Wywiady
Technologie dla firm muszą być proste – Przemysław Kot (Mizzox)
– Gdy rozmawiamy o sztucznej inteligencji czy automatyzacji, przedsiębiorcy nie pytają o technologię. Pytają o konkretne problemy - jak szybciej znajdować dokumenty, czy jak usprawnić przepływ zadań w zespole – mówi Przemysław Kot, CEO Mizzox.
Książka, z którą możesz porozmawiać. Prof. Przegalińska opowiada o nowym poradniku i początku ery Living Book
„Przenikanie umysłów. Potencjał twórczy współpracy z AI” to pierwsza książka z serii AI Books, wydana przez Campus AI. Prof. Aleksandra Przegalińska i Tamilla Triantoro, poprzez swoje dzieło, zapraszają czytelników do wspólnej podróży w nieznane, oferując im nie tylko praktyczną wiedzę, ale także możliwość aktywnego uczestnictwa w tworzeniu przyszłości.
Polacy łakną rozwoju. Wywiad z Gretą Szypułą
Polska słynie z prężnie działających przedsiębiorców. Staramy się wspierać ich rozwój - mówi Greta Szypuła, Sales Manager SMB, Dell Technologies.
Sztucznej inteligencji nie można wdrażać „przy okazji”. Wywiad z Michałem Wrzesińskim, WeNet
Sztuczna inteligencja nie jest magiczną supermocą, która w mgnieniu oka naprawi twój biznes. Żeby jej wdrożenie miało sens, trzeba dokładnie przeanalizować firmowe procesy i zastanowić się – że tak kolokwialnie powiem – co warto „uAIowić – przekonuje Michał Wrzesiński, Członek Zarządu ds. Rozwoju Grupy WeNet.
Santander Bank Polska – partner dla małych i średnich firm
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) to ważna część krajowej gospodarki. W skutecznym konkurowaniu na rynku, digitalizacji oraz transformacji energetycznej partnerem może być bank. O potrzebach i możliwościach rozwoju przedsiębiorstw rozmawiamy z Filipem Jaskułą, dyrektorem odpowiedzialnym za MSP w Santander Bank Polska.
Pycha kroczy przed upadkiem. Wywiad z Jackiem Santorskim
Co liderowi może zrobić jego wybujałe ego – opowiada Jacek Santorski, psycholog społeczny i psycholog biznesu.
Sztucznej inteligencji nie można wdrażać „przy okazji”
Sztuczna inteligencja nie jest magiczną supermocą, która w mgnieniu oka naprawi twój biznes. Żeby jej wdrożenie miało sens, trzeba dokładnie przeanalizować firmowe procesy i zastanowić się – że tak kolokwialnie powiem – co warto „uAIowić – przekonuje Michał Wrzesiński, członek zarządu ds. rozwoju Grupy WeNet.
Firmy pod lupą: Bank BNP Paribas i employer branding w 4 krokach
EB to synonim przyciągania – dobrze robione jest magnesem dla nowych talentów i dowodem dla obecnych pracowników, że dobrze wybrali. Jak go mądrze budować – podpowiada Magdalena Pilarska, Employer Branding and Communication Manager w BNP Paribas Bank Polska.
AI skróci kolejki do lekarzy. Coraz Zdrowiej pozyskuje ponad 10,5 mln zł na rozwój asystenta lekarza CORA
Długie kolejki do specjalistów i krótki czas na wywiad lekarski to codzienność polskich pacjentów. Startup Coraz Zdrowiej, chce odzyskać dla lekarzy nawet 2 godziny dziennie, dzięki zdjęciu z ich barków obowiązków, które mogą przejąć maszyny. Tworzony przez firmę system CORA, ma na celu usprawnienie pracy lekarzy poprzez automatyzację dokumentacji medycznej. Firma właśnie zgarnęła 10,5 mln zł finansowania.
Bardzo ludzki robot. Wywiad z Krzysztofem Szczurkiem, 1X Technologies
Humanoidy mogą nam się wymknąć spod kontroli tylko w przypadku, kiedy ich współtwórcy mają taki cel i zostaną one do tego zaprogramowane. Nie zakładam sytuacji, w której to maszyna samoistnie stwierdzi, że chciałaby przejąć kontrolę nad człowiekiem – mówi Krzysztof Szczurek, jedna z kluczowych postaci w startupie 1X Technologies, który zbudował robota NEO.
"Rodzicu, poślij córkę na politechnikę - to idealny moment!" Wywiad z Jolantą Jakóbczyk
Czeka nas równoczesny boom budowlany i brak rąk do pracy. Będzie walka wręcz o inżynierów i specjalistów. Nie rozumiem, czemu kobiety miałyby te świetnie płatne posady oddać mężczyznom – mówi Jolanta Jakóbczyk, dyrektorka HR w Grupie ERBUD i zaprasza na warsztaty „Młode Majsterki” do Centrum Nauki Kopernik.
Na nasz rachunek z Mateuszem Kowalczykiem: Czy jest możliwa praca w duchu hygge?
Jeśli ostatnie letnie wieczory, to tylko przy smacznym jedzeniu i w dobrym towarzystwie. Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Na nasz rachunek”!
Polskie drony, które przyspieszają podejmowanie decyzji. Czym zajmuje się firma BZB UAS?
Nasze drony zbierają wszelkie dane w wysokiej rozdzielczości. Wyspecjalizowaliśmy się w pomaganiu klientom w przyspieszeniu procesów decyzyjnych - deklaruje Kacper Budnik, CEO BZB UAS.
IDENTT, czyli jak Polacy walczą z kradzieżą tożsamości i deep fake
Deep fake to dziś problem całego świata, dotyczący każdego z nas. Stworzenie takiego klipu jest banalnie proste, dlatego nie wierzmy we wszystko, co widzimy w internecie - mówi Adam Łabęcki, co-founder IDENTT.
Tworzymy Androida dla androidów. Wywiad z Pawłem Budzianowskim
Przyszłość należy do robotów. Nie ma opcji, żeby utrzymać poziom naszego życia bez zasilanych AI humanoidów. To po prostu kolejny krok. W USA i Chinach już to wiedzą, Europa jest na marginesie. W Palo Alto, gdy zbieraliśmy pierwszą rundę, ledwo wstawałem rano, a niemal codziennie ktoś wpadał i pytał, nad czym pracujemy. Zwykle kończyło się to czekiem na 0,5 mln dol. Rundę zebraliśmy w miesiąc – opowiada Paweł Budzianowski, Co-founder K-Scale Labs, który chce odmienić branżę humanoidalnych robotów.
Nie stać nas na nierówności. Wywiad z dr. Pawłem Bukowskim
Wyrwanie się z błędnego koła polskich nierówności będzie coraz trudniejsze – ostrzega dr Paweł Bukowski, wykładowca ekonomii na University College London oraz w Polskiej Akademii Nauk, współautor książki „Nierówności po polsku. Dlaczego trzeba się nimi zająć, jeśli chcemy dobrej przyszłości nad Wisłą”.
Co dalej z elektromobilnością w Polsce. Wywiad z Michałem Markiewiczem, PKO Leasing
Branża leasingowa czeka na decyzje dotyczące przyszłości programu Mój Elektryk. O tym, dlaczego to kluczowe informacje rozmawiamy z Michałem Markiewiczem, dyrektorem ds. rozwoju biznesu, PKO Leasing.
Innowacje w sektorze elektromobilności. Wywiad z Kamilem Babińskim, ChargeIn
O rozwoju elektromobilnej infrastruktury w Polsce rozmawiamy z Kamilem Babińskim, CTO ChargeIn.
Jak efektywnie wdrażać AI w firmach? Wywiad z przedstawicielami CampusAI
O sztucznej inteligencji - nie tylko w kontekście polskich przedsiębiorstw - rozmawiamy z prof. Aleksandrą Przegalińską i Bartkiem Dobrowolskim.
Jak zmieniał się rynek motoryzacyjny w Polsce? Wywiad z dr. Danielem Trzaskowskim
Rynek motoryzacyjny w Polsce bardzo się rozwinął, nie powiedziałbym jednak, że jest już w pełni dojrzały - przekonuje dr Daniel Trzaskowski, prezes zarządu Carefleet S.A.
Innowacje nie zawsze muszą być rewolucją
Najważniejszym doradcą zawsze powinien być klient – radzą Selim Oleksowicz i Justyna de Bure, eksperci Innovation Coach. Czy każda organizacja jest gotowa na wdrożenie innowacji.
Poza biznesem: Mateusz Jąkalak
Jego prawniczy startup William AI znalazł się w finale tegorocznej edycji naszego konkursu Rookie of the Year. Na afterze po Warsaw Startup Festival z Mateuszem rozmawiało się tak dobrze, że zaprosiliśmy go do udziału w tej rubryce.
Jak ułatwić sobie start(up)
Dobry pomysł na biznes to już wiele, ale tak jak mechanik potrzebuje narzędzi, tak przedsiębiorca potrzebuje nowoczesnych rozwiązań, które pomogą mu odnieść sukces. Rozmawiamy z Agnieszką Barnaś, dyrektorką sprzedaży Apfino – platformy, która oferuje narzędzia dla polskich firm. Również tych, które dopiero zaczynają!
Zaufanie mamy w DNA. Wywiad z Robertem Garnczarkiem
Jeśli nic nie będziemy robić, wysokość naszej emerytury wyniesie ok. 30 proc. zarobków. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to nas satysfakcjonuje – mówi Robert Garnczarek, prezes zarządu UNIQA TFI.
Totalizator Sportowy z tytułem Marka Godna Zaufania: Warto inicjować zmiany na lepsze
O tym, jak skutecznie budować zaufanie do marki o wieloletniej historii, czy da się osiągnąć synergię kanałów online i retail oraz w jaki sposób program lojalnościowy może wpłynąć na sukces aplikacji mobilnej, mówi Rafał Krzemień – prezes zarządu Totalizatora Sportowego.
Ping pong na sterydach, czyli czy Polacy pokochają pickleballa [WYWIAD]
Takiego określenia użył Marcin Matysik – założyciel Związku Polskiego Pickleballu – opisując promowaną przez siebie dyscyplinę sportu. Jak przekonuje, rozwój pickleballu nad Wisłą jest nieunikniony.
Startupy a fundusze unijne. Wywiad z Magdaleną Adamczuk, Tax & Tech Kraft
Na jakim etapie musi być startup i jego produkt, żeby ubiegać się o fundusze unijne? Tak naprawdę wystarczy sam pomysł - wskazuje Magdalena Adamczuk, partner w Tax & Tech Kraft.
Akceptować ryzyko. Wywiad z Adamem Wiśniewskim
Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, z jak niewyobrażalnym poziomem stresu muszą mierzyć się founderzy – mówi Adam Wiśniewski, Co-founder i CTO AI Clearing.
Branża leasingowa a zielona rewolucja. Wywiad z Pawłem Bojko, wiceprezesem EFL S.A.
Na jakim etapie jest zielona rewolucja w Polsce? W jaki sposób branża leasingowa wspiera przedsiębiorców w byciu bardziej eko? O tym rozmawiamy z Pawłem Bojko, wiceprezesem EFL S.A.
Jak skutecznie przeprowadzić ekspansję zagraniczną? Wywiad z Efi Dahanem, PayPal
Skupienie się wyłącznie na lokalnym rynku hamuje twój biznes - przekonuje Efi Dahan, wiceprezes i dyrektor generalny PayPal na CEE i Izrael. I radzi jakich błędów unikać, gdy myślimy o globalnym rozwoju.
"Od zawsze jesteśmy w niszy". Wywiad z zespołem The Band of Endless Noise
Nie należy się zamykać w jakichkolwiek ramach, ponieważ każda scena po jakimś czasie staje się hermetyczna, co też jest niedobre. Najważniejsze dla nas jest bycie autentycznym, w zgodzie z samymi sobą. Uważam, że całkiem nieźle nam to wychodzi - przekonują Adam Sanocki i Andrzej Widota, członkowie zespołu The Band of Endless Noise.
Koalicja krypto. Wywiad z Martyną Lewińską
Krypto przestało być buzzwordem, a stało się powszedniością. Dla nas to świetny moment, mamy świetny zespół i wielu klientów – mówi Martyna Lewińska, Co-founderi CTO Fiat Republic.
PFR to nie tylko dopływ pieniędzy, ale również wiedzy. Wywiad z Elizą Kruczkowską
Co szykuje dla polskich startupów PFR? Zapytaliśmy o to Elizę Kruczkowską, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju.
10Clouds świętuje 15 lat innowacji. Wywiad z CEO Małgorzatą Pietraszewską
Z okazji 15. rocznicy założenia firmy 10Clouds refleksyjnie spogląda wstecz na swoją niezwykłą podróż pełną rozwoju i innowacji. To, co zaczęło się jako skromne przedsięwzięcie dwóch doktorantów, Macieja Cieleckiego i Michała Kłujszo, pracujących w małym pokoju, przekształciło się w dynamicznie rozwijającą się firmę doradczą, projektową i programistyczną o globalnym zasięgu.
Jak przedstawić swoją technologię szefowi NASA? Zawody ERC na Czerwonej Planecie w Krakowie
Zespoły z całego świata przyjadą do Polski, by wziąć udział w zawodach łazików marsjańskich - European Rover Challenge. Sprawdzą się w symulowanym środowisku Czerwonej Planety. To wydarzenie pozwala nawiązać relacje m.in. polskim startupom kosmicznym z najważniejszymi postaciami przemysłu kosmicznego - deklaruje Łukasz Wilczyński, pomysłodawca i organizator ERC.