Wymazówka inspirowana językiem kolibra. Innowacyjny projekt polskiej spółki

Wymazówka CRN
Wymazówka CRN, fot. materiały prasowe
Sygnis SA, polska firma zajmująca się nowymi technologiami, stworzyła inspirowany naturą projekt, który ma na celu udoskonalenie masowo wykorzystywanego podczas testów na COVID-19 narzędzia – wymazówki. Dzięki nowemu dizajnowi i sposobowi wytwarzania, spółka uzyskała szybszy i tańszy sposób produkcji, a sama pałeczka wymazowa zbiera więcej materiału do badania, niż jej rynkowe odpowiedniki.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W Polsce do marca 2022 roku przeprowadzono ponad 34,4 mln testów na COVID-19. Pałeczki wymazowe były artykułem pierwszej potrzeby, a uproszczenie ich produkcji – realną szansą na wsparcie służby zdrowia. W 2020 roku firma Sygnis SA, obserwując przerwane łańcuchy dostaw i braki w zaopatrzeniu, zdecydowała się stworzyć swoją propozycję pałeczki wymazowej.

Dostępne na rynku wymazówki produkowane są dwuetapowo: wtryskiwane, a następnie flokowane. Dla uzyskania odpowiednich parametrów wymazu potrzebne są konkretne rodzaje floków, a zatem również odpowiednie urządzenia do ich nanoszenia. Projekt CRN_01 charakteryzuje się natomiast szybszym i tańszym, jednoetapowym procesem produkcji – formowaniem wtryskowym.

Kształt wymazówki stworzonej przez Sygnis został zainspirowany językiem kolibra, przystosowanym do pobierania nektaru z wąskich kielichów kwiatów. Zaprojektowane rowkowania i zagłębienia pozwalają na nagarnianie i gromadzenie dużej ilości materiału wymazowego, zapewniając tym samym skuteczność testowania. Co więcej, z uwagi na brak floków, wymazówki CRN_01 "oddają" w teście laboratoryjnym więcej próbki niż ich rynkowe odpowiedniki.

Sprawdź też: Useme - na podbój freelancerskiej Europy

Wymazówka CRN_01 „Koliber” przeszła konsultacje z diagnostami oraz doczekała się realizacji pierwszej formy wtryskowej i pierwszej serii produkcyjnej. - Lata doświadczenia z projektami badawczo-rozwojowymi, zaawansowanym drukiem 3D oraz realizacjami na formy wtryskowe pozwoliły mi stworzyć projekt w duchu “rapid prototyping”. Od pomysłu do realizacji pierwszej serii wtrysków minęły niecałe dwa miesiące, z czego ponad tydzień zajął proces misternego elektrodrążenia czterogniazdowej formy - mówi autor projektu, Chief Design Officer w Sygnis SA, Maciej Głowacki.

Projekt wymazówki zdobył II miejsce w prestiżowym, międzynarodowym konkursie wzorniczym MakeMe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ