Jak stworzyć jednorożca

Paweł Borys, PFR
Paweł Borys, prezes PFR, fot. materiały prasowe
Już 10 polskich spółek ma szansę zostać jednorożcem. To m.in. Brainly DocPlanner, Iceye, Booksy, Cosmose AI. W większość z nich zainwestował PFR.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 4/2021 (67)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W 2020r. przez polski rynek VC przepłynęło 2,1 mld zł – wynika z raportu „Transakcje VC na polskim rynku”. przygotowanego przez PFR Ventures i Inovo Venture Partners. To łączna suma kapitału jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime, innowacyjne przedsiębiorstwa. Na tle 2019 r. wartość inwestycji wzrosła o 70 proc. Wśród największych rund finansowania znalazły się startupy Iceye (331 mln zł), Brainly (302 mln zł) oraz Booksy (266 mln zł).

– Pomimo kryzysu liczba transakcji na rynku VC przekroczyła w 2020 r. 340, z czego ponad 30 proc. tych inwestycji jest finansowana z funduszy, których inwestorem jest PFR Ventures – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Stawia nas to w regionalnej czołówce, bo w ostatnich siedmiu latach w Polsce doszło do ponad 1160 transakcji. Dla porównania w Estonii było ich 447, na Węgrzech 339 i 335 na Litwie.

Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures, nazywa ostatnie dwa lata na polskim rynku inwestycyjnym przełomem. – W tym czasie awansowaliśmy z lokalnego niedoświadczonego gracza do ligi, w której możemy inwestować wspólnie z najlepszymi. Przyciągamy uwagę zespołów, które widzą potencjał w polskich innowacyjnych spółkach – twierdzi.

W co inwestują fundusze VC w Polsce? Najpopularniejsze są startupy ze sfery Enterprise Software, czyli przygotowujące oprogramowanie dla korporacji. Należy do nich m.in. Autenti, firma oferująca cyfrowy podpis, z którego korzystają Alior Bank, BNP Paribas oraz PKO Bank Polski. Drugą popularną branżą jest marketing, gdzie inwestowano w Vue Storefront. To narzędzie dla firm, których model biznesowy opiera się na e-commerce. Korzysta z niego m.in. producent klapek Kubota. Podium zamyka branża fintech, której przedstawicielem jest Symmetrical Labs. To narzędzie pozwalające na wypłatę pensji na życzenie czy wprowadzenie pożyczek pracowniczych o zerowym oprocentowaniu. Może pomóc w zmniejszeniu stresu pracowników, którzy w czasie pandemii mieli trudności ze spięciem budżetu.

Cała ta trójka w ciągu kilku ostatnich miesięcy zamknęła rundę inwestycyjną. W Autenti zainwestował Innovation Nest, w Vue Storefront – Smok Ventures i Movens VC, a w Symmetrical Labs – Finch Capital.

Finansowanie to oczywiście nie wszystko. Docelowo inwestorzy poszukują tzw. jednorożców, czyli firm, których wartość rynkowa przekroczyła 1 mld dol. Można w Polsce – mówił Borys – sporządzić listę 10 spółek z szansą na polskiego jednorożca. – To m.in. Docplanner, Iceye, Brainly, Booksy, Cosmose. Fundusze, w których jesteśmy inwestorem, finansują sześć z listy 10 spółek, które najdynamiczniej się rozwijają.

Naucz się szukać pieniędzy

Jeśli masz pomysł na biznes i chciałbyś znaleźć na niego finansowanie, PFR przygotował specjalny kurs, który ułatwi jak, to zrobić. Kurs „Jak pozyskać finansowanie na rozwój firmy? Wszystko o tym, jak współpracować z inwestorem” w kilka godzin zapozna Cię z poszczególnymi etapami procesu pozyskania finansowania na rozwój własnej firmy. Dowiesz się, jaki rodzaj finansowania jest odpowiedni dla Twojego biznesu oraz jak się o niego ubiegać. Poznasz również tajniki współpracy z inwestorem, a modele finansowe nie będą dla Ciebie stanowiły problemu. W kursie może wziąć udział każdy. Wystarczy, że założysz profil użytkownika na portalu startup.pfr.pl oraz zarezerwujesz ok. 3,5 godz. swojego czasu. Co więcej, kurs jest całkowicie bezpłatny – oraz nieograniczony czasowo – do danej lekcji, zagadnienia czy testu możesz wrócić w dowolnym momencie. Liczą się Twoje chęci i zaangażowanie.

Co powinieneś jeszcze wiedzieć? PFR Ventures zainwestowało w 52 fundusze VC i PE. Aktywnie poszukują one inwestycji, a na młode i innowacyjne przedsiębiorstwa mogą przeznaczyć jeszcze ponad 2 mld zł. Ważne, byś je poznał, bo każdy z nich ma swoje specjalizacje, jest ekspertem w różnych branżach czy też podejmuje decyzje o wejściu do spółek na różnych etapach ich rozwoju, a skale inwestycyjne są różne.

Na najwcześniejszym etapie (brak sprzedaży, pomysł na „kartce papieru”) inwestuje np. KnowledgeHub Starter. Zespół szuka firm, które działają w obszarze marketingu, fintech lub opracowują rozwiązania dla przemysłu 4.0. W jedną spółkę mogą zainwestować do 4 mln zł. Z kolei na późniejszym etapie inwestuje Cogito Capital Partners, które skupia się na dojrzałych spółkach tworzących oprogramowanie dla korporacji, fintechu oraz innowacjach z obszaru zdrowia. Zespół oferuje spółkom od 10 do 40 mln zł.  

Są fundusze, które specjalizują się w ochronie środowiska, rozwiązaniach przemysłowych, IoT, big data czy medycznych. Niektóre fundusze, zainwestują nawet, jeśli nie masz gotowego produktu, a tylko sam pomysł. Inne pomogą w ekspansji zagranicznej i skalowaniu. Jest w czym wybierać! Poszczególne sylwetki funduszy znajdziesz na stronie: startup.pfr.pl/pl/fundusze-pfr-ventures/

My Company Polska wydanie 4/2021 (67)

Więcej możesz przeczytać w 4/2021 (67) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ