podatki
zobacz inne tematy"Polski ład". Rząd prezentuje nowy program gospodarczy. Wiemy, co czeka przedsiębiorców!
Podwyżki podatków? Nowe programy socjalne? Rząd odsłania karty programu "Polski ład", wcześniej nazywanego "Nowym Ładem". Transmisja rozpoczęła się o godz. 10.
Czy pierzesz brudne pieniądze? Zmiana w prawie narzuca nowe obowiązki
Jesteś doradcą podatkowym albo handlujesz dziełami sztuki? Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu narzuci na ciebie dodatkowe obowiązki.
Europejski Amazon nie zapłacił podatku CIT. Przychody przekroczyły... 44 mld euro
"Nie jest kolorowo. Ja tam do tego interesu dokładam od lat". Słowa właściciela lokalnej hurtowni? Nie, tak mogliby powiedzieć szefowie europejskiej filii Amazona. Mimo ponad 44 mld euro przychodów w 2020 roku firma nie zapłaciła podatku CIT.
Przepraszamy za utrudnienia [FELIETON]
„Nie mamy pańskiego PIT-36 i co pan nam zrobi! Cham się uprze i mu daj! No skąd wezmę, jak nie mam”. Taki zasadniczo komunikat mogliśmy uzyskać na stronie internetowej www.podatki.gov.pl.
Będzie nowy podatek? Ministerstwo Klimatu chce wprowadzić dodatkową opłatę od opakowań
Tak wynika z projektu ustawy opublikowanego w systemie Rządowego Centrum Legislacji. Restauracje, kawiarnie czy też sklepy będą musiały pobierać dodatkową opłatę w wysokości 1 zł przy sprzedaży takich produktów, jak kawa czy herbata, a także dania na wynos.
Estoński CIT w Polsce? "Podobieństwa kończą się na jednym rozwiązaniu"
Wprowadzenie tzw. estońskiego CIT-u w Polsce miało przyczynić się do szybkiego rozwoju m.in. startupów. Tak zapewne się nie stanie, bo jak wynika z analizy Rady Przedsiębiorczości, rozwiązanie to jest zbyt przeregulowane.
PIT-36. Przedsiębiorcy nie rozliczą się z fiskusem, bo ministerstwo nie opublikowało formularzy
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, mimo że mogą rozliczać się z fiskusem za 2020 rok już od 15 lutego, nie mogą tego zrobić z powodu braku formularzy elektronicznych. Chyba, że wolą poczekać nawet trzy miesiące na zwrot pieniędzy.
Fiskus zaostrza kary. Wzrosną mandaty za wykroczenia skarbowe
14 tys. zł - nawet tyle mogą zapłacić przedsiębiorcy, którzy popełnią wykroczenie skarbowe. Podwyżka ma wejść w życie od 1 maja.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Marzec 2021
Jak co miesiąc opisujemy najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Nessun dorma! Felieton Macieja Łuczaka
Czarne risotto, barwione kleistą sepią z kałamarnicy, było ulubionym daniem genialnego Luciano Pavarottiego. Włoski tenor wcinał je zawsze przed koncertem lub sesją nagraniową nowej płyty. Jak przystało na światową megagwiazdę opery, miał swoje ekscentryczne rytuały.
Internetowe biuro rachunkowe – czy warto?
Jeśli otwieramy właśnie działalność gospodarką, warto zdecydować się na internetowe biuro rachunkowe. Dlaczego? Oto najważniejsze argumenty.
Jest podatek, to jest i sposób na podatek
Cola sprzedawana jako syrop, „małpki” o pojemności 350 ml, podział firmy na setki spółek czy hotel jako przechowalnia nart – polscy przedsiębiorcy są wyjątkowo kreatywni, zwłaszcza jeśli chodzi o unikanie podatków. Niestety, państwo im w tym pomaga.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Luty 2021
Aktualne zmiany w prawie ważne dla przedsiębiorców. Dodatkowo - kalendarz przedsiębiorcy na luty.
Wash and Go
Dwa w jednym. Szampon i odżywka do włosów razem! To wspaniały produkt firmy Vidal Sassoon sprzedawany pod marką „Wash & Go”. Pamiętacie jego reklamy z lat 90.? Pomysł, aby zmieszać dwie substancje i sprzedać je jako coś zupełnie nowego, jest znany. No choćby w drinkach, takich jak whisky z colą albo wódka z sokiem pomarańczowym.
Branża mięsna i alkoholowa z poważnymi problemami [TYLKO U NAS]
Rynek spożywczy, mimo teoretycznie niewielkiego negatywnego wpływu pandemii, nie jest w najlepszej kondycji. Ostatnie miesiące najbardziej dotknęły przedsiebiorców z sektora mięsnego i alkoholowego - wynika z raportu Euler Hermes.
Pełne ozusowanie zleceń już od 2022 roku. "Przyjrzymy się czy nie będzie nadużywania umów o dzieło"
Wszystkie umowy zlecenia będą ozusowane już od 1 stycznia 2022 roku - zadeklarował Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną. W tym momencie rząd nie planuje ozusowania umów o dzieło, ale będzie przyglądał się, czy nie będą one nadużywane.
Ważne zmiany w prawie i podatkach już od stycznia [PEŁNE ZESTAWIENIE]
Nowe podatki i opłaty, a także ważne zmiany m.in. w zakresie podatku CIT. Przedstawiamy pełne zestawienie ważnych zmian w przepisach, które wejdą w życie od nowego roku.
10 najczęściej popełnianych błędów podatkowych
Skarbówka czuwa! Nie musisz być przestępcą VAT-owskim, by narazić się organom podatkowym. Wystarczy nawet najmniejszy błąd w dokumentach wystawianych co miesiąc albo... brak dowodów na przeprowadzenie szkolenia sprzed kilku lat.
Webinar My Company Polska. Zmiany i trendy w prawie pracy w 2021 r.
17 grudnia br. odbędzie się specjalny webinar, organizowany przez redakcję My Company Polska.
Spółki komandytowe zapłacą CIT. Prawnik radzi, jak uniknąć podwyższenia kosztów działalności
W związku z uchwaloną przez Sejm w dniu 28 października 2020 r. nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wielu przedsiębiorców staje przed olbrzymim dylematem. Co zrobić ze spółkami komandytowymi, które będą musiały zapłacić podatek CIT?
Karuzela, karuzela, w całej Polsce co niedziela... Jak dziś wyłudza się VAT?
Pomimo entuzjastycznych zapowiedzi Ministerstwa Finansów (zasada „3 x P”: prostota, przejrzystość i przyjazność), podatnicy podchodzą do nowych przepisów w zakresie JPK z uzasadnionymi obawami. Ale nie o merytorycznych wątpliwościach związanych z JPK_V7 będzie w tym tekście mowa - pisze w analizie dla portalu mycompanypolska.pl Wojciech Kieszkowski, partner w firmie Solveo Advisory.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Grudzień 2020
Oto najnowsze zmiany w prawie dla przedsiębiorców.
Hiszpańska inkwizycja
Senne, małe miasteczko Jarrow w Wielkiej Brytanii położone nad rzeczką Tyne. Akcja toczy się w 1912 r. Nagle do spokojnego mieszkania z okrzykiem „Nikt nie spodziewał się hiszpańskiej inkwizycji!” wpada z impetem trzech biskupów w budzących szacunek i strach długich karmazynowych szatach...
Nie daj się wkręcić w karuzelę VAT
Dzieci uwielbiają karuzele, dorośli już niekoniecznie. Szczególnie, jeśli są przedsiębiorcami i trafią na celownik skarbówki z powodu nieuczciwego kontrahenta.
Okiem eksperta. Walka z COVID-19 w firmie
Co zrobić, by ograniczyć ryzyko zakażenia w firmie? Czy można zobowiązać pracowników do szczepień? Komentarz ekspercki autorstwa przedstawicieli kancelarii Eversheds Sutherland Wierzbowski: Natalii Nawrockiej i Adama Nierzwickiego.
Zawarłeś układ z wierzycielami? Zostaniesz wykluczony z zamówienia publicznego
Nowe prawo zamówień publicznych, które wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku, przewiduje, że przedsiębiorcę będzie można wykluczyć z procedury zamówieniowej na trzy lata jeśli zawarł układ z wierzycielami - alarmuje Konfederacja Lewiatan.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Listopad 2020
Jak co miesiąc, omawiamy najważniejsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Okiem eksperta. Jak działa w Polsce upadłość konsumencka
Upadłość konsumencka to procedura sądowa stosowana wobec konsumentów oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które stały się niewypłacalne. O tym, jak ją przeprowadzić, pisze dla mycompanypolska.pl Michał Sowiński, doradca restrukturyzacyjny i partner w kancelarii Graś i Wspólnicy.
Ulga na badania i rozwój. Twoja firma może na tym skorzystać!
Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, ulga na działalność badawczo – rozwojową, jest coraz popularniejsza. W ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystało ponad tysiąc dwustu podatników CIT oraz podobna ilość podatników PIT . W porównaniu z rokiem 2018 to wzrost o 34 proc.
Cykl webinariów KCFO: Trendy i zmiany w środowisku podatkowym 2019-2020
22 października br. odbędzie się webinarium dotyczące trendów i zmian w środowisku podatkowym 2019-2020.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Czy to dobre narzędzie do ratowania firmy? [ANALIZA]
W najbliższych miesiącach, gdy przestaną działać rządowe mechanizmy pomocowe, może nas czekać fala upadłości przedsiębiorstw. W celu chronienia firm przed upadłością wprowadzono uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne (UPR). To obecnie najskuteczniejsze narzędzie restrukturyzacji dla przedsiębiorców - pisze dla mycompanypolska.pl Karol Tatara.
Skarbówka zablokuje także prywatne konta? Jest projekt nowelizacji ustawy
Fiskus będzie mógł blokować nie tylko rachunki firmowe, ale i prywatne rachunki rozliczeniowe, oszczędnościowe czy nawet lokaty terminowe - wynika z projektu ustawy, do którego dotarł Dziennik Gazeta Prawna.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Październik 2020
Jak co miesiąc opisujemy najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Premier Mateusz Morawiecki ogłasza nowe rozwiązania dla przedsiębiorców
Polskie firmy, których przychody nie przekroczą 100 mln złotych będą mogły od przyszłego roku rozliczać się na zasadach podobnych jak w przypadku estońskiego podatku CIT - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Zarabiasz za granicą? Niebawem możesz zapłacić wyższy podatek
Rząd zamierza zlikwidować ulgę abolicyjną. Powstał już projekt ustawy, która doprowadzi do tego, że zarabiając np. w Wielkiej Brytanii będzie trzeba zapłacić wyższy podatek dochodowy w Polsce.