Jak zrobić krok w przyszłość

Adam Kosuń
Adam Kosuń
Wszyscy powtarzają, jak ważne jest inwestowanie w nowoczesne technologie i jak mogą one odmienić firmy z branży przemysłowej. By zabłysnąć na tle mocnej konkurencji z innych państw, trzeba jednak sprytnego podejścia.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 7/2024 (106)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!


We wrześniu 2023 r. Komisja Europejska opublikowała specjalny raport na temat stanu cyfryzacji państw członkowskich. Polska… delikatnie mówiąc, nie wypadła najlepiej. Tylko 19 proc. polskich firm korzysta z chmury, gdzie średnia dla Unii to aż 34 proc. Nieco lepiej jest w przypadku elektronicznej wymiany informacji (32 proc. w porównaniu ze średnią 38 proc.). Tylko 3 proc. polskich firm wdraża technologie AI.

Jest źle, ale jeśli nic nie zrobimy z pogłębiającą się luką cyfrową, będzie jeszcze gorzej. Kilka miesięcy temu firma doradcza Deloitte opublikowała raport „2024 manufacturing industry outlook”, w którym wyznaczone zostały podstawowe kierunki przemian branży przemysłowej. „Ostatnie badanie przeprowadzone przez Deloitte wskazało, że aż 86 proc. ankietowanych kierowników w branży produkcyjnej uważa, że rozwiązania inteligentnych fabryk będą głównymi czynnikami konkurencyjności w ciągu najbliższych pięciu lat” – brzmi fragment raportu.

Działać trzeba od zaraz, bo konkurencja zagranicznych podmiotów będzie się tylko nasilała! Niestety, polskie biznesy wyścigu na kapitał wygrać nie mogą. Potrzeba sprytnego podejścia bazującego na wykorzystaniu istniejących narzędzi i technologii.

Jak rozwijać Przemysł 4.0

Podstawą jest otwarcie się firm na talenty, które szukają nowego podejścia do rozwoju biznesu. Drugi krok to otwarcie się na nowe technologie, które można wdrażać. Trzeci zaś to umiejętne wykorzystanie wszystkich narzędzi, które mamy, by służyły wspólnemu celowi – budowie efektywności organizacji. Jak to osiągnąć?

Przykładem rozwiązania może być WISE-EdgeLink firmy Advantech. To oprogramowanie, które pozwala na stworzenie pomostu pomiędzy systemami operacyjnymi (OT) a informatycznymi (IT), integracji tych systemów, a następnie wykorzystanie ich do budowy solidnej wartości dodanej. Po wdrożeniu rozwiązania firmy nie muszą weryfikować setek czy tysięcy systemów oddzielnie, ale otrzymują przejrzyste notyfikacje wręcz na wyciągniecie ręki i w czasie rzeczywistym.

WISE-EdgeLink dzięki konfiguracji plug-and-play oferuje między innymi automatyczne przekazywanie danych do chmury. System ten dostosowuje się jednocześnie do zmiennych potrzeb rynkowych, ale także zwiększa bezpieczeństwo danych dzięki zaawansowanym funkcjom szyfrowania i VPN. WISE-EdgeLink obsługuje ponad 200 różnych typów urządzeń przemysłowych w zakresie komunikacji między systemami operacyjnymi a informatycznymi, co stanowi ogromny atut ery Przemysłu 4.0. Pozwala to nie tylko na płynny transfer i wymianę danych między różnorodnymi urządzeniami w ekosystemie przemysłowym, ale także bezproblemową integrację z kluczowymi platformami chmurowymi, umożliwiając przedsiębiorstwom optymalizację procesów i zwiększenie efektywności operacyjnej.

Wśród urządzeń zdolnych do integracji z oprogramowaniem wyróżnia się m.in. sterowniki PLC oraz czujniki i liczniki energii – kluczowe dla efektywnej komunikacji i wymiany danych w środowisku przemysłowym. Ta wszechstronność wspiera nie tylko różnorodność technologiczną obecną w nowoczesnych zakładach przemysłowych, ale także zapewnia podstawę do budowania zaawansowanych systemów zarządzania danymi, które są niezbędne dla realizacji koncepcji Przemysłu 4.0.

– To nie tylko technologia czy rozwiązanie do konwersji protokołów; to przyszłość efektywniejszego i bezpieczniejszego przemysłu, która zaczyna się dzisiaj – podkreśla Adam Kosuń, IIoT Solution Engineer w Advantech.

Co ważne, system jest stale rozwijany i oferuje coraz to większe wsparcie nowoczesnych technologii, w tym opartych na AI i IIoT. A pamiętajmy, że światowy rynek tego ostatniego rośnie w tempie astronomicznym. Jednocześnie wdrożenie jednolitego systemu pozwala na zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. WISE-EdgeLink ma szyfrowanie SSL i inne mechanizmy bezpieczeństwa, które sprawiają, że dane przesyłane do chmury lub między urządzeniami są chronione przed nieautoryzowanym dostępem, co jest kluczowe do utrzymania integralności i prywatności informacji w środowisku przemysłowym.

My Company Polska wydanie 7/2024 (106)

Więcej możesz przeczytać w 7/2024 (106) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie