw do zmiany regulacji. Resort przypomniał, że to dyrektor szkoły odpowiada za ocenę sytuacji nauczyciela w oparciu o dokumentację pracowniczą.
— W przyszłym roku 80 tysięcy nauczycieli straci uprawnienie do urlopu dla poratowania zdrowia — powiedziała Urszula Woźniak, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Kto straci przywilej urlopu zdrowotnego?
Nauczyciele, którzy 1 września 2024 r. uzyskali prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 88a Karty nauczyciela, mogą stracić prawo do rocznego, płatnego urlopu dla poratowania zdrowia. Jest to efekt przepisów dotyczących tzw. emerytur czarnkowych. Wynika z nich, że jeśli nauczyciel nie chce skorzystać z wcześniejszej emerytury, ale jest już do niej uprawniony, nie będzie mógł skorzystać z płatnego urlopu dla poratowania zdrowia.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśnia, że ograniczenia w przyznawaniu urlopu dla poratowania zdrowia nie zależą od rodzaju emerytury, do której nauczyciel ma prawo. Nie ma znaczenia, czy nauczyciel nabył prawo do powszechnej emerytury po osiągnięciu odpowiedniego wieku, czy do wcześniejszej emerytury na nowych zasadach. Taką interpretację potwierdził też Sąd Najwyższy w wyroku z 26 marca 2007 r.
Czym jest urlop dla poratowania zdrowia?
Urlop dla poratowania zdrowia to specjalny przywilej, z którego może skorzystać nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Okres siedmioletniej pracy w szkole uważa się za nieprzerwany, jeżeli nauczyciel podjął zatrudnienie w szkole nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy w tej samej lub innej szkole. Urlop ten może trwać nawet do roku i w tym czasie nauczyciel otrzymuje pełne wynagrodzenie. Jest on przyznawany w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, jeśli stan zdrowia nauczyciela wymaga czasowego zaprzestania pracy.
Z ostatnich danych udostępnionych przez MEN wynika, że ze stażowej emerytury skorzystało jedynie 216 nauczycieli. Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się świadczenia kompensacyjne.
Nauczyciele liczą na to, że ich postulaty dotyczące urlopów dla poratowania zdrowia i emerytur zostaną uwzględnione w nowelizacji Karty Nauczyciela. Projekt nowelizacji został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji i trafił do konsultacji. Obecnie projekt zakłada, że nauczyciele mieliby prawo do skorzystania z płatnego urlopu, ale tylko na leczenie sanatoryjne lub pobyt uzdrowiskowy. Jest to jednak znacznie krótszy urlop niż dla poratowania zdrowia, który może trwać nawet rok.