Ludzie

Nie szukaj złotych rad

Nie szukaj złotych rad

Kiedy Bartek Posmyk, trener i dyrektor merytoryczny Sandler Training, prowadzi zajęcia ze sprzedawcami czy liderami, musi być trochę jak twardy dowódca. Daje im narzędzia i zachęca do samodzielności. – Jak się trafi na pole bitwy, to już nie będzie czasu, żeby zastanawiać się nad decyzjami – mówi.

Karolina Prewęcka 20.02.2017
Opłaca się być w porządku

Opłaca się być w porządku

„Biednym ludziom się nie szczęści z powodu jednej wspólnej cechy – całe ich życie upływa na oczekiwaniu” – to ponoć słowa Jacka Ma (Ma Yuna), założyciela Alibaby. Ponoć, bo nie słyszałem, jak je wypowiada, choć widziałem dziesiątki stron internetowych przypisujących mu to stwierdzenie.

Dziewczyny, bądźcie cyfrowe!

Dziewczyny, bądźcie cyfrowe!

O tym, jak od najmłodszych lat uczyć informatyki, dlaczego staje się to palącą potrzebą, a także dlaczego warto wciągać kobiety w świat nowoczesnych technologii, z Karoliną Marzantowicz, dyrektor techniczną na Europę Środkową i Wschodnią w sektorze bankowym IBM, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

Dopalacze rumuńskiej gospodarki

Dopalacze rumuńskiej gospodarki

W zeszłym roku nastąpił w Rumunii znaczący zwrot, o którym niektórzy mówią jak o „ekonomicznym cudzie”, ale większość ekspertów zastanawia się, jakie będą jego dalsze konsekwencje. Czy najszybsza dziś w Europie gospodarka nie pogna na złamanie karku?

Przyjazne parkowanie tuż-tuż

Przyjazne parkowanie tuż-tuż

Maciej Lukas podkreśla, że zawsze wytrwale dąży do celu. A teraz chce ułatwić na masową skalę parkowanie. Doceniają to już nie tylko na Śląsku.

Wydobywa atuty urody

Wydobywa atuty urody

Kalina Ben Sira, założycielka firmy Klinika La Perla, od blisko 16 lat wyznacza standardy w polskiej branży beauty. Jest jednocześnie jej pionierką i liderką. Jak mówi, aby tę pozycję utrzymać, trzeba być o krok przed konkurencją i nieustannie zaskakiwać.

Eryk Rutkowski 21.01.2017
Niesamowite przypadki Nicka Vujicica

Niesamowite przypadki Nicka Vujicica

Skoro człowiek bez rąk i nóg może marzyć o wielkich rzeczach i te marzenia spełniać, wy też możecie – przekonuje Nick Vujicic, słynny mówca motywacyjny i ewangelizacyjny, który niedawno odwiedził Polskę. W krakowskiej Tauron Arenie słuchało go 11 tys. osób.

Dlaczego nie chcą inwestować?

Dlaczego nie chcą inwestować?

Niechęć przedsiębiorców do inwestowania niepokoi wielu ekonomistów. Obawiają się, że grozi nam widmo trwałej stagnacji gospodarczej.

Pilotuję – to moja misja

Pilotuję – to moja misja

Po kilkunastu latach spędzonych w bankowości Urszula Wiśniewska postanowiła przekuć w biznes swoją drugą wielką pasję – nauczanie. Jej Akademia Start & Up przekazuje wiedzę początkującym przedsiębiorcom, między innymi o tym, jak umiejętnie rozmawiać z bankami.

Daje impuls i motywację

Daje impuls i motywację

W zawodowy życiorys Rafała Pluteckiego zmiana jest wpisana w tym szerszym, ekscytującym rozumieniu, jako suma energii, odwagi i otwartości.

Zaprogramować Polskę

Zaprogramować Polskę

Działają we dwie. Wcześniej z branżą informatyczną miały niewiele wspólnego, ale to właśnie one, Beata Jarosz i Joanna Prószyńska-Witkowska, rozwijają w Polsce firmę, która może u nas wiele w tej branży zmienić.

Hubert Orzechowski 12.12.2016
Przyszłość pod lupą optymistki

Przyszłość pod lupą optymistki

Starajcie się mieć nie tylko szeroko otwarte oczy, ale i głowy – radzi decydentom Natalia Hatalska, założycielka i prezes infuture hatalska foresight institute oraz autorka prognoz dotyczących przyszłości społeczeństwa i gospodarki, w rozmowie z Dorotą Goliszewską i Alicją Hendler.

Od zarządcy do przedsiębiorcy

Od zarządcy do przedsiębiorcy

Michał Młynarczyk przeżywa wyjątkowy czas. Z menedżera z imponującą karierą w branży łowców głów stał się tej jesieni nieskrępowanym niczym przedsiębiorcą. Od amerykańskiego giganta RR Donnelley przejął wraz z partnerami część dochodowej firmy rekrutacyjnej Devonshire – przyczółek dla nowatorskich działań.

Mniej, ale lepiej

Mniej, ale lepiej

Dla Joanny Glogazy, blogerki, autorki książek i twórczyni marki Lunaby, produkowane przez nią wysokiej jakości piżamy są nie tylko jednym ze źródeł dochodu, ale także wyrazem jej stylu życia, a nawet symbolem wyznawanych wartości. Chce, by tym samym stał się także jej biznes.

Z Ziemi Polskiej w świat technologii

Z Ziemi Polskiej w świat technologii

Chciał być maklerem, ale ma firmę przerabiającą bioodpady na użyźniacze gleby. Uważa, że szkoła odbiera samodzielne myślenie, więc założył Fundację Rzucam Szkołę. Michał Paca z powodzeniem robi w życiu zawodowym to, w co wierzy prywatnie.

Andrzej Klim 10.11.2016
Najbardziej imponują mi udane transformacje

Najbardziej imponują mi udane transformacje

O tym, że startupom jest łatwiej, bo budują swój biznes od zera, a dinozaury muszą przejść trudy transformacji, jeśli nie chcą wyginąć w świecie, w którym rządzi doświadczenie użytkownika, z Magdaleną Dziewguć, szefową Google for Work na Polskę, Czechy i Słowację, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

Nie bójmy się CETA

Nie bójmy się CETA

Traktat handlowo-inwestycyjny z Kanadą budzi takie emocje jak TTIP. W Europie organizowane są przeciw niemu masowe demonstracje. Tymczasem na umowie tej możemy skorzystać, zwłaszcza małe i średnie firmy oraz eksporterzy żywności. A lęki przed zalaniem nas przez GMO, przed wzmożonym dyktatem chciwych korporacji i wydajnym kanadyjskim rolnictwem są mocno przesadzone.

Słupski Ojciec Chrzestny

Słupski Ojciec Chrzestny

Andrzeja Twardowskiego, doświadczonego przedsiębiorcę i zarazem prezesa klubu koszykarskiego Energa Czarni Słupsk, znają chyba wszyscy na Pomorzu Środkowym. U progu nowego wieku postawił na nogi upadające, w brzydki sposób, sportowe przedsięwzięcie i teraz kibice emocjonują się jego medalowymi, rok w rok, sukcesami.

Domy jak z klocków Lego

Domy jak z klocków Lego

Rebel Module, rodzinna firma Krzysztofa i Magdaleny Droszczów, podbija Polskę, Niemcy i Skandynawię, stawiając niedrogie ekologiczne domy według autorskiej technologii. Wymyślili własne klocki.

Chcieli budować porządne łodzie

Chcieli budować porządne łodzie

Piotr i Wojciech Kotowie żeglowali od dziecka, a potem założyli firmę Delphia Yachts – dziś największego w Polsce producenta jachtów żaglowych i jednego z czołowych w naszym regionie. Nadal pływają, choć na niektóre wymarzone rejsy nie mają już czasu.

Eryk Rutkowski 18.10.2016
Blisko, coraz bliżej klienta

Blisko, coraz bliżej klienta

O zaletach rozwijania rozwiązań tylko dla jednej branży, o tym, że najlepiej zajmować się tymi biznesami, które mają szansę zdobyć dużą międzynarodową klientelę, i o polskim braku solidarności, z Rafałem Styczniem, prezesem Aillerona, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

Państwa bankrutują, ale nie upadają

Państwa bankrutują, ale nie upadają

Jeśli firma nie jest w stanie spłacić wierzytelności, upada. Ostatecznie może być zlikwidowana. Zbankrutowały i przestały istnieć takie giganty, jak Pan American, Enron czy Lehman Brothers. Każdy miał dochody większe niż PKB niektórych państw. Ale nie były suwerenne.

Wojownik w drodze

Wojownik w drodze

Nawet z beznadziejnej, zagrażającej życiu sytuacji możesz wyjść cało, ale musisz wiedzieć, jak to zrobić, a przede wszystkim – kim się stać, żeby skutecznie sobie pomóc. Tego uczy Marcin Michalik-Lipka, założyciel pierwszej w Warszawie, istniejącej od 1999 r., szkoły izraelskiej sztuki walki krav maga.

Szukając adrenaliny

Szukając adrenaliny

W szkole średniej marzyłem o medycynie. Widziałem się w białym kitlu w sali operacyjnej albo przy łóżku pacjenta. Okazało się, że potrzebuję więcej adrenaliny, niż może dostarczyć zawód lekarza – wspomina Marek Girek, wiceprezes i główny akcjonariusz giełdowej spółki Cube.ITG, a zarazem anioł biznesu dla kilkudziesięciu startupów.

Społeczność pasjonatów

Społeczność pasjonatów

Przyjechałem do Instytutu Lotnictwa, by spotkać się z Borysem Łukasikiem, młodym inżynierem, absolwentem Politechniki Warszawskiej. Pracuje nad doktoratem, którego temat zwiastuje rewolucję w powietrznych podróżach.

Aleksander Sławiński 18.09.2016
Taniec korporacji ze startupem

Taniec korporacji ze startupem

O tym, jak za sprawą technologii oczekiwania klientów wyznaczają trendy w biznesie i dlaczego w Polsce wciąż jest problem z rozumieniem korzyści z digitalizacji z Dorotą Zimnoch, przedsiębiorcą, innowatorem i doradcą strategicznym D-raft, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

Jak oświetlić gospodarkę, czyli o czym mówią wskaźniki

Jak oświetlić gospodarkę, czyli o czym mówią wskaźniki

Studenci ekonomii na pierwszym roku słyszą zwykle z ust któregoś z cynicznych profesorów dowcipną sentencję: „Statystyka jest niczym latarnia dla pijanego. Służy do podtrzymania, a nie oświetlenia”. Jednak może ona gospodarkę oświetlać, o ile będziemy ją rozumieli.

Kolekcjonerzy marzeń zmieniają świat

Kolekcjonerzy marzeń zmieniają świat

Biznesowym idolem wielu z „pokolenia Y” jest Elon Musk, który założył SpaceX po tym, gdy dowiedział się, że NASA nie planuje lotu na Marsa. Polscy młodzi innowatorzy też chcą ruszać świat z posad. I ta motywacja wyzwala w nich to, co najlepsze.

Buczek, który stał się dębem

Buczek, który stał się dębem

Quercus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych wystartowało w najgorszym momencie: nad światem finansów wisiały czarne chmury, a zaraz potem wybuchł kryzys. Mimo to nowe Towarzystwo nie tylko przetrwało, ale też wyznaczyło drogę, którą wkrótce podążyły kolejne niezależne TFI.

Architekt z misją

Architekt z misją

Dobrego architekta wyróżnia przede wszystkim zdolność do empatii – uważa Wojciech Kotecki, współwłaściciel pracowni BBGK Architekci. Jest też przekonany, że architektura zmienia świat. I to mu się akurat udaje.

Karolina Prewęcka 21.08.2016
Tworzy miasto przy espresso

Tworzy miasto przy espresso

Kiedy Adam Ringer zaczynał inwestować w kawiarnie, to właśnie kawa wydawała mu się tu najważniejsza. Jednak szybko się przekonał, że chodzi o coś więcej – o biznes miastotwórczy.

Będziemy bankiem rozwoju z prawdziwego zdarzenia. I niczym więcej

Będziemy bankiem rozwoju z prawdziwego zdarzenia. I niczym więcej

O stworzeniu kompletnego rynku pozyskiwania kapitału na każdym etapie rozwoju firmy, o pakietach rozwiązań, dostępnych w jednym miejscu, zamiast porozrzucanych po różnych instytucjach produktów, i o potrzebie szerszej zmiany kulturowej, z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

Polska w Unii: bilans 12 lat

Polska w Unii: bilans 12 lat

Przed 12 laty, 1 maja 2004 r., w stolicy Irlandii Dublinie Leszek Miller i Aleksander Kwaśniewski wspólnie wciągali polską flagę na maszt. Staliśmy się członkiem Unii Europejskiej, jednym z najbiedniejszych we Wspólnotach Europejskich, ale z nadziejami na szybkie dołączenie do klubu najbogatszych.

W awangardzie gestu i głębi

W awangardzie gestu i głębi

Jeden jest pesymistą, drugi optymistą, jeden kocha muzykę, drugi sport, ale potrafią się dogadać i rozwijać świetną młodą firmę. Chcą pomagać ludziom i kręci ich to, że technologia, którą się zajmują, ma tu potencjalnie ogromne pole do popisu.