Wydanie 2/2024 (101) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 2/2024 (101)

Data publikacji: 30.01.2024

Niektórzy powiedzą, że czasem podejmujemy nietaktowne decyzje

Le Petit Trou to marka, którą francuski „Vogue” umieścił w zestawieniu najbardziej gorących tego sezonu obok takich, jak Loro Piana, Max Mara czy Brunello Cucinelli. Z kolei „GQ France” poleca ją słowami „możesz kupić z zamkniętymi oczami”. O pomyśle, sukcesie oraz nietaktownych na pozór decyzjach opowiadają założycielka marki Zuzanna Kuczyńska i Kasia Partyka, Head of Sales and Operations.

Kuba Dobroszek, Grzegorz Sadowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 2/2024 (101)

107

Moja firma

Atomowe wejście TUW PZUW

Poruszenie w branży ubezpieczeń. Media piszą o prekursorskim projekcie. Ceniona branżowa „Gazeta Ubezpieczeniowa” wyróżnia go tytułem Inicjatywa Roku. Chodzi o stworzenie ubezpieczeniowego konsorcjum, które zapewni ochronę energetyce jądrowej w Polsce. Wyzwania podejmuje się TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych.

108

Moja firma

Uderz w stół, a inwestorzy się obrażą

Możesz mieć pomysł na miarę Facebooka, zespół jak w Apple, marketing na poziomie Tesli, ale jeśli na starcie nie zadbasz o poprawny cap table, nie masz szans na odniesienie sukcesu.

114

Moja firma

Szukam partnera, czyli o potędze współpracy

Ogromnym zmianom na rynku, które zaszły w ciągu ostatnich dwóch lat, towarzyszą również zmiany w przywództwie. Decyzję „buduj albo kupuj” zastąpiła w wypadku większości firm strategia „współpracuj i szukaj partnerów”.

118

Moja firma

Wakacje last minute

„Wprowadzimy urlop dla przedsiębiorców – jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej”. Takie hasło pojawiło się w programie zwycięskiej koalicji. Zostało potem – wraz z innymi propozycjami – przedstawione nawet w exposé nowego premiera. My mówimy: sprawdzam.

120

Felietony

Tik-Tak Tytus Company

Jakie funkcje ma ten zegarek? – pyta James Bond, przyglądając się Omedze Seamaster Diver 300M 007 Edition, którą przed wykonaniem kolejnej misji dostaje w filmie „Nie czas umierać”.

123

Wywiady

Zacznijmy patrzeć na ESG przez pryzmat korzyści

– Raportowanie ESG nie jest celem, ale efektem odpowiedzialnego zarządzania – mówi Magdalena Obłoza, ekspertka koordynująca proces raportowania ESG w Banku BNP Paribas.

124

Afery gospodarcze

Z cinkciarza bankier, czyli afera Grobelnego

Lech Grobelny to bohater pierwszej kapitalistycznej afery III Rzeczypospolitej. Jego Bezpieczna Kasa Oszczędności była klasyczną piramidą finansową, o czym Polacy – nieznający jeszcze wtedy tajników gospodarki rynkowej – nie mieli pojęcia. Skazując go na więzienie, sąd powie, że w innym systemie prawnym aferzysta dostałby ponad tysiąc lat więzienia.

128

Moja firma

Pięć Wschodzących Sił nowego przywództwa

Czas na nowy sposób przewodzenia! W naszych czasach musi się ono zmienić od dowodząco-kontrolującego do ufająco-inspirującego – przekonuje Stephen M.R. Covey w książce „Ufaj i inspiruj. Jak prawdziwie wielcy przywódcy wyzwalają wielkość w innych”.

131

Fajrant

Marka nazwiska. Jak „Makłowicz i Synowie” (i nie tylko) rozwija się dzięki marce

Polskie nazwiska są trudne dla cudzoziemców do wymówienia. Jeszcze gorzej jest z ich pisownią – najeżoną „z”, „ź” i „ż”… Świetnie! Zagraniczni klienci nie pozostaną wobec takiej marki obojętni, polscy zaś docenią, że stawiasz na wartości rodzinne. Warto zachować nazwisko w nazwie brandu, zwłaszcza jeśli sprzedajesz wędliny, kosmetyki lub inny produkt, w którym zaufanie to podstawa.

136

Fajrant

Stary dobry analogowy świat

Zmyślone liczby dają zmyślone pieniądze zapewniające zmyślony sukces – mówi Amanda (Julia Roberts), bohaterka filmu „Zostaw świat za sobą”. Jest on adaptacją popularnej powieści Rumaana Alama.

138

Fajrant

Endorfiny w cenie. Wydajmy na to

W lutym rozpieszczamy zmysły blaskiem i zapachem świec, aromatycznymi kąpielami, wyrafinowaną włoską kolacją. Uzależnionym od endorfin proponujemy unikatową sportową markę.

142

Fajrant

Rakieta

To jeden z najszybszych i najbardziej luksusowych elektryków na rynku. Co z nim więc jest nie tak?

144

Fajrant

Podróż służbowa, czyli auto w terenie

Mobilne technologie od dawna są na takim poziomie, że praca zdalna nie jest problemem. Dotyczy to również pracy w samochodzie, który – gdy mowa o vanach – może też pełnić funkcję mobilnego biura. Czasem naprawdę luksusowego.

147

Fajrant

Jak wytrwać w noworocznym postanowieniu

Do najtrudniejszych wyzwań noworocznych z pewnością należy rzucanie i ograniczanie palenia. Za nami pierwszy miesiąc nowego roku. Wiele osób niestety nie daje rady porzucić zgubnego nałogu z dnia na dzień i po krótkim okresie tytoniowej abstynencji przekłada swoje żelazne postanowienie o kolejny rok.

151

Fajrant

Łukasz Ostrowski. Poza biznesem

Łukasz od niedawna rozwija Placówkowo, czyli – w dużym uproszczeniu – mapę żłobków i przedszkoli. O inicjatywie przeczytacie wkrótce na łamach mycompanypolska.pl, teraz zapraszamy do poznania mniej formalnej strony Ostrowskiego!

152

Felietony

Kapłani pozycjonowania

Niekiedy, a mówiąc między nami całkiem często, czuję się jak egipski rolnik z czasów Średniego Państwa. Taki, co to by chciał uczynić swoje życie nieco bardziej znośnym, ale kapłani wmawiali mu, że Ra albo Ozyrys mogą się na niego wkurzyć, więc nie powinien podskakiwać.