Pół miliona Polaków skorzystało z wakacji kredytowych

Morawiecki
Mateusz Morawiecki, fot. shutterstock.
Premier Mateusz Morawiecki zachęca Polaków, by „nie żałowali banków” i zapowiada kary za utrudnienia, jakie placówki finansowe stawiają klientom.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Podczas wtorkowej konferencji Mateusz Morawicki poinformował, że z wakacji kredytowych skorzystało już 500 tysięcy kredytobiorców. Dodał również, że cieszy się z tej informacji i zachęcał do "nieżałowania banków", które ponoszą straty w związku z koniecznością finansowania rządowych założeń wakacji kredytowych.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Prezes Rady Ministrów przypomniał również o możliwości skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który w przeciwieństwie do wakacji kredytowych, jest przeznaczony także dla osób z kredytami we frankach. Ta grupa Polaków czuje się pokrzywdzona, że nie otrzymała wsparcia, na jakie mogą liczyć tzw. złotówkowicze.

Wakacje kredytowe

Nowe wakacje kredytowe wprowadza ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Mogą z nich skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty w walucie polskiej na własne potrzeby mieszkaniowe.

Wakacje kredytowe umożliwiają klientom banków zawieszenie spłat nawet na 8 miesięcy. Nietrudno przeliczyć, że dla wielu Polaków wsparcie oznacza szansę na zaoszczędzenie sporej kwoty. W dobie  drożyzny pieniądze mogą pozwolić stanąć na nogi gospodarstwom domowym. To też sytuacja precedensowa kiedy banki, sektor dysponujący ogromnymi środkami, poniosą koszty za klientów.

Jak to działa?

Wstrzymanie spłat kredytu będzie możliwe tylko jeśli zainteresowani nimi klienci banków złożą odpowiedni wniosek w placówce obsługującej ich finanse. Po rozpatrzeniu wniosku zawieszona zostanie cała rata (zarówno część kapitałowa, jak i odsetkowa). Jednak kredytobiorcy poniosą regularny koszt ubezpieczenia kredytu. Takie zatrzymanie spłat będzie trzeba nadrobić w przyszłości, czyli po prostu okres spłat wydłuża się o liczbę miesięcy wakacji kredytowych. Zgodnie z założeniem ustawodawcy banki nie mogą pobrać za tę usługę żadnych prowizji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY