Wyższe stawki dla specjalistów, większa liczba ofert pracy. Kolejne wzrosty w branży IT

Raport inhire.io IT MARKET SNAPSHOT Q2 2021
Źródło: materiały prasowe
Ponad 17 tys. nowych ofert pracy od 3 638 pracodawców, wzrost średnich stawek dla juniorów, midów i seniorów oraz zwiększenie liczby ofert zawierających widełki płacowe – to tylko niektóre wnioski wynikające z raportu inhire.io pt. IT MARKET SNAPSHOT Q2 2021.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Specjaliści branży IT mogą spać spokojnie, gdyż zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników wciąż rośnie. W porównaniu z I kwartałem (15 410 ofert) – w Q2 zanotowano wzrost ofert o 13,1 p.p. (17 436 ofert). Wśród oferowanych miejsc pracy częściej zaczęły pojawiać się te, skierowane do najmniej doświadczonych pracowników. Liczba ofert dotyczących juniorów wzrosła z 5,12 proc. w Q1 do 6,72 proc. w Q2. Wśród miast w czołówce najczęściej oferowanych miejsc pracy dla branży IT wciąż przoduje Warszawa, Kraków i Wrocław. W porównaniu z ubiegłym kwartałem we wszystkich miastach znajdujących się na podium odnotowano spory wzrost ogłoszeń rekrutacyjnych (Warszawa Q1 4898/ Q2 5 324, Kraków Q1 2 388/ Q2 2 528, Wrocław Q1 2 021/ Q2 2 263). Najmniej ofert pracy pojawiło się w Gdyni (228).

- Q2 okazał się dla branży IT pomyślny. Liczba ofert dla specjalistów IT wciąż rośnie. W przypadku ogłoszeń skierowanych do juniorów odnotowaliśmy nieznaczny wzrost. Mamy nadzieję, że nie jest to tylko efekt pojawiających się ofert na wakacyjne staże. W większości przypadków pracodawcy nadal stawiają na doświadczonych specjalistów, czyli głównie midów i seniorów - zauważa Michał Gąszczyk, CEO ihire.io.

Stawki nadal rosną - praca zdalna bardziej opłacalna

Patrząc na treść publikowanych ofert pracy, wciąż brakuje w nich widełek płacowych. W porównaniu z ubiegłym kwartałem w tym obszarze zanotowano wzrost jedynie o 1p.p. W porównaniu z analogicznym okresem w 2020 roku – informacja na temat pułapu płacowego wzrosła o 6p.p. To wciąż za mało, by w pełni cieszyć się zadowalającą jakością rekrutacji.

- To ważne, by działy HR dostrzegły realną potrzebę zamieszczania informacji o widełkach płacowych na poziomie ogłoszenia. Z każdym kwartałem rynek jest coraz bardziej konkurencyjny co oznacza, że brak istotnych informacji może skutkować stratą cennego czasu i utratą szansy na zatrudnienie dobrego pracownika. Wciąż brakuje jawności siatki płac, która w przypadku kandydatów jest kluczowa w procesie decyzyjnym o zmianie miejsca pracy. To ważne, by informacje były pełne, a proces rekrutacji sprawnie przeprowadzony – dodaje Gąszczyk.

Z raportu IT MARKET SNAPSHOT Q2 2021 wynika, że II kwartał przyniósł ze sobą podwyżkę oferowanego wynagrodzenia dla każdego szczebla doświadczenia. Na wzrost dochodów mogą liczyć zarówno specjaliści pracujący w oparciu o umowę cywilnoprawną, jak również pracownicy kontraktowi. W popularnym obecnie modelu hybrydowym bardziej opłacalnym finansowo rozwiązaniem jest praca zdalna. Największe dysproporcje w porównaniu z tradycyjnym modelem pracy są najbardziej widoczne w przypadku midów (16 692 PLN vs 17 997 PLN) i seniorów (22 359 PLN vs 21 050 PLN). Juniorzy pracujący w systemie remote zarabiają średnio o 177 PLN więcej od kolegów pracujących w trybie stacjonarnym.

- Myślę, że rosnące stawki na remote są spowodowane tym, że większość pracodawców przyjęła pracę zdalną lub hybrydową jako nieodłączny aspekt nowej rzeczywistości i przeszła ze zmianą modelu pracy do porządku dziennego. Naturalnym następstwem tego procesu jest wyrównanie stawek. Tym bardziej, że kandydaci przyzwyczaili się już do pracy zdalnej, przez co niechętnie podchodzą do pomysłu powrotu do tradycyjnej pracy z biura - dodaje Michał Gąszczyk.

Wzrost wartości języków programowania

W II kwartale 2021 roku wciąż najpopularniejszym językiem programowania jest JavaScript jednak w porównaniu z Q1 zapotrzebowanie na programujących w JS pracowników spadło o 3 p.p. Podobnie jak w ubiegłym kwartale w czołówce znajdują się takie technologie jak: Java (21 proc.), Python (15 proc.) i Typescript (11 proc.). Najmniej popularnym językiem programowania w Q2 jest Scala (1 proc.).

Wśród wszystkich analizowanych w raporcie technologii w ofertach pracy zaobserwowano wzrost oferowanych stawek w Q2. W porównaniu z I kwartałem na najwyższy wzrost zarobków mogą liczyć programiści posługujący się językiem C++ (+1 686 PLN), PHP (+1 467 PLN), Typescript (+1 465 PLN), JavaScript (+1 362 PLN) i Ruby (+1 298 PLN). Najmniejszą różnicę w oferowanych stawkach w porównaniu z Q1 zanotowała Scala (+206 PLN).

Z raportu inhire.io IT MARKET SNAPSHOT Q2 2021 wynika, że kolejny kwartał tego roku to dobry okres dla branży IT. Liczne wzrosty, zarówno w zakresie liczby ofert, jak również wysokości wynagrodzenia czy stawek dotyczących technologii wskazują, że potrzeby rynku w zakresie IT stale rosną, a doświadczenie programistów nadal jest w cenie.

- Analizując bieżącą sytuację rynku IT oraz zestawiając wyniki z poprzednim kwartałem obserwujemy ciągłą tendencję wzrostową oferowanych stawek, która świadczy o wysokich potrzebach branży. Prognozy na przyszłość również wyglądają obiecująco - podsumowuje CEO ihire.io.

Autor raportu - inhire.io zapowiada również kolejne projekty dotyczące branży i zachęca do śledzenia firmowych kanałów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY