Rząd Tuska przedłuża wakacje kredytowe: Ulga dla Polaków do końca 2024 roku

Wakacje kredytowe
Wakacje kredytowe będą przysługiwać większej grupie dłużników niż przed rokiem. / Fot. East News
Rząd Donalda Tuska podjął strategiczną decyzję o wydłużeniu okresu wakacji kredytowych, zapewniając tym samym znaczną ulgę dla osób obciążonych kredytem mieszkaniowym. Zmieniono warunki wakacji kredytowych tak, by więcej osób mogło z nich skorzystać. Dodatkowo na specjalną ulgę mogą liczyć rodziny z trójką dzieci i osoby, które straciły pracę.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ten krok, jak podkreśla premier, jest odpowiedzią na potrzeby wielu polskich rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Ustawa, która ma wejść w życie 1 maja 2024 roku, roztacza przed kredytobiorcami perspektywę znacznego wsparcia. Okazało się, że oczekiwanie na wakacje kredytowe 2.0 opłaci się wielu gospodarstwom domowym. Eksperci, w pierwszych opiniach na temat przedstawionych zmian w przepisach, oceniają je pozytywnie.

Szczegóły nowego rozwiązania: Łagodzenie obciążeń

Projekt ustawy przewiduje kilka kluczowych zmian mających na celu pomoc kredytobiorcom. Z jednej strony zwiększono dostępność i rozmiary pomocy dla osób, które straciły pracę, z drugiej zaś ustalono kryteria, które umożliwiają zawieszenie spłaty rat kredytowych. Wśród nich znajduje się m.in. kryterium, że rata kredytu mieszkaniowego nie może przekraczać 30% dochodu gospodarstwa domowego. Dodatkowo, maksymalna wartość wsparcia została podniesiona z 2 do 3 tys. zł, a okres możliwości korzystania z pomocy wydłużono z 36 do 40 miesięcy - relacjonuje portal Money.pl.

Dłuższy będzie okres zwrotu zaciągniętego kredytu. Spłata może zostać podzielona na 200 rat (wcześniej były to 144 raty).

Ułatwienia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK)

Rząd wprowadza również szereg ułatwień w korzystaniu z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, co stanowi dodatkową szansę dla osób w szczególnie trudnej sytuacji finansowej. Zmiany te obejmują m.in. obniżenie progu, od którego rata kredytowa przekracza 40% dochodu gospodarstwa domowego, co otwiera drogę do wsparcia większej liczby kredytobiorców, również tych z kredytem walutowym - wyjaśniał Donald Tusk.

Kredytobiorcy będą mogli zawiesić spłaty raty w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca. W pozostałych kwartałach wybiorą jeden miesiąc wolny od spłat.

- Wprowadzone zostanie kryterium, zgodnie z którym zawieszenie spłaty kredytu będzie możliwe, jeżeli wartość kredytu nie przekracza 1,2 mln zł. Wymagany będzie także minimalny stosunek raty kredytu mieszkaniowego do dochodu. Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać, jeśli rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące albo jeśli kredytobiorca ma na utrzymaniu co najmniej troje dzieci (na dzień złożenia wniosku) - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

11 milionów zł na pensje dla zarządu nieistniejącego CPK

Wakacje kredytowe: poduszka powietrzna dla polskich gospodarstw domowych

Inicjatywa wakacji kredytowych, wprowadzona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2022 roku, pozwalała na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego. Obecne przedłużenie tego wsparcia do końca 2024 roku jest kontynuacją działań mających na celu ochronę polskich gospodarstw domowych przed finansowymi trudnościami w obliczu globalnych kryzysów.

Rząd Donalda Tuska, przygotowując się do "studniówki" swojej kadencji, koncentruje się na pilnym przygotowaniu projektów ustaw mających realny wpływ na życie Polaków. Wśród nich, inicjatywa dotycząca wakacji kredytowych stanowi istotny element szerszej strategii wsparcia obywateli, ukierunkowanej na łagodzenie skutków ekonomicznych dla najbardziej potrzebujących.

Tym samym, decyzja o wydłużeniu wakacji kredytowych do końca 2024 roku rysuje się jako kluczowy element polityki społeczno-ekonomicznej obecnego rządu, dając nadzieję wielu rodzinom na przetrwanie trudnych czasów bez ciężaru zobowiązań kredytowych.

Obajtek rozchwytywany przez pracodawców? "Mam nawet propozycje z firm międzynarodowych"

ZOBACZ RÓWNIEŻ