Wydanie 7/2024 (106) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 7/2024 (106)

Data publikacji: 28.06.2024

Liderzy nowej generacji

Badaczka kosmicznych mikroglonów, główny naukowiec w OpenAI, konstruktor elektrycznych motocykli, twórcy gry o Thorgalu, jeden z najlepszych skautów w NBA. Młodzi Polacy zmieniają nie tylko biznes, ale też świat. Poznajcie 12 wspaniałych.

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 7/2024 (106)

100

Ubezpieczenia

Pięć dowodów, że się opłaca

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. W ostatnich latach mocno zachwiana. Nic więc dziwnego, że dobre ubezpieczenie na życie stało się jednym z najbardziej pożądanych benefitów na rynku pracy.

102

Akceleratory

Jak się bezpiecznie akcelerować

Akceleratory, jak wszystkie firmy, mają swoje polityki i swoje interesy, które zwykle zapisane są gdzieś małym drukiem. Wielu founderów to bagatelizuje. Jakie haczyki mogą się kryć w umowie z akceleratorem?

105

Moja firma

Zaklinacz AI

Musi rozumieć sztuczną inteligencję, musi umieć ją wdrożyć i musi sprawić, by była dla firmy bezpieczna. Poznajcie Chief AI Officera.

108

Marka Godna Zaufania

Akcja edukacja, czyli 5 pomysłów na dzielenie się wiedzą

Nauka przez całe życie staje się znakiem naszych czasów. Świat pędzi do przodu, a ludzie, chcąc nie chcąc, muszą za nim nadążyć. Od pracowników wymaga to chęci ciągłego rozwoju i gotowości na zmiany, dla Marki Godnej Zaufania oznacza konieczność wsparcia załogi i interesariuszy w zdobywaniu nowych umiejętności. Pomocnym narzędziem jest tu budowanie w firmie kultury uczenia się i dzielenia się wiedzą. Jak się do tego zabrać? Oto najlepsze sposoby.

111

Moja firma

Wiele nas dzieli, ale zdrowie łączy

Silversi i zetki siedzą biurko w biurko. Każda generacja ma różne potrzeby, przyzwyczajenia i oczekiwania. Jednak troska o zdrowie swoje i swojej rodziny łączy wszystkie pokolenia, bo 53 proc. pracowników najbardziej się o to martwi- jak wynika z danych raportu enel-med "Łączy nas zdrowie".

112

Zielona transformacja

Odpowiedzialny jak producent

Wchodzący właśnie w życie nakaz przymocowywania do butelek plastikowych nakrętek to tylko wierzchołek góry lodowej. Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP) przewiduje, że producent produktu ma być odpowiedzialny za swój produkt nie tylko w czasie jego użytkowania, ale też wtedy, gdy staje się on odpadem. Czy jest się czego bać?

117

Wywiady

Instrukcja obsługi workation

Ten model pracy najlepiej sprawdzi się u osób, które są niskoreaktywne i mogą sobie pozwolić na duży luz pod wieloma względami – mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholożka społeczna i trenerka biznesu.

120

Felietony

Czereśniowy sad

To wcale nie walkman wyprodukowany przez Sony, pociągi wielkich prędkości, wspaniały reżyser Akira Kurosawa, karaoke, gry komputerowe czy Pokemony były największymi japońskimi wynalazkami w XX w. Jest nim natomiast makaron instant popularnie zwany u nas pieszczotliwie „brykiecikiem”.

123

Moja firma

Jak zrobić krok w przyszłość

Wszyscy powtarzają, jak ważne jest inwestowanie w nowoczesne technologie i jak mogą one odmienić firmy z branży przemysłowej. By zabłysnąć na tle mocnej konkurencji z innych państw, trzeba jednak sprytnego podejścia.

124

W biznesie

Wiedza do potęgi

Fundacja BNP Paribas wspiera edukację dzieci i młodzieży z doświadczeniem uchodźczym i zachęca do zaangażowania się w pomoc.

130

W biznesie

Na nasz rachunek: Łączenie kropek z Bartkiem Lipnickim

Nowa rubryka w miesięczniku „My Company Polska”! To przestrzeń, gdzie biznes spotyka się z rozkoszami podniebienia. Co miesiąc zapraszamy czołowych przedsiębiorców na lunch, aby w swobodnej atmosferze porozmawiać o ich drodze do sukcesu, wyzwaniach, a także pasjach. Przy sałatce fatoush, falafelu i humusie rozmawiamy z Bartkiem Lipnickim, szefem Endeavor Poland.

134

Fajrant

Giełdowy proletariat: Film o Game Stop

„Ryczący kotek”, czyli drobny amerykański inwestor Keith Gill, w 2019 r. postanowił kupić śmieciowe akcje za 53 tys. dol. Dwa lata później – dzięki stworzeniu społecznego ruchu przeciwko rekinom z Wall Street – ich wartość osiągnęła astronomiczną kwotę 48 mln. Film „Inwestorzy amatorzy” pokazuje prawdziwą historię giełdowej przygody firmy GameStop. Obraz powstał na podstawie „The Antisocial Network”, świetnej książki Bena Mezricha.

136

Fajrant

Atrybuty lata

Nareszcie wakacje! Nieważne, czy ruszasz w podróż (i potrzebujesz wygodnej torebki w formie nerki), czy leżysz na plaży (w pięknym kostiumie kąpielowym), czy szukasz wytchnienia w spa (najlepiej z widokiem na morze), czy wylegujesz się na balkonie (popijając chłodną lemoniadę… ). Ważne, żeby czerpać z lata to, co najlepsze!

140

Fajrant

Zjazd z trasy

Prawdziwe terenówki? To nie są SUV-y! Samochodów przeznaczonych do off-roadu jest dzisiaj jak na lekarstwo. Nie znaczy to jednak, że całkowicie zniknęły z rynku.

145

W biznesie

Carpathian Startup Fest 2024 za nami!

Jedna z najlepszych imprez startupowych w Polsce – mówią uczestnicy. Na początku czerwca w podrzeszowskiej Jasionce po raz czwarty spotkali się founderzy, inwestorzy, przedsiębiorcy, a także ci, których interesuje rozwój rodzimego ekosystemu startupowego. Sebastian Kulczyk, Michał Sadowski, Stefan Batory, Piotr Nowosielski – na scenie w G2 Arena pojawiły się postacie, które znaczą naprawdę wiele.

146

W biznesie

EKF: Wyzwania i prognozy dla Polski

Makroekonomiczne prognozy wskazują, że wzrost PKB wyraźnie przyspieszy, średnio do 3,2 proc. r/r w 2024 r. względem 0,2 proc. r/r w roku poprzednim, a w kolejnych latach tempo wzrostu utrzyma się na podobnym poziomie – przewidują eksperci Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF), którego XIV edycja miała miejsce w Sopocie.

151

Fajrant

Poza biznesem: Kuba Sieczka

24-latek zapowiada, że tworzony przez jego startup motocykl elektryczny zawojuje świat wyścigów enduro. Najważniejsza nauka związana z przedsiębiorczością? Że sam nie da rady zmienić świata, dlatego w biznesie kluczowy jest zespół.

152

Fajrant

Wiem, że wiem wszystko

Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej. Nie dlatego, żeby byli tacy mądrzy, tylko wręcz przeciwnie.