Wydanie 7/2016 (10) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 7/2016 (10)

Data publikacji: 22.06.2016

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 7/2016 (10)

1

Edytorial

Dlaczego powinniśmy walczyć o talenty

Podskórnie, mało zauważalnie, mimo że niesie ze sobą potencjalnie wielkie skutki ekonomiczne, toczy się na świecie batalia o ludzi: o przyciągnięcie do swego kraju informatyków, programistów, innowatorów, przedsiębiorców. Polska jeszcze tej wojny nie przegrywa, ale brak wizji, jak rozwiązać problem narastającej rywalizacji o talenty, porażkę tę przybliża.

14

Ludzie

Poszukiwacze innego spojrzenia

Wyszli z jednego domu i dwóch artystycznych przestrzeni. Dziewczynka z kamerą i chłopiec przy fortepianie. Od ponad dekady razem tworzą i produkują filmy.

17

Ludzie

Idzie na Maksa

Kiedyś poważny dzieciak, dziś konsekwentny inwestor, ale w tym jest zero nudy i tylko trochę zapatrzenia w siebie. Działa niestandardowo, szeroko, ma plany na przynajmniej sto kolejnych lat – dla swojej rodziny i polskiego biznesu.

20

Ludzie

Spełnili słodkie marzenie

Tomasz Sienkiewicz i Krzysztof Stypułkowski, właściciele Manufaktury Czekolady, kochają prawdziwą czekoladę, której na świecie jest już tak niewiele. Klienci to doceniają.

24

Rynki

Miłość do ojczyzny popłaca

Metka „made in Poland” jest dziś modna i prestiżowa, a gospodarczy i konsumencki patriotyzm, narastający od kliku lat w narodzie, przekłada się na rozkręcanie dochodowych biznesów, szczególnie w branży odzieżowej.

28

Rynki

Trudy rewolucji

Kiedy w 2007 r. Amazon wypuścił na rynek e-czytnik, czyli Kindle’a, a w 2009 r. utworzył platformę selfpublishingową, mówiono o wydawniczo-czytelniczej rewolucji. U nas jej sztandar, jako jedna z pierwszych, poniosła oficyna RW2010. Okazało się to nie lada wyzwaniem na trudnym polskim rynku.

32

Rynki

Mogliśmy szybciej iść w świat

Adfairs postawiła na cyfryzację staroświeckiej, jak dotąd, obsługi marketingowej targów i ich wystawców. Doskonaliła ofertę i edukowała swą potencjalną klientelę. Wystarczył rok, by odniosła sukces. Właściwie mogła też dużo szybciej ruszyć za granicę.

36

Ludzie

Spokojnie, to tylko deflacja

Popularny jest sąd, że deflacja szkodzi gospodarce, gdyż konsumenci, oczekując spadków cen, powstrzymują się od zakupów, licząc na to, że za parę miesięcy będzie taniej. Tę tezę trudno udowodnić. Odczucia konsumentów, dotyczące cen, zwykle rozmijają się ze statystykami.

40

Rynki

Polskie startupy podbijają świat

Startupy z Polski radzą sobie za granicą lepiej niż nasze firmy-molochy. Chwalone są za ambicję i pracowitość. Nie dały nam wprawdzie na razie drugiego Skype’a, ani żadnej naprawdę przełomowej innowacji, ale i tak podbijają świat. Tyle że, biorąc pod uwagę rodzimy potencjał, takich sukcesów mogłoby być po prostu więcej.

46

Ludzie

Szybkie randki rozkręcają biznes. Startupowy

O szybkich randkach prezesów dużych korporacji z małymi startupami, a także o tym, że dla Polski to już ostatni dzwonek, by wprowadzić rozwiązania przyciągające zagraniczne talenty technologiczne, z Elizą Kruczkowską, prezes Startup Poland, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

62

Finanse

Czy doczekamy się w Polsce REIT-ów?

Dla poszukiwaczy stałego dochodu z inwestycji REIT-y są niczym Święty Graal. Stopa dywidendy przewyższa tu średnie oprocentowanie obligacji firm, a zwrot w długim okresie bije też wyniki indeksów giełdowych. Ryzyko – jak to z nieruchomościami – jest, ale relatywnie niewielkie.

64

Startupy

Wszędzie muzyka

Rynek rozrywki, w tym także muzyki, zdominowały dzisiaj cyfrowe technologie. To dzięki nim można tworzyć rozbudowane systemy, które sprawiają, że nasze ulubione utwory słychać w całym domu. Bez zbędnych kabli i instalacji.

65

Finanse

Inwestycja w wakacje

Wraz z nastaniem w Polsce śródziemnomorskich upałów zasoleniu uległy koszty wypoczynku, zwłaszcza nad Bałtykiem. Niejeden przedsiębiorca, regulując rachunek za pobyt, zastanawia się pewnie, czy nie taniej byłoby kupić wakacyjną nieruchomość i jeszcze czerpać zyski z jej wynajmu.

68

Finanse

Jesienią więcej unijnych pieniędzy dla firm

W drugiej połowie roku do polskich firm, za pośrednictwem PARP, trafi ok. 2 mld zł. Większość na wdrożenia innowacji (czyli inwestycje w produkcję), a więc to, na czym przedsiębiorcom najczęściej zależy. Procedury ubiegania się o dotację są prostsze niż niegdyś, ale wymagania wzrosły.

71

Moja firma

Byle nie wylać dziecka z kąpielą

W Polsce, w przeciętnym prywatnym portfelu inwestycyjnym, brakuje dziś co najmniej kilku grup aktywów – takich, które w przyszłości z łatwością uzasadnią swoją przydatność.

72

Zarządzanie

Żeby się ludziom chciało chcieć

Niektórym wydaje się, że ich pracownicy z definicji traktują pracę jak zło konieczne i trzeba ich do niej zaganiać. Tymczasem wiele osób naprawdę chce pracować, zaangażować się, a rolą szefa (w jego najlepiej pojętym interesie) jest tego nie zepsuć.

76

Marketing

W pół sekundy

Co zrobić, aby pieniądze wydane na reklamę outdoorową, na billboardy, banery czy np. citylighty, nie zostały zmarnowane?

80

Startupy

Centrum zarządzania mobilnością

Smartfony, tablety, coraz częściej prywatne, są już masowo używane do celów służbowych, nieraz poza firmą. Zwiększa to efektywność przedsiębiorstw, ale gorzej z bezpieczeństwem ich danych. Stąd oprogramowania do ochrony tych ostatnich. Najlepiej łatwej i systematycznej, i żeby jeszcze zyskała na tym sprawność mobilnych urządzeń.

88

Prawo i podatki

Nowe możliwości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

17 kwietnia weszła w życie duża nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Poszerza ona znacznie uprawnienia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a dla przedsiębiorców przynosi trzy ważne nowości.

90

Prawo i podatki

Unikanie opodatkowania a optymalizacja podatkowa

Na podpis Prezydenta RP czeka ustawa z 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona m.in. wprowadzenie do polskiego porządku prawnego klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, której celem jest przeciwdziałanie obejściu przepisów prawa podatkowego oraz ograniczenie osiągania z tego tytułu korzyści podatkowych.

91

Prawo i podatki

Przedsiębiorcy muszą się przygotować na zmiany

Pod koniec ubiegłego roku Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona znaczące zmiany w zakresie dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi.

92

Prawo i podatki

Małe firmy wolą stracić pieniądze niż kontrahenta

Aż 76 proc. mikro, małych i średnich firm nie korzysta z zapisów Ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, która pozwala im między innymi na doliczanie dłużnikowi ustawowych odsetek bądź odzyskiwanie zaległych płatności na jego koszt.

94

Akademia przedsiębiorczości

Gdy zapada decyzja

Statystyki raczej nie mobilizują debiutantów. Tylko co szóste marzenie o własnej firmie przeradza się w Polsce w działające przedsiębiorstwo – oceniają badacze z Grupy IQS. Tutaj sukces to wypadkowa szczęścia i mądrej determinacji, a tej sprzyja kilka rzeczy, o których warto wiedzieć.

97

Akademia przedsiębiorczości

Wstępny rekonesans rynku

Od czego zacząć? Jak oszacować koszty? Skąd zdobyć informacje o konkurencji? Czy potrzebny jest nam biznesplan? Takie pytania zadaje sobie niejeden z pomysłem na własną firmę. Zwykle można samemu sobie z nimi poradzić, a jeśli nie, warto zwrócić się do instytucji otoczenia biznesu.

100

Fajrant

Sztuka łapania dystansu

Stres jest generalnie zdrowy, dopiero w nadmiarze niszczy, zamiast mobilizować do życia i działania. Przedsiębiorcy, zwłaszcza z pewnym stażem, często już wiedzą, jak go trzymać na wodzy. Co jednak, gdy stare, sprawdzone sposoby przestają wystarczać?

104

Fajrant

Dieta zamknięta w pudełku

Nie masz czasu gotować, a chcesz się zdrowo odżywiać? Nie musisz przeglądać menu w restauracji, licząc, że znajdziesz coś dla siebie, albo ograniczać się do sałaty ze sklepu. Pojawił się bowiem dietetyczny catering i urozmaicone dania na wszystkie pory dnia dowiozą ci pod wskazany adres w gotowym do podgrzania pudełku.

108

Fajrant

Duch wyścigów

Do 300 km/godz. mogą rozpędzić się w czasie, którego większość kierowców potrzebuje, by leniwie wrzucić drugi bieg. Tak szybkie są najmocniejsze sportowe motocykle. Ich silniki mają tyle koni, ile ważące niemal 10 razy więcej sportowe auta.

112

Fajrant

Belgradzka układanka

Belgrad rozlewa się po naddunajskich wzgórzach. Kwartały liszajowatych bloków mieszają się tu z przepychem secesji, szklanymi biurami i śladami otomańskiego panowania. Trochę trzeci świat, a trochę pierwszy. Dla Polaka, z paru względów, egzotyczny.

120

Fajrant

Pora zmądrzeć przed szkodą

Racjonalne i jednocześnie przedsiębiorcze zarządzanie narodowym potencjałem gospodarczym to nie tylko dobre hasło na kolejną kampanię wyborczą. To przede wszystkim szansa na konkurencyjną, i dzięki temu stosunkowo bezpieczną, przyszłość naszych dzieci oraz wnuków. A także na mniej głodowe emerytury dla nas.