gorący temat

zobacz inne tematy
Matki kontra ZUS

Matki kontra ZUS

Kobiety-przedsiębiorczynie mówią „stop” długotrwałym kontrolom ZUS dotyczącym wypłacenia zasiłków macierzyńskich. 8 stycznia protestowały w kilkunastu miastach w Polsce. W ich obronie stanął m.in. Adam Abramowicz, rzecznik MSP.

TOP LISTA 25 POLSKICH INNOWATORÓW

TOP LISTA 25 POLSKICH INNOWATORÓW

Fizycy, biolodzy, chemicy, konstruktorzy, startupowcy. Przedstawiamy pierwszą listę polskich innowatorów. To oni napędzają świat, sprawiając, że zmiana staje się jedyną zasadą.

Najważniejszy jest płacący klient

Najważniejszy jest płacący klient

W Polsce brakuje wiedzy, jak robić produkty i skalować je w perspektywie globalnej. W całym kraju znajduje się dosłownie garstka ludzi, która przeszła tę drogę – mówi Marcin Joka, współtwórca robota edukacyjnego Photon.

W innowacji trzeba biec

W innowacji trzeba biec

Gdy na amerykańskiej akademii pojawia się pomysł, powstaje też startup, który szybko znajduje inwestorów. U nas trzeba się przedzierać przez skomplikowane procedury na uczelni.

Gwóźdź na Marsa

Gwóźdź na Marsa

Wkroczyliśmy do branży ponad 50 lat od początku ery kosmicznej. Nie możemy innych gonić. Musimy robić rzeczy, których nikt inny nie robi - mówi dr Jerzy Grygorczuk, współzałożyciel i dyrektor ds. nowych technologii w firmie Astronika.

Przedsiębiorcy muszą dokonać skoku. Wywiad

Przedsiębiorcy muszą dokonać skoku. Wywiad

Najważniejsza jest szybkość działania banku. Jeśli przedsiębiorca nie dostanie decyzji na czas, to zrezygnuje z zagranicznego kontraktu. My dziś te decyzje wyprzedzamy - mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao S.A. nadzorująca Pion Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Jakub Fulara, dyrektor Biura Funduszy UE i Programów Publicznych w Banku Pekao S.A.

Biznes bez granic

Biznes bez granic

Eksporterzy są bardziej innowacyjni niż te firmy, które produkują tylko na rynki lokalne. Przekonały się o tym produkująca wyposażenie dla gastronomii Soda Pluss, oferujący nowoczesne myjnie Ultron i wysyłający swoje meble do Afryki i na Bliski Wschód Concession.

Ekspansja zagraniczna polskich firm

Ekspansja zagraniczna polskich firm

Mikro i małe firmy mają jeszcze przed sobą etap rozwoju polegający na wejściu na rynki zagraniczne. Kiedy ten krok zrobią, polską gospodarkę czeka kolejna fala wzrostu.

Przed nami wielki skok

Przed nami wielki skok

Technologia blockchain w bankach obniża koszty o 60 proc. Wkrótce może zrewolucjonizować administrację państwową. Będziemy częścią tej rewolucji – zapowiada Wojciech Kostrzewa, prezes Billon Group, w rozmowie z Piotrem Ceregrą.

Wielkie firmy II RP: układ win-win z państwem

Wielkie firmy II RP: układ win-win z państwem

Chociaż międzywojenna Polska przez cały czas swego istnienia borykała się ze społecznymi i ekonomicznymi problemami, dorobiła się też ogromnych, odnoszących sukcesy firm.

Najmniejsze firmy II RP

Najmniejsze firmy II RP

W dyskusji o gospodarczych i społecznych wzlotach czy klęskach II RP zazwyczaj wskazuje się duże, robiące wrażenie obrazy: z jednej strony Gdynia czy COP, z drugiej – bieda robotniczych przedmieść albo problemy narodowościowe. W cieniu pozostają sprawy mniej spektakularne, jak choćby sytuacja mikroskopijnych rodzinnych firm – najpopularniejszego przed wojną biznesu.

Banki w II RP: wyboista droga

Banki w II RP: wyboista droga

W XX w. sektor bankowy był już nieodłącznym elementem każdej w miarę nowoczesnej gospodarki. Po odzyskaniu niepodległości Polska stanęła więc przed ogromnym wyzwaniem – jak, zszywając kraj z trzech odmiennych części pozostałych po zaborach, stworzyć sprawny system finansowy, który wesprze budowę młodego państwa?

Walka z czasem

Walka z czasem

Podstawowym celem dla rządzących II RP było zbudowanie jednolitych fundamentów młodego państwa. Z tego powodu, a także w wyniku zewnętrznych zagrożeń i wewnętrznych turbulencji, był to burzliwy czas dla rodzącej się polskiej gospodarki.

Pomyślmy o licie, paliwie przyszłości

Pomyślmy o licie, paliwie przyszłości

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zakłada, że w Polsce będą produkowane samochody elektryczne. Skoro tak, to już dziś trzeba myśleć o zapewnieniu dostępu do baterii napędzających te pojazdy, a jeśli miałyby być one produkowane przez rodzime firmy – o dostępie do litu. To zaś może oznaczać ból głowy.

Do dobrych podatków nie ma drogi na skróty

Do dobrych podatków nie ma drogi na skróty

Rząd zapowiada wprowadzenie przyjaznych rozwiązań podatkowych dla przedsiębiorców, a jednocześnie uszczelnienie systemu podatkowego i poprawę ściągalności danin. Sprzeczność między tymi dwoma celami widać gołym okiem. A może da się je pogodzić, decydując się na odważniejsze zmiany?

Dopalacze rumuńskiej gospodarki

Dopalacze rumuńskiej gospodarki

W zeszłym roku nastąpił w Rumunii znaczący zwrot, o którym niektórzy mówią jak o „ekonomicznym cudzie”, ale większość ekspertów zastanawia się, jakie będą jego dalsze konsekwencje. Czy najszybsza dziś w Europie gospodarka nie pogna na złamanie karku?

Dlaczego nie chcą inwestować?

Dlaczego nie chcą inwestować?

Niechęć przedsiębiorców do inwestowania niepokoi wielu ekonomistów. Obawiają się, że grozi nam widmo trwałej stagnacji gospodarczej.

Nie bójmy się CETA

Nie bójmy się CETA

Traktat handlowo-inwestycyjny z Kanadą budzi takie emocje jak TTIP. W Europie organizowane są przeciw niemu masowe demonstracje. Tymczasem na umowie tej możemy skorzystać, zwłaszcza małe i średnie firmy oraz eksporterzy żywności. A lęki przed zalaniem nas przez GMO, przed wzmożonym dyktatem chciwych korporacji i wydajnym kanadyjskim rolnictwem są mocno przesadzone.

Państwa bankrutują, ale nie upadają

Państwa bankrutują, ale nie upadają

Jeśli firma nie jest w stanie spłacić wierzytelności, upada. Ostatecznie może być zlikwidowana. Zbankrutowały i przestały istnieć takie giganty, jak Pan American, Enron czy Lehman Brothers. Każdy miał dochody większe niż PKB niektórych państw. Ale nie były suwerenne.

Jak oświetlić gospodarkę, czyli o czym mówią wskaźniki

Jak oświetlić gospodarkę, czyli o czym mówią wskaźniki

Studenci ekonomii na pierwszym roku słyszą zwykle z ust któregoś z cynicznych profesorów dowcipną sentencję: „Statystyka jest niczym latarnia dla pijanego. Służy do podtrzymania, a nie oświetlenia”. Jednak może ona gospodarkę oświetlać, o ile będziemy ją rozumieli.

Polska w Unii: bilans 12 lat

Polska w Unii: bilans 12 lat

Przed 12 laty, 1 maja 2004 r., w stolicy Irlandii Dublinie Leszek Miller i Aleksander Kwaśniewski wspólnie wciągali polską flagę na maszt. Staliśmy się członkiem Unii Europejskiej, jednym z najbiedniejszych we Wspólnotach Europejskich, ale z nadziejami na szybkie dołączenie do klubu najbogatszych.

Spokojnie, to tylko deflacja

Spokojnie, to tylko deflacja

Popularny jest sąd, że deflacja szkodzi gospodarce, gdyż konsumenci, oczekując spadków cen, powstrzymują się od zakupów, licząc na to, że za parę miesięcy będzie taniej. Tę tezę trudno udowodnić. Odczucia konsumentów, dotyczące cen, zwykle rozmijają się ze statystykami.

Państwo w roli głównej: jak to się robi w Korei

Państwo w roli głównej: jak to się robi w Korei

Wiadomo: koreańska gospodarka czebolami stoi. To one są w niej źródłem i filarem finansowym innowacji. Ten obraz może się jednak zmienić, bo w ostatnich latach rząd w Seulu kładzie duży nacisk na rozwój małych firm – przede wszystkim startupów.

Państwo sfinansuje rozwój?

Państwo sfinansuje rozwój?

„Plan Morawieckiego” zapowiada większą aktywność państwa w gospodarce. Jego rzetelna ocena nie jest dziś możliwa, gdyż „plan” jest na razie tylko zgrabną prezentacją w PowerPoincie, niemniej niektórym pomysłom, jak np. utworzenie Polskiego Funduszu Rozwoju, można już spróbować się przyjrzeć.

Demografia nas dopadnie

Demografia nas dopadnie

Problemy demograficzne nie oddziałują dziś negatywnie na polską gospodarkę. Jednak już za 20 lat zmienią nasz kraj nie do poznania.

Liczy się pomysł, nie kapitał

Liczy się pomysł, nie kapitał

Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego jednym z najważniejszych problemów naszej gospodarki jest słabość polskiego kapitału i dominacja kapitału zagranicznego. Aby naprawić sytuację, wicepremier proponuje nadzwyczajne działania instytucji państwowych: BGK i innych banków kontrolowanych przez Skarb Państwa, funduszy organizowanych w ramach programu Inwestycje Polskie,

Czy biznes potrzebuje nowej „ustawy Wilczka”?

Czy biznes potrzebuje nowej „ustawy Wilczka”?

W grudniu 1988 r., tuż przed wigilią Bożego Narodzenia, Sejm PRL przyjął „Ustawę o działalności gospodarczej”. Przeszła do historii jako „ustawa Wilczka” – od nazwiska ówczesnego ministra przemysłu. Dziś wielu marzy, by ta ustawa wróciła, może nie jej litera, ale na pewno duch.

TTIP: cieszyć się czy bać?

TTIP: cieszyć się czy bać?

Kwestia podpisania przez UE i USA Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowego i Inwestycyjnego rozpala na Starym Kontynencie emocje. Zdaniem jego przeciwników byłby to koń trojański w Europie, podstępnie wydanej na łup chciwych koncernów. Zwolennicy wskazują na możliwy skok gospodarczy obu wielkich rynków i wzrost zamożności ich mieszkańców.