Gadżety. Luty 2024

Klawiatura realna
Klawiatura realna
Sprawdź nowinki technologiczne i ciekawe urządzenia.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 2/2024 (101)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Klawiatura realna

Jeśli pamiętasz jeszcze czasy, kiedy smartfony miały klawiatury z klawiszami i brakuje ci tego udogodnienia, to etui Clicks jest rozwiązaniem. Etui posiada wbudowaną fizyczną klawiaturę QWERTY, której można używać z iPhonem. Co więcej działa ona tak, że funkcja wirtualnej klawiatury na ekranie zostaje automatycznie wyłączona (można ją wymusić). Całość oczywiście zmienia rozmiary telefonu, jest on dłuższy, ale nie traci swego uroku, a klawisze są podświetlane. Obsługuje także skróty klawiaturowe na komputerach Mac i iPad. Etui jest dostępne wyłącznie dla iPhone’a 14 Pro, iPhone’a 15 Pro i iPhone’a 15 Pro Max. 

-------------------------------

Komputerowy królik

Rabbit R1 to niewielkie i bardzo nietypowe urządzenie, które ma spełniać funkcję kieszonkowego komputera. Każdy powie, ale to głupie, przecież smartfon jest komputerem, po co mi kolejny. A Rabbit ma też sprawić, że mniej czasu będziemy spędzać przed ekranem. Obsługujemy go więc za pomocą głosu, a dzięku sztucznej inteligencji i możliwości współpracowania ze wszystkimi aplikacjami z Androida i iOS może nam podać odpowiedź lub zrealizować zadanie. R1 wykorzystuje LAM (Large Action Model), czyli coś innego niż popularne modele LLM (Large Language Model) z chabotów AI. Jego sztuczna inteligencja została przeszkolona nie na słowach czy obrazach z internetu, ale na interfejsach użytkownika z poszczególnych aplikacji. Dzięki temu rozumie i używa stron internetowych czy aplikacji w naszym imieniu. I Rabbit wywołał spore zamieszanie. Producent liczył na to, że uda mu się sprzedać 1 tys. urządzeń w pierwszych tygodniach, ale okazało się, że klienci zamówili 10 tys. sztuk w ciągu jednego dnia. Urządzenie kosztuje ok. 800 zł. 

-------------------------------

Gokart i hulajnoga w jednym

Segway to firma, która miała zrewolucjonizować transport. Nie do końca się to udało, co nie oznacza, że przedsiębiorstwo sobie nie radzi na rynku. Segway właśnie pokazał drugą edycję gokarta GoKart Pro 2. To niewielki pojazd wyposażony w baterię pojemności 432 Wh pozwalającą mu rozpędzić się do 43 km/godz. Podobnie jak we wcześniejszym modelu silnik może być umieszczony z tyłu pojazdu, a napęd na tylne koła umożliwia zwinne driftowanie. Posiada również system wspomagania driftu, który pozwala użytkownikom wstępnie zaprogramować swoje doświadczenia w zależności od ich stylu i warunków panujących w terenie. A na koniec można go rozmontować i złożyć z niego samobalansującą się hulajnogę, z czego oczywiście znany jest Segway. 

-------------------------------

Tracker dla psa

Jednym z zaskakujących gadżetów pokazanych na tegorocznych targach CES była obroża dla psów Minitail firmy Inoxia. To kolejny produkt dla właścicieli pupili, za sprawą którego można zbierać dodatkowe dane o czworonogu. Inteligentne obroże potrafią lokalizować zwierzę za pośrednictwem GPS, co bywa bardzo użyteczne. Potrafią też mierzyć tętno i inne parametry życiowe, to się przydaje, ale weterynarzom. Inoxia poddaje jednak te dane analizie i jest zdolna do interpretacji większej ilości sygnałów. Minitail wie, kiedy zwierzak się drapie, kiedy szczeka czy wykonuje inną czynność, bazując na danych z mikrofonów, akcelerometrów i pozostałych sensorów. Co więcej obroża może sugerować chorobę psa czy potrzebę wizyty u weterynarza. Całość ma moduł SIM, płaci się za samo urządzenie, ale również opłaca subskrypcję. 

My Company Polska wydanie 2/2024 (101)

Więcej możesz przeczytać w 2/2024 (101) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ