Wiek emerytalny a emerytury czerwcowe. Ważne zmiany dla 95 tys. seniorów

W latach 2009-2019 osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu otrzymywały niższe świadczenia niż te, które składały wnioski w innych miesiącach. Wszystko przez zmienione zasady waloryzacji kapitału emerytalnego. W ciągu roku stosowane są dwie waloryzacje - kwartalna oraz roczna. Emeryci, którzy złożyli wnioski w czerwcu, korzystali jednak tylko z waloryzacji rocznej, która często była mniej korzystna niż kwartalna. Różnice mogły wynosić 200-300 zł miesięcznie. Czy seniorzy doczekają się wyrównania i wypłaty zaległych pieniędzy?
Wyrównanie świadczeń emerytalnych
Świadczenia osób, których dotyczy sprawa tzw. emerytur czerwcowych będą mogły liczyć na ponowne przeliczenie świadczenia. Według projektu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 lipca 2025 r. Jednak ZUS zabiega o dłuższy okres przygotowawczy.
"Wskazać należy jednak, że dla wdrożenia projektowanych zmian konieczne jest dostosowanie systemów informatycznych. Dla terminowego zrealizowania przez Zakład zadań nałożonych przepisami projektowanej ustawy konieczne jest zapewnienie co najmniej 12-miesięcznego okresu vacatio legis" – podkreśla ZUS w opinii przekazanej resortowi rodziny.
Ostateczny termin nie jest jeszcze ustalony. Obecny projekt jednak nie przewiduje wypłat wyrównań za lata, w których emeryci otrzymywali niższe świadczenia. "Dotychczasowy sposób obliczania świadczeń nie został zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny, dlatego zmiany dotyczą przyszłości" – przekazał resort rodziny.
Kiedy i jak złożyć wniosek o przeliczenie?
Emeryci będą mogli składać wnioski o przeliczenie świadczeń "w ciągu kilku miesięcy od wejścia w życie nowych regulacji, po dostosowaniu systemów informatycznych ZUS i przeszkoleniu pracowników obsługujących te wnioski" – informuje ministerstwo.
Przepisy dotyczące emerytur czerwcowych zostały zmienione jednorazowo w 2020 r., a od 2021 r. kwestia ta jest już uregulowana w ustawie. Jednak te rozwiązania dotyczą tylko osób, które przechodziły na emeryturę od 2021 r. Najnowszy projekt ma ostatecznie rozwiązać problem emerytur czerwcowych także dla wcześniejszych emerytów.
Emerytury stażowe
Rząd rozważa wprowadzenie emerytur stażowych, które umożliwią przejście na emeryturę po przepracowaniu 35 lat (kobiety) lub 40 lat (mężczyźni), niezależnie od wieku. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapewnia, że decyzja w tej sprawie już zapadła.
Emerytury stażowe mogą obniżyć wiek przechodzenia na emeryturę - kobiety mogłyby kończyć pracę już po 35 latach składkowych, nawet w wieku 55 lat. Ministra Dziemianowicz-Bąk deklaruje, że decyzja w tej kwestii już zapadła. Od kiedy zatem nowy wiek emerytalny wejdzie w życie?
Od kiedy nowy wiek emerytalny?
Rząd intensywnie pracuje nad wprowadzeniem emerytur stażowych, które mogą znacząco obniżyć faktyczny wiek przechodzenia na emeryturę dla Polaków. Według projektów ustaw Lewicy i NSZZ Solidarność, kobiety mogłyby zakończyć pracę już po 35 latach pracy, a mężczyźni po 40 latach, bez względu na wiek kalendarzowy. Dla niektórych kobiet oznaczałoby to możliwość przejścia na emeryturę nawet w wieku 55 lat, podczas gdy obecny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet) już należy do najniższych w Europie.
Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk potwierdziła, że temat był omawiany na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. NSZZ Solidarność, argumentuje, że wielu pracowników nie jest w stanie kontynuować pracy do osiągnięcia obecnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Co jednak kłóci się z udostępnionymi niedawno danymi ZUS.
Nowy raport Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazuje systematyczny wzrost liczby pracujących emerytów. Pod koniec grudnia 2015 roku w Polsce było 575,4 tys. pracujących emerytów, natomiast pod koniec 2024 roku ich liczba wzrosła do 872,6 tys. "Wśród pracujących emerytów przeważały kobiety. Stanowiły one 58,1 proc. tej populacji. Natomiast prawie 96,4 proc. pracujących emerytów to osoby w wieku 60/65 lat i więcej. A średni wiek wyniósł 67,5 roku, w tym dla mężczyzn było to 69,2 roku, dla kobiet – 66,3 roku" — czytamy w "Rzeczpospolitej".