Najnowsze informacje ze świata biznesu. Maj 2021

Biznes, fot. Adobe Stock
Biznes, fot. Adobe Stock
Prezentujemy najnowsze informacje ze świata biznesu.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 5/2021 (68)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Koronawakacje

Holenderski rząd testuje wakacje bezpieczne od koronawirusa. Specjalnie wyselekcjonowani spośród 25 tys. chętnych turyści spędzą ze sobą tydzień w formule all inclusive. Cały proces ma się odbyć w pełni bezpiecznie – od wylotu na lotnisku poprzez wszelkie kontrole paszportowe i zakwaterowanie w hotelu aż do powrotu do domu. Chodzi o to, by sprawdzić w praktyce, czy w epoce pandemii możliwy jest rozwój bezpiecznej turystyki zorganizowanej i grupowej. Zachowane w trakcie urlopu procedury mają być ocenione przez niezależną agencję, która po zakończeniu eksperymentu wyda odpowiednie zalecenia i rekomendacje. Projekt realizowany jest w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Ten sam touroperator chce przeprowadzić podobny eksperyment w Belgii.  

------------------------

Dziecko w krainie pieniądza

PeoPay KIDS, projekt Banku Pekao, który wprowadza dziecko w świat finansów, został doceniony przez światowe autorytety w zakresie bankowości i otrzymał tytuł Bankowej Inwestycji Miesiąca. Przyznaje je European Financial Management Association, międzynarodowa organizacja non profit skupiająca ekspertów z sektora finansowego i ubezpieczeniowego. Polski produkt powalczy także o analogiczną nagrodę przyznawaną za cały 2021 r.

PeoPay KIDS to innowacyjna aplikacja edukacyjna połączona z kontem osobistym i oszczędnościowym, kartą płatniczą i panelem rodzica, która pozwala sprawować dyskretną kontrolę nad finansami dziecka w bankowości internetowej. W aplikacji młody użytkownik może doładować telefon, kupić kod do gry i wykonać przelew (potrzebna autoryzacja rodzica), oszczędzać środki w cyfrowych skarbonkach, a także korzystać z porad wirtualnych trenerów. Produkt przeznaczony jest dla dzieci od 6 do 13 lat.

------------------------

Bunt marek

Zbuntowane Marki – to nazwa pierwszej w Polsce konferencji poświęconej reakcjom biznesu na protesty społeczne, które w ostatnim czasie przetaczają się przez polskie społeczeństwo. Odbyła się ona w marcu w wersji online. Pomysłodawcami byli eksperci z Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii.

„Zbuntowana marka” to nowe pojęcie w marketingu. Oznacza brand, który nie jest obojętny na zmieniającą się rzeczywistość, bywa obrazoburczy i prowokacyjny. Obecnie – ze względu na liczne protesty w Europie (m.in. Strajk Kobiet w Polsce, Żółte Kamizelki we Francji, manifestacje na Białorusi) – zainteresowanie „upolitycznionym biznesem” rośnie. 

Przykładem może być warszawska cukiernia Lukullus, która w trakcie antyaborcyjnych demonstracji piekła ciastka z błyskawicami i przekazała środki z ich sprzedaży właśnie na strajk. Na Zachodzie taki marketing to już standard. Podczas protestów ruchu Black Lives Matter Microsoft zaproponował czarnoskórej artystce Shantell Martin współpracę przy antydyskryminacyjnym muralu.

------------------------

Ucieczka w samozatrudnienie

W czasie pandemii coraz więcej Polaków ucieka w samozatrudnienie. Choć w okresie kryzysu liczba własnych biznesów teoretycznie powinna spadać, to 2020 r. przyniósł wyraźny wzrost liczby osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Jednocześnie spadła liczba osób pracujących na podstawie umowy o pracę. Zdaniem specjalistów, świadczy to o fikcyjnym charakterze wielu „własnych biznesów”.

Według danych przedstawionych przez Polski Instytut Ekonomiczny, w ub.r. liczba samozatrudnionych wzrosła o ok. 35 tys. Zdaniem ekspertów duża część z nich to osoby, które oficjalnie mają założoną działalność, ale faktycznie wykonują obowiązki charakterystyczne dla umowy o pracę. Dla pracodawcy obniża to koszty. Podobne zjawisko obserwowane było w czasie poprzedniego kryzysu w 2009 r. Wtedy również nastąpił nagły wzrost liczby osób samozatrudnionych, a także wykonujących pracę na podstawie umów cywilnych. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego oceniają, że w dobie kryzysu zwykle spada jakość zatrudnienia, jednak warto wyciągnąć wnioski z przeszłości i już dziś szukać rozwiązań legislacyjnych, które ograniczą nadużywanie samozatrudnienia i zahamują pogłębianie się tego zjawiska w kolejnych latach.

------------------------

W pogoni za jednorożcem

Lawinowy wzrost inwestycji funduszy venture capital w polskie startupy. W 2020 r. nakłady te wyniosły aż 2,1 mld zł, czyli o 70 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Ciągle jeszcze nad Wisłą nie urodził się jednak tzw. jednorożec. Tak określana jest innowacyjna firma wyceniana na ponad 1 mld dol. Polska jeszcze go „nie wyhodowała”, choć udało się to już takim krajom jak Estonia, Rumunia czy Litwa. 

Według specjalistów najpoważniejszymi polskimi kandydatami do tego tytułu są DocPlanner i Booksy – serwisy umożliwiające planowanie i rezerwowanie wizyt u lekarza i w branży beauty, ICEYE (dostarcza aktualne zdjęcia i dane satelitarne) oraz Brainly (portal edukacyjny umożliwiający uczniom wymianę wiedzy).

Większość finansowania polskich startupów pochodziła z funduszy krajowych, ale duże pieniądze ulokowały w nich też podmioty zagraniczne. To część szerszego zjawiska. Od kilku lat Europa Środkowo-Wschodnia zyskuje popularność inwestorów zainteresowanych tym sektorem. W latach 2015–2019 nastąpiło 5-krotne zwiększenie środków zainwestowanych przez fundusze VC w naszym regionie, w odróżnieniu od krajów zachodnich, w których inwestycje wzrastały średnio 2-krotnie. Mimo to, w stosunku do liczby ludności, inwestycje venture capital są u nas na zdecydowanie niższym poziomie niż w zachodniej części Europy. 

------------------------

HOLUJĄC CZOŁG TAŚMĄ KLEJĄCĄ

19,78 mld dol. zarobił YouTube przez ostatnie dwanaście miesięcy” – pisaliśmy w marcu przy okazji opublikowanego na naszych łamach rankingu najpopularniejszych polskich youtuberów. AdBuster zajął w nim 41. miejsce. To jeden z najbardziej doświadczonych youtuberów, jacy znaleźli się w rankingu, bo na platformie jest obecny od wielu lat. – Kiedy przeglądam swoją wcześniejszą twórczość, to czasami naprawdę jestem pod wrażeniem i myślę, że coś się całkiem nieźle zestarzało – mówi AdBuster.Marek Hoffman – bo tak brzmi jego prawdziwe imię – zasłynął z wielu ciekawych pomysłów. Pokazał widzom Czarnobyl, holował czołg taśmą klejącą, gotował ciekły azot w czajniku, jadł kiszone śledzie, które pachniały szambem, przeprowadził wywiad z gen. Hermaszewskim oraz szukał w Montanie lokacji z Far Cry 5. 

Wywiad z twórcą przeczytacie tylko na mycompanypolska.pl

------------------------

CYTAT MIESIĄCA

Są ludzie, których perspektywa utraty tysiąca złotych miesięcznie z bardzo wysokiego wynagrodzenia wprowadza w stan histerii. Moja wrażliwość na taką postawę jest ograniczona, ale są w naszym obozie tacy, którzy mają wobec takich stanów wiele empatii.

Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes PiS, o pomyśle podwyższenia podatków dla najbogatszych

------------------------

Rewolucja w mapach Google 

Google planuje rewolucję w oferowanych przez siebie nawigacjach. W związku z planowanym zakończeniem pandemii, firma jeszcze w tym roku chce wprowadzić blisko sto innowacji, w tym nawigację wewnątrz budynków. Pomogą nam one np. znaleźć sklep w centrum handlowym, odszukać odpowiednią bramkę na lotnisku, kasę biletową czy windę. Wśród udogodnień będą też funkcjonalności umożliwiające sprawdzenie warunków pogodowych oraz poziom smogu w miejscach, do których zmierzamy. Technologiczny gigant chce też, by aplikacja z mapami domyślnie wybierała trasę o najniższym śladzie węglowym. Do Polski usługi dotrą zapewne z opóźnieniem. Na razie pilotaż przewidziano w takich metropoliach, jak Chicago, Los Angeles, San Francisco, Zurich czy Tokio. 

------------------------

Polityka, muzyka i biznes

Amerykański muzyk Iggy Pop został twarzą kampanii promującej jeden z gatunków piwa produkowanych przez Janusza Palikota. W spocie reklamowym wykorzystano m.in. hit artysty z 1977 r. „The Passenger”. Za produkcję wideo odpowiada Lulu Production, a za kreację i reżyserię – Anna Łoskiewicz i Jacek Kołodziejski. Browar, który produkuje reklamowane przez gwiazdę piwo, w 2018 r. został kupiony przez Palikota (byłego antyklerykalnego polityka) od Marka Jakubiaka (polityka radykalnie prawicowego). 

------------------------

eCiupaga oszczędza wodę

Zajka to startup specjalizujący się w prostych i użytecznych rozwiązaniach dla rolnictwa. Jego najnowszy projekt, eCiupaga, to czujnik wilgotności gleby w kształcie przypominającym góralską laskę. Po wbiciu jej w ziemię pojawia się informacja, czy należy podlewać pole czy nie. Rolnik może też zostawić urządzenie na polu, a poziom wilgotności ziemi monitorować z domu. Komunikat otrzyma SMS-em lub dzięki specjalnej aplikacji. Rozwiązanie umożliwia oszczędność wody oraz zwiększenie wydajności upraw. Ale można ją też stosować jak tradycyjną laskę do podpierania się przy chodzeniu. 

Jak przekonują twórcy rozwiązania, złe nawadnianie roślin, zwłaszcza we wczesnym stadium rozwoju, może zmniejszyć plony nawet o 60 proc. Pilotaż urządzenia planowany jest m.in. w Kenii i Etiopii. Jeśli uda się wdrożyć masową produkcję elektronicznej ciupagi jej koszt nie powinien przekraczać 50 zł. Projekt eCiupaga został finalistą trzeciej edycji Szkoły Pionierów, programu edukacyjnego zorganizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju i Partnera Strategicznego Allegro. 

------------------------

Unia ujawni nasze zarobki

Unia Europejska planuje wprowadzić jawność wynagrodzeń. Zgodnie z projektem dyrektywy pracownik będzie mógł poznać średnie wynagrodzenia na konkretnych stanowiskach w danej firmie. Pracodawcy będą musieli informować o wysokości pensji w ofertach o pracę. Celem regulacji ma być walka z dyskryminacją oraz zrównanie pensji kobiet i mężczyzn.

Specjaliści ostrzegają przed efektami regulacji. Z badań przeprowadzonych wśród zatrudnionych w jednym z azjatyckich banków wynika, że jeśli dowiadujemy się, że nasz przełożony zarabia więcej, niż przypuszczaliśmy, działa to na nas motywująco. Jeśli jednak wyższą pensję, niż nam się wydawało, otrzymuje pracownik na podobnym stanowisku, co my, tracimy chęć do pracy. 

Dlaczego się tak dzieje? Wysokość wynagrodzenia menedżerów jest motywująca, ponieważ ponad połowa pracowników zakłada, że otrzyma awans. Pracownicy nie tolerują jednak różnic w dochodach u osób pracujących na podobnych stanowiskach, bo nieświadomie uważają, że wynikają z układów. Wprowadzona w Austrii w 2011 r. częściowa jawność płac nie miała wpływu na zmniejszenie luki w wynagrodzeniach między kobietami i mężczyznami, za to w Danii podobne regulacje już taki efekt przyniosły. Wynika to prawdopodobnie z różnic kulturowych. 

----

Chińskie przerzutki psują polski biznes

Polska jest czwartym producentem rowerów w Unii Europejskiej. Jednak od 2020 r. produkcja zaczęła spadać. Powód? Utrudniony dostęp do komponentów sprowadzanych z Chin, zwłaszcza najczęściej stosowanych w polskich rowerach przerzutek firmy Shimano.

Generalnie czas pandemii zwiększył zapotrzebowanie na rowery. Są one postrzegane jako środek transportu bardziej bezpieczny niż np. komunikacja miejska. W Polsce aż 20 proc. rowerzystów deklaruje, że w wyniku pandemii jeździ na jednośladach częściej niż wcześniej. Niestety, produkcja nie zawsze nadąża za popytem. Pocieszeniem jest, że stajemy się potęgą w dziedzinie rowerów elektrycznych – to już jedna trzecia polskiego eksportu branży. Najważniejszymi odbiorcami naszych bicykli są Niemcy i Czechy.   

Nie tylko pandemia sprzyja zwiększonemu zainteresowaniu rowerami. Ten środek transportu jest wspierany przez wiele europejskich rządów, m.in. Belgię (rozbudowa infrastruktury rowerowej), Włochy (publiczne wsparcie dla turystyki rowerowej) oraz Portugalię (promocja rowerów elektrycznych). 

LICZBY

1,12 mln – tyle rowerów rocznie produkowano w Polsce przed 2020 r.

750 tys. – tyle rowerów rocznie produkuje się po „kryzysie przerzutkowym”

------------------------

TOP 10 – Najbardziej zatrute biznesy Europy

Aż trzy polskie elektrownie znalazły się wśród dziesięciu największych trucicieli w Unii Europejskiej. Jak co roku think tank klimatyczny Ember wziął pod lupę poziom emisji dwutlenku węgla. W zestawieniu nie wypadamy dobrze. 

Na pierwszym miejscu w Europie uplasowała się Elektrownia Bełchatów, która wypuściła w powietrze aż 30,1 mln t dwutlenku węgla. Na miejscach drugim, trzecim, czwartym, siódmym i dziewiątym znalazły się elektrownie z Niemiec. Niestety, niechlubne szóste miejsce zajmuje nasza elektrownia Kozienice („awans” z ubiegłorocznej ósmej pozycji). Na domiar złego po raz pierwszy w zestawieniu największych trucicieli znalazła się elektrownia Opole. Toksyczne zestawienie zamyka austriacka huta stali. W przeciwieństwie do ubiegłego roku nie znalazły się w nim żadne linie lotnicze. Powodem jest uziemienie samolotów spowodowane pandemią.

 

LICZBY

50,3 mln – tyle ton dwutlenku węgla wyemitowały trzy polskie elektrownie, które znalazły się w rankingu

40 proc. – o tyle zwiększyła się emisja dwutlenku węgla debiutującej w TOP 10 elektrowni Opole

------------------------

Chiny inwestują w Polsce

Chińskie inwestycje w Polsce niemal najwyższe w Unii Europejskiej. Ich łączna wartość to prawie 1 mld dol. Większe pieniądze Państwo Środka zainwestowało tylko w Niemczech (2 mld dol.) i we Francji (nieco ponad 1 mld). 

Jednak tylko w Polsce nastąpił tak nagły wzrost – o ok. 83 proc. w stosunku do poprzednich lat. Za tak duży skok odpowiadają przede wszystkim dwie chińskie inwestycje z sektora nieruchomości logistycznych. Do Europy Środkowo-Wschodniej zawitała singapurska firma GLP zarządzająca głównie chińskimi funduszami. Zdecydowała się na zainwestowanie ponad 1 mld dol. w aktywa Grupy Goodman, z czego 800 mln dol. zostało przypisane Polsce. Była to największa chińska inwestycja ulokowana w 2020 r. w Unii Europejskiej. Według wycen 

Rhodium Group, drugą inwestycją o znaczącej skali było ulokowanie przez CGL blisko 200 mln dol. w przejęcie dwóch centrów logistycznych Amazona. 

Skala zeszłorocznych chińskich inwestycji w Polsce zaskakuje, tym bardziej że w 2020 r. były one w UE na najniższym poziomie od siedmiu lat. Warto też zaznaczyć, że dotąd Chiny niezbyt chętnie inwestowały w Europie Środkowej.

------------------------

WYGRANY

Sebastian Siemiątkowski, twórca firmy Klarna

Polsko-szwedzki biznesmen z majątkiem 2,2 mld dol. po raz pierwszy znalazł się w najnowszym rankingu miliarderów   

PRZEGRANY

Bill de Blasio, demokratyczny burmistrz Nowego Jorku

Jego miasto przegrało trwającą od kilku lat rywalizację z Pekinem na największą liczbę miliarderów na świecie. W Nowym Jorku (który prowadził w rankingu od siedmiu lat)  jest ich 99, zaś w stolicy Chin – 100

 

 

My Company Polska wydanie 5/2021 (68)

Więcej możesz przeczytać w 5/2021 (68) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ