Rynki

Akcesoria dla graczy

Akcesoria dla graczy

Biznes związany z grami komputerowymi to nie tylko same produkcje. To również cały osprzęt, który w dobie mediów społecznościowych i rosnącej popularności streamerów (czyli osób, które transmitują swoją grę), staje się niezbędny dla każdego gracza-amatora

Robert Mierwiński  19.08.2019
Gry made in Poland

Gry made in Poland

Polskie studia są w światowej czołówce na rynku gier. Mamy pomysły, ludzi, a za tym pojawia się kapitał. To gry są dziś wizytówką Polski na świecie. Jednak odniesienie sukcesu w tej branży nie jest tak proste, jak się wydaje.

Drugie życie marek PRL

Drugie życie marek PRL

Nostalgia za latami młodości, dobre skojarzenia i wielki potencjał marketingowy sprawiają, że na polski rynek wracają kolejne kultowe marki z czasów PRL. Na sentymencie do nich można zarobić, ale nie wszystkim się to udaje.

Szkoła to też jest biznes

Szkoła to też jest biznes

Trwa urodzaj na niepubliczne szkoły. Sprzyja mu klimat – polityczne burze, organizacyjne zawieruchy i jałowa treść oficjalnych podręczników. Wyrastają kolejne placówki, ale czy opłaca się je uprawiać?

IATA: Centralny Port Komunikacyjny jest potrzebny w Europie

IATA: Centralny Port Komunikacyjny jest potrzebny w Europie

Terminal tonący w zieleni, przykryty przezroczystą kopułą, z dachem w kształcie klucza albo litery X – tak może wyglądać Port Lotniczy Solidarność. Trwają prace przygotowawcze do zaprojektowania i budowy lotniska wraz z prowadzącymi do niego liniami kol

Polscy przedsiębiorcy chcą dbać o środowisko

Polscy przedsiębiorcy chcą dbać o środowisko

Ponad połowa polskich przedsiębiorców MSP podejmuje działania mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego – wynika z badania „Leasing Index 2019” przeprowadzonego przez Santander Leasing.

materiał powstał we współpracy z partnerem: Santander Leasing 19.08.2019
Domy z klocków to przyszłość

Domy z klocków to przyszłość

Dom w parę dni? Tyle trwa budowa budynków modułowych. Dziś klient musi tylko wybrać wzór i parametry z katalogu, a po kilku miesiącach dom przyjedzie z fabryki.

Powrót podatku od handlu. Będzie drożej

Powrót podatku od handlu. Będzie drożej

Majowy wyrok Sądu, organu TSUE, oznacza niemal pewny powrót podatku handlowego już od stycznia 2020 r. Sieci handlowe zapłacą setki milionów złotych miesięcznie, ale realny koszt może ponieść kto inny.

Koniec ery plastiku. Kto na tym zarobi

Koniec ery plastiku. Kto na tym zarobi

Coraz więcej firm chcąc pokazać swoją troskę o środowisko naturalne rezygnuje z jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych i szuka ekologicznej alternatywy. Ci, którzy ją mają, już na tym zarabiają.

Wina bez alkoholu. Czy powtórzą piwny sukces?

Wina bez alkoholu. Czy powtórzą piwny sukces?

Duża oferta piw bezalkoholowych nikogo już nie zaskakuje. Na rynku coraz śmielej poczynają sobie producenci win bez alkoholu. Do gry wchodzą już duzi gracze. Coś co wczoraj było niszą, dziś może być hitem.

Automaty paczkowe rewolucjonizują handel

Automaty paczkowe rewolucjonizują handel

Są blisko domu i można z nich korzystać o dowolnej porze dnia i nocy. Automaty paczkowe podbijają serca Polaków i mogą stać się dodatkowym źródłem zarobku.

Cezary Szczepański  25.06.2019
Inwestorzy, wysokie ceny mieszkań to wasza wina!

Inwestorzy, wysokie ceny mieszkań to wasza wina!

Gwałtowny wzrost cen mieszkań w ostatnich latach to pochodna wielu czynników. Jednym z nich jest olbrzymi popyt ze strony inwestorów kupujących mieszkania pod wynajem. Czy zbliża się korekta?

Nadchodzi sądny dzień dla samozatrudnionych

Nadchodzi sądny dzień dla samozatrudnionych

Hasło „test przedsiębiorcy” od tygodni mrozi krew w żyłach samozatrudnionym. Mimo że premier Mateusz Morawiecki oficjalnie zaprzeczył planom wprowadzenia „testu”, to osoby prowadzące działalność gospodarczą zaczęły obawiać się o swoją przyszłość. I przeszłość.

Darmowe aplikacje dają zarobić

Darmowe aplikacje dają zarobić

Choć większość z aplikacji na smartfon dostajemy za darmo, to ich twórcy na nich jednak zarabiają. I to nie mało. Pokazujemy, jak to robią.

Różnorodność, czyli filozofia zarządzania firmą

Różnorodność, czyli filozofia zarządzania firmą

Różnorodne zespoły rozwiązują problemy szybciej i skuteczniej, różnorodne regiony są bardziej innowacyjne i przyciągają talenty. Na Zachodzie biznes już wie, że w różnorodności siła. W Polsce dopiero się tego uczymy.

Jak się zarabia na prokrastynacji

Jak się zarabia  na prokrastynacji

Oderwałeś się właśnie od pilnej pracy, by na smartfonie sprawdzić plotki? Firmy medialne robią wszystko, by takich momentów było jak najwięcej, bo na tym zarabiają.

Ethan Tussey 28.05.2019
Jak stacje benzynowe stały się marketami

Jak stacje benzynowe stały się marketami

Hot dogi z wegańską parówką, falafele, mleko, sery, wędliny, własne marki żywności, dziesiątki rodzajów win i piw oraz gotowych dań na wynos. Na stacjach paliwowych paliwo jest tylko dodatkiem. Zarabia się dziś na sklepie.

5 pomysłów  na wakacyjny biznes

5 pomysłów na wakacyjny biznes

Lato to czas biznesowych żniw dla właścicieli biur podróży czy ośrodków wypoczynkowych mieszczących się w turystycznych miejscowościach. Jednak słoneczne miesiące pozwalają na rozkręcenie sezonowego biznesu także w dużych miastach. I co ważne przy niewiel

Wyprawa po sukces

Wyprawa po sukces

Wieczne wakacje? Raczej pełna niebezpiecznych przygód wyprawa w nieznane! Prowadzenie biura podróży to biznesowe wyzwanie. Wygrywają ci, którzy mają oryginalny pomysł, odwagę testowania wszystkiego na własnej skórze oraz pokorę zarówno w stosunku do kurs

Magazyn mini, możliwości maxi

Magazyn mini, możliwości maxi

Raz biuro, raz magazyn, a jak trzeba to i showroom. Małe magazyny rosną jak grzyby po deszczu, razem z rynkiem e-commerce. Bo dla sklepu internetowego takie elastyczne biuro to idealne rozwiązanie.

Małe miasta, wielkie pieniądze

Małe miasta,  wielkie pieniądze

Metropolie i duże miasta wydają się naturalnym miejscem do prowadzenia biznesu. Okazuje się, że niekoniecznie. Najszybciej rosną biznesy w mniejszych miejscowościach, zwłaszcza tych blisko aglomeracji. Rosną, bo małe miasteczka dają im mnóstwo przewag.

Marek Szymaniak 24.04.2019
Wyścig na hulajnogach

Wyścig na hulajnogach

Choć w Polsce nie można nimi jeździć nawet po ścieżkach rowerowych, to do wojny o rynek hulajnóg na minuty włączają się giganci – z niemieckim Daimlerem na czele. Czy hulajnogi powtórzą fenomen miejskich rowerów?

Dlaczego linie lotnicze upadają?

Dlaczego linie lotnicze upadają?

Rynek lotniczy rośnie w dwucyfrowym tempie, przybywa pasażerów, a porty lotnicze wydają dziesiątki milionów złotych na inwestycje. Tymczasem linie lotnicze upadają.

Prywatne akademiki dają zarobić

Prywatne akademiki dają zarobić

Dwa lata temu zbudowano w Polsce pierwszy duży, prywatny akademik. Inwestycja okazała się wielkim sukcesem, a dziś kolejne projekty wyrastają jak grzyby po deszczu. Nic dziwnego – stopa zwrotu dla pierwszych inwestorów to nawet 15 proc. w skali roku.

Wyróżnili się i nie zginęli

Wyróżnili się i nie zginęli

Polska porcelana znów jest na fali. Główni producenci mają sprzedaż na poziomie kilkuset milionów i z roku na rok rosną, bo każdy z nich znalazł własną specjalizację. Do tego dochodzą mniejsze studia, które stawiają na młodych polskich projektantów.

Wesele z przytupem

Wesele  z przytupem

Prawie 7 mld rocznie wydajemy na śluby i wesela, średnio 35 tys. na jedno. Żeby zarobić na nowożeńcach trzeba się wyróżnić, np. stawiając mobilny bar z prosecco albo wynająć klasycznego Forda Mustanga z lat 60.

Marek Szymaniak 25.03.2019
Co i jak myśli Elon Musk

Co i jak myśli Elon Musk

Bądź fatalistą, myśl probabilistycznie, stawiaj tylko na produkt, ciężko pracuj i bądź odporny na ból. Publikujemy fragment książki o tym, co o biznesie, branży motoryzacyjnej, przyszłości życia na Ziemi myśli Elon Musk.

Krótkie życie e-sklepu

Krótkie życie e-sklepu

Większość małych i średnich sklepów internetowych upada zaraz po założeniu. Tylko co trzeci e-sklep w Polsce działa dłużej niż osiem lat, choć cały rynek e-commerce dynamicznie rośnie. W czym zatem tkwi problem?

Mniejsi lubią dużych

Mniejsi lubią dużych

Polscy restauratorzy, właściciele pubów, barów, chętnie wiążą się umowami z dużymi, sprawdzonymi dostawcami. Im większy dostawca, tym ceny niższe, sprawniejsze procedury i oferty szyte na miarę. Trzeba jednak uważać, bo są haczyki.

Rzeź producentów wołowiny

Rzeź producentów wołowiny

W pierwszym tygodniu od wybuchu afery straty polskich producentów mogły sięgnąć 12 mln zł, w kolejnym powiększyły się o 18 mln zł. Kluczowa dla uratowania pozycji polskiej wołowiny jest opinia organów UE. Jeśli będzie pozytywna, polscy producenci odbudują

Rozpędzeni kurierzy

Rozpędzeni kurierzy

Na mocno rosnącym rynku usług kurierskich przetrwają tylko najsilniejsi, którzy dziś mocno inwestują w automatyzację i narzędzia dla klientów. Mniejsi mogą tego wyścigu nie przetrwać.

Piotr Pawłowski 29.01.2019
Polska ofensywa eksportowa

Polska ofensywa eksportowa

Eksport polskiej żywności do krajów Unii Europejskiej jeszcze nigdy nie był tak duży. Widzi to konkurencja na Zachodzie i czasami ucieka się do nieuczciwych chwytów.

Ordnung i swoboda

Ordnung i swoboda

Niemcy to nasz największy partner biznesowy. Wyspy Brytyjskie to trzeci co do wielkości kierunek rodzimego eksportu. Te duże gospodarki przyciągają mnóstwo Polaków i wielu spogląda właśnie w ich stronę, gdy myśli o założeniu firmy za granicą. Tu kończą się jednak łatwe podobieństwa, a zaczynają spore różnice.

Wychowanie poprzez sport

Wychowanie poprzez sport

Miejsc, w których dzieci mogą ćwiczyć pod okiem instruktorów, jest bez liku. Począwszy od uprawiania gimnastyki artystycznej po judo. Na ich tle wyróżnia się warszawska Gym Generation, firma stworzona przez Alex Lynden i Tatianę Wołkową. Zajęcia dla dzieci są w niej w centrum szerszego programu edukacyjnego.

Dwa razy szybciej

Dwa razy szybciej

Omida Group z branży TSL zawdzięcza swój rozwój przede wszystkim wsparciu, jakiego jej szefowie udzielają ambitnym członkom zespołu, którzy chcą tworzyć w strukturze firmy własne, wyspecjalizowane spółki.