Wakacje kredytowe nie dla wszystkich. Klasa średnia znów poszkodowana

Wakacje kredytowe tylko dla wybranych / Fot. Tierr
Wakacje kredytowe tylko dla wybranych / Fot. Tierra Mallorca, Unsplash.com
Związek Banków Polskich uważa, że wakacje kredytowe to "rozwiązanie niesłuszne, niesprawiedliwe, proinflacyjne i wręcz w pewnym zakresie dewastuje sektor bankowy". Polacy coraz częściej nie radzą sobie jednak z rosnącymi ratami kredytów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wakacje kredytowe otrzymały poprawki z senatu. Doprecyzowano m.in. kto będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania. Wcześniej wszyscy Polacy mieli otrzymać taką opcję, ale teraz się to zmienia.

Sprawdź: Pirate Bay

Sektor bankowy lobbował w sprawie ograniczenia możliwości korzystania z wakacji kredytowych. Doszło do głosowania w sali plenarnej, a senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała we wtorek kilkadziesiąt poprawek do ustawy wprowadzającej m.in. wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe miały dać odpocząć od inflacji

Poprawki do ustawy to przede wszystkim doprecyzowywanie. Pojawiła się m.in. zmiana mówiąca o tym, kto będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych. Będą one dotyczyć wszystkich umów o kredyt hipoteczny - również tych zawartych przed rokiem 2017 r.

Dodajmy, że na początku czerwca sejm uchwalił ustawę, która zakłada wakacje kredytowe dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na cel mieszkaniowy w złotych. Na wakacje możemy "udać się" na cztery miesiące, po dwa miesiące w III i po dwa miesiące w IV kwartale br. Potem możemy zaś skorzystać z nich po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r.

Zobacz: Avatar 2

Narodowy Bank Polski uważa, że koszt wakacji kredytowych przyznanych w latach 2022 - 2023 może sięgnąć 20 mld zł dla sektora bankowego. Oczywiście przy założeniu, że skorzystają wszystkie uprawnione osoby.

Sektor bankowy nie chce się zgodzić

Związek Banków Polskich (ZBP) podczas konferencji zaproponował szereg zmian. Przede wszystkim zaś wyraził krytyczną opinię na temat całego programu.

- Uważamy to rozwiązanie za niesłuszne, niesprawiedliwe, proinflacyjne i wręcz w pewnym zakresie dewastujące sektor bankowy - mówił Krzysztof Pietraszkiewicz., szef ZBP. I dodał: - Będziemy podejmować dalsze działania i starania, tak jak proponowali członkowie Komisji Budżetu i Finansów Senatu, aby znaleźć pewne porozumienie ponad politycznymi podziałami i wyjąć problem stabilności sektora bankowego i zdolności sektora bankowego do finansowania rozwoju.

ZBP proponuje, aby wakacje kredytowe nie były aż tak obciążające dla sektora bankowego. - Nie wyobrażamy sobie, że ktoś występuje od razu o 8 miesięcy wakacji kredytowych w ciągu dwóch lat, bo to oznacza natychmiastowy obowiązek wykazania straty w naszych rachunkach i prezentacjach wyników. - mówił Pietraszkiewicz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY