6 milionów akcji i ambitna wizja – Maciej Zientara wkracza do Prime ASI [WYWIAD]
Maciej Zienara i Michał Ręczkowicz / Fot. materiały prasoweMaciej Zientara, doświadczony inwestor, obejmuje ponad 6 mln akcji w funduszu Prime ASI. Jak tłumaczy, jego zaangażowanie to nie tylko kapitał, ale także strategiczne wsparcie i wizja, która ma na celu wykorzystanie potencjału funduszu do budowania długoterminowej wartości. Przedsiębiorca podkreśla, że jego współpraca z Prime ASI to przemyślana, długoterminowa decyzja. - Obstawiam sukces Michała, założyciela Prime ASI i jego strategię inwestycyjną skoncentrowaną na AI. To mariaż długoterminowy, który idealnie wpisuje się w moje zainteresowania i plany - zdradza Zientara.
Jak oceniasz rolę sztucznej inteligencji w rozwoju projektów inwestycyjnych? W jaki sposób AI może wspierać procesy biznesowe w projektach funduszu?
AI to przełom. Brak obecności inwestycyjnej w tej dziedzinie to gwarancja przegapienia kluczowej technologii, która zdominuje wszystko na lata, jeśli nie dekady. Sztuczna inteligencja będzie napędzać innowacje i całkowicie zmieni wydajność w różnych sektorach - jej zastosowanie w optymalizacji procesów biznesowych i zwiększaniu efektywności jest wciąż niedoceniane.
Jak widzisz współpracę z Prime ASI w kontekście długoterminowych inwestycji? Jakie obszary uważasz za kluczowe dla synergii pomiędzy twoją firmą a funduszem?
Moja ponowna aktywność w świecie inwestycyjnym od dwóch lat idealnie wpisuje się w wizję Prime ASI, mamy wiele punktów styku. Planuję być aktywnym inwestorem i chętnie dzielić się doświadczeniem. Spróbuję też być katalizatorem oraz gwarantem realizacji deklarowanej strategii, który konsekwentnie będzie stawiał wyzwania i zadawał pytania. Liczę przy tym na synergię i koinwestycje.
Bardzo dokładnie przeanalizowałem profil działalności Prime ASI. Widzę bardzo dużo ukrytej wartości i unikalnych kompetencji, wystarczy je tylko wydobyć i na nie postawić. Takie skupienie się na niewątpliwych przewagach przyniesie bardzo szybko duże korzyści, bezprecedensowy i trwały wzrost portfela - trzeba tylko trochę to uporządkować, a ja oferuję pomoc merytoryczną oraz aktywne wsparcie. Tak przepracowany model biznesowy będzie pasował do mojej osobistej strategii alokacji kapitału. Namawiam Michała do postawienia na budowę wartości spółki opartej na realnej wartości dodanej, którą wnosi do spółek portfelowych. Wystarczy tylko to należycie wycenić, a nie rozmieniać się na drobne.
W zeszłym roku zainwestowałeś w Campus AI. Czy widzisz synergię działania tego projektu w kontekście inwestycji, jakie prowadzi Prime ASI?
Moja inwestycja w Campus AI odbiła się szerokim echem na rynku VC w Polsce. Jestem aktywnym inwestorem, aniołem biznesu, a czasem venture builderem, obecnie w ponad 20 różnych projektach kapitałowych. Campus AI to swoisty gateway do świata sztucznej inteligencji. Bez świadomości i edukacji, AI będzie czarną magią. Niewiedza generuje strach, a strach paraliżuje. Chcemy to z Campus AI zmienić strategicznie. Nasz model testujemy w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, ale celem są USA, gdzieś po drodze także Kanada, Brazylia, Indie – czyli "głębokie rynki". Chcemy o nie powalczyć w 2025 roku, proces już się zaczął. Drugą połowę roku spędziłem głównie w Stanach, nie bez powodu. Doświadczenia i relacje Michała z kolebki VC i relacje okazały się nieocenione. To nas bardzo zbliżyło. Mamy więcej wspólnego, niż się wydaje, na pewno jeszcze wiele zrobimy razem.
Synergia to klucz do wszystkiego, obok dywersyfikacji i twardego stąpania po ziemi. To może brzmieć banalnie, ale wataha może więcej niż samotny wilk i w długim terminie to klucz do budowania trwałej wartości. Jestem szczerym entuzjastą takiego podejścia. Publicznie widać tylko wierzchołek mojego portfela i strategii. Może kiedyś będzie okazja by powiedzieć o tym coś więcej.
Jak oceniasz aktualne trendy na rynku kapitałowym, zwłaszcza w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji i nowych technologii?
Kursy, timingowe wyceny, sentymenty rynkowe to domena graczy, mnie kompletnie to nie interesuje - nie drzemie we mnie żyłka spekulanta. Klucz to budowanie trwałej wartości: świadomość przewag płynących z technologii AI, umiejętność ich zastosowania i wykorzystania to podstawa. Prime ASI wydaje się to świetnie rozumieć, brakuje tylko jeszcze śmiałości, by powiedzieć to na głos. Spędziliśmy wiele godzin na rozmowach strategicznych. Proszę nie zapominać, że założyciel to przede wszystkim wybitny talent w dziedzinie informatyki i technologii, a teraz powoli też rasowy venture builder. To mieszanka wybuchowa, zupełnie jak supernowa. Bardzo nam po drodze, zamierzam go ośmielić.
Ostatnio Prime ASI założyło Algo Trade AI - spółkę która zajmuje się algorytmami które handlują na giełdzie. Co myślisz o tym przedsięwzięciu?
Prime ASI, poprzez utworzenie spółki zależnej Algo Trade AI, wykonało strategiczny krok w kierunku integracji zaawansowanych algorytmów handlowych opartych na sztucznej inteligencji z rynkami finansowymi. Prime ASI posiada 90 proc. udziałów, co świadczy o znaczącym zaangażowaniu w ten projekt.
W mojej ocenie, decyzja ta jest zgodna z globalnymi trendami, gdzie AI odgrywa coraz większą rolę w optymalizacji strategii handlowych, zwiększając efektywność i precyzję operacji na rynkach finansowych. Wprowadzenie takich technologii może przynieść znaczące korzyści, jednak warto również pamiętać o potencjalnych wyzwaniach, takich jak zwiększona zmienność rynku czy ryzyko manipulacji. Podsumowując, inicjatywa Prime ASI z Algo Trade AI wpisuje się w nowoczesne podejście do inwestycji, łącząc technologię z finansami. Kluczowe będzie monitorowanie, jak te algorytmy będą funkcjonować w praktyce oraz jakie przyniosą rezultaty dla spółki i jej inwestorów. Jestem tu gorącym orędownikiem i optymistą.