Ważne zmiany w "wakacjach kredytowych". Projekt ma być procedowany "bardzo szybko"

Wakacje kredytowe
Wakacje kredytowe będą przysługiwać większej grupie dłużników niż przed rokiem. / Fot. East News
Rząd bada możliwość wprowadzenia nowych rozwiązań w "wakacjach kredytowych." Andrzej Domański, minister finansów, podczas rozmowy w Programie 1 Polskiego Radia, zasygnalizował, że prace nad projektem dotyczącym tzw. wakacji kredytowych są już bliskie finału.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W świetle narastających problemów kredytobiorców, spowodowanych gwałtownym wzrostem stóp procentowych, rząd bada możliwość wprowadzenia nowych rozwiązań mających na celu pomoc zadłużonym Polakom. Inicjatywa "wakacji kredytowych" wprowadzona przez poprzednią władzę ma być dodatkowo poszerzona.

Andrzej Domański, minister finansów, podczas rozmowy w Programie 1 Polskiego Radia uzasadniał dlaczego na zaplanowanym posiedzeniu rządu nie omówiono nowelizacji przepisów dotyczących tzw. "wakacji kredytowych".

- Wczoraj na Radzie Ministrów omawialiśmy m.in. bardzo ważne zmiany dotyczące odpolitycznienia KRS. Mieliśmy bardzo długą dyskusję na temat sytuacji w sektorze rolnym - wyjaśnił Domański i dodał, że został poproszony o przedstawienie dodatkowych analiz i ewentualnych scenariuszy w wyczekiwanym przez Polaków projekcie. 

Oczekiwane zmiany w wakacjach kredytowych

Rządowy projekt nowelizacji ustawy ma na celu udzielenie wsparcia kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Jak relacjonuje portal Bankier.pl planowana jest m.in. możliwość dwukrotnego zawieszenia spłaty rat w drugim kwartale tego roku dla osób, których obciążenie kredytowe przekracza 35% dochodu.

Nominowany w XXI Konkursie EY Przedsiębiorca Roku: Rafał Styczeń

Więcej Polaków załapie się na wakacje kredytowe

Wśród zaproponowanych zmian znajduje się obniżenie wskaźnika raty do dochodu z 50% do 40%, co ma umożliwić szersze korzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Planowane jest również wydłużenie okresu, przez który wsparcie może być udzielane, do 40 miesięcy oraz zwiększenie maksymalnej wartości wsparcia do 2,5 tys. zł. Przewiduje się, że te zmiany przyniosą kredytobiorcom dodatkową ulgę finansową.

Kiedy poznamy szczegóły zmian w "wakacjach kredytowych"?

Na pytanie o termin przedstawienia projektu Radzie Ministrów, Domański odpowiedział, że prace nad projektem zostały już przyspieszone i rząd powróci z konkretnymi propozycjami "bardzo szybko". Wydaje się, że rząd jest zdeterminowany, aby znaleźć skuteczne rozwiązania dla kredytobiorców dotkniętych kryzysem finansowym. Minister Finansów podkreślił, że ochrona kredytobiorców przed negatywnymi skutkami wysokich stóp procentowych jest priorytetem dla jego resortu.

Polskie firmy pod ostrzałem rolników. Lista hańby czy nieuzasadniony bojkot

Koszt wakacji kredytowych dla banków ok. 3,5 mld zł

Szacunki kosztów nowych wakacji kredytowych przedstawione przez portal Bankier.pl wskazują na potencjalne obciążenie sektora bankowego kwotą do 3,6 mld zł, przy założeniu pełnego wykorzystania programu przez uprawnionych. Jeśli z ulg skorzystałoby tyle osób ile w zeszłym roku, koszt dla banków mógłby wynieść około 2,5 mld zł. Różnica wynika z wyżej omówionej zmiany dotyczącej poszerzenia programu pomocowego.

Rząd stoi przed wyzwaniem znalezienia rozwiązania, które z jednej strony zapewni wsparcie kredytobiorcom, a z drugiej nie zachwieje stabilnością finansową sektora bankowego. Decyzje dotyczące nowych wakacji kredytowych pozostają kluczowym punktem zainteresowania zarówno kredytobiorców, jak i instytucji finansowych. Rządowe dążenie do złagodzenia obciążeń finansowych Polaków znajduje się w centrum uwagi publicznej, a zapowiedzi ministra finansów Andrzej Domańskiego sugerują, że rozwiązanie tej kwestii jest na wyciągnięcie ręki. Czy rzeczywiście wszystko pójdzie tak gładko? Redakcja My Company Polska będzie relacjonować dalsze zmiany w omawianych przepisach.

Wakacje kredytowe - czy banki stosują uczciwe praktyki?

Wakacje kredytowe - czy banki stosują uczciwe praktyki?

W piątek 29 lipca wchodzą w życie przepisy, dzięki którym konsumenci będą mogli zawiesić spłatę rat kredytu hipotecznego – nawet na 8 miesięcy. Prezes UOKiK zbada, jak 16 banków informuje o wakacjach kredytowych i w jaki sposób ich udziela. Już dziś zastrzeżenie budzi wymaganie złożenia kilku wniosków, np. oddzielnie dla każdej raty lub każdego kwartału.

ZOBACZ RÓWNIEŻ