Zmiany w programie 800+ od czerwca. Dotkną blisko 500 tys. rodzin

Kluczowa zmiana dotyczy obywateli Ukrainy pracujących w Polsce. Od czerwca 2025 roku świadczenie 800+ będzie przysługiwać wyłącznie rodzinom, których dzieci uczęszczają do polskich szkół. Wyjątek stanowią uczniowie najstarszych klas ukraińskiego systemu edukacji kontynuujący naukę w trybie niestacjonarnym.
Statystyki wskazują, że w 2024 roku świadczenie pobierało 422,6 tys. dzieci z Ukrainy - to największa grupa obcokrajowców korzystających z tego wsparcia finansowego w Polsce. Widoczny jest trend spadkowy, gdyż w 2023 roku było to 498,9 tys. beneficjentów.
Nowy okres rozliczeniowy na 800+
Nowy okres rozliczeniowy świadczenia 800+ rozpocznie się 1 czerwca 2025 roku i potrwa do 31 maja 2026 roku. Aby otrzymywać pieniądze bez żadnej przerwy, konieczne jest złożenie wniosku do 30 kwietnia. Złożenie dokumentów w tym czasie gwarantuje ciągłość wypłat, co oznacza, że rodzice nie odczują żadnej przerwy w otrzymywaniu pieniędzy.
Rodzice mogą składać wnioski o świadczenie 800 plus na nowy okres rozliczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2025 r. i potrwa do 31 maja 2026 r. Wnioski można składać od 1 lutego za pomocą:
- platformy PUE ZUS,
- bankowości internetowej,
- portalu Emp@tia,
- aplikacji mZUS na smartfonie.
Rodzice noworodków mają 3 miesiące na złożenie wniosku – jeśli zrobią to w tym czasie, otrzymają wyrównanie od miesiąca narodzin dziecka. Wnioski złożone później oznaczają wypłatę od miesiąca złożenia dokumentów, bez wyrównania.
ZUS przypomina o konieczności składania wniosków na czas, aby nie było przerw w wypłatach świadczenia.