Wakacje kredytowe także w 2024 roku. Bankierzy: "To kwestia czasu"

Morawiecki
Mateusz Morawiecki, fot. shutterstock.
Rząd rozważa przedłużenie wakacji kredytowych tak, by można było z nich skorzystać także w 2024 roku. Choć Kancelaria Premiera dopiero omawia projekt prolongaty zawieszenia płatności rat długów hipotecznych, sektor bankowości spodziewa się, że ogłoszenie tego kroku jest tylko kwestią czasu

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

O przedłużeniu wakacji kredytowych na przyszły rok donosi portal money.pl. Program, z którego skorzystali posiadacze przeszło miliona hipotek w złotówkach obecnie "leży na stole w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego i czeka na swoją kolej". Informację potwierdziło kilka niezależnych źródeł z otoczenia rządowego i bankowego.

Wakacje kredytowe 2024: bankierzy czekają na wyrok

- Słyszmy, że wakacje kredytowe zostaną wydłużone i nie mamy wątpliwości, że do tego dojdzie. Spodziewamy się tego, bo kampania wyborcza trwa w najlepsze i ludziom trzeba coś dać. Oczywiście to będzie błędem, bo osłabi dyscyplinę finansową kredytobiorców i zachęci do zawieszania rat przez tych, którzy tego nie potrzebują - mówi portalowi money.pl pracownik sektora bankowego, który poprosił o zachowanie anonimowości.

Wakacje kredytowe 2024: pomysł jest na stole

Portal money.pl informuje, że jeden z rozmówców z bliskiego otoczenia premiera powiedział, że pomysł wydłużenia "wakacji" jest na stole, a rząd nie będzie żałować sektora. Koszt takiego rozwiązania mają bowiem ponieść banki.

Inna osoba z tego samego kręgu przy szefie rządu potwierdza, że taki pomysł był omawiany jednak „Nie zapadły żadne wiążące decyzje w tej sprawie”

Sprawdź: 25 prostych pomysłów na biznes!

Wakacje kredytowe na ponad 262 mld zł

Mowa o ogromnych środkach, bo według danych przedstawionych przez rzecznika rządu Piotra Mullera, na koniec grudnia Polacy zawiesili płatność 1,05 mln kredytów o łącznej wartości 262,4 mld zł. To większość, bo 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich sumy.

Przypomnijmy, że wakacje kredytowe rząd uchwalił w 2022 r. Dzięki temu rozwiązaniu kredytobiorcy z hipoteką mogą zawiesić płatność na cztery miesiące w 2022 r. i kolejne cztery w 2023 r. Ze wstępnych informacji wynika, że podobny okres „wolnego” od spłacania kredytu ma obowiązywać w 2024 r.

Jak poinformowali rozmówcy z otoczenia premiera obecnie prezes rady ministrów zajmuje się podatkiem od hurtowego handlu mieszkaniami oraz programem „Pierwsze mieszkanie”. Obie sprawy mają priorytet z powodu zapaści na rynku nieruchomości, który jest ważną częścią polskiej gospodarki.

Czytaj dalej: Prawo do wynalazku. Kiedy pracodawca ma prawo do wynalazku swojego pracownika?

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ