Vinted wygrywa z UOKiK - platforma zapłaci znacznie mniejszą karę

Vinted
Aplikacja Vinted, fot. Shutterstock
1,12 mln złotych zamiast 4,2 mln złotych zapłaci platforma Vinted za sprawą uchylenia decyzji prezesa UOKiK przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął decyzję o uchyleniu kary nałożonej przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na popularną platformę sprzedażową Vinted. Karą była grzywna w wysokości 4,2 mln zł za brak wystarczających informacji przekazywanych użytkownikom. Sąd zmienił również zakres obowiązków publikacyjnych platformy.

Po co (i jak) mówić o osobach LGBT+ w firmie?

 

Vinted miał zapłacić 4,2 mln zł kary

Sprawa dotyczyła rzekomego braku informacji na temat opcji zakupu bez płacenia za "ochronę kupującego". Ta funkcja pozwala na uzyskanie zwrotu pieniędzy w przypadku, gdy zakupiony przedmiot nie zostanie wysłany lub okaże się uszkodzony. UOKiK zakwestionował fakt, że Vinted umożliwia takie transakcje, ale nie opisuje dokładnie, jak z tej opcji skorzystać. Prezes urzędu nałożył na platformę karę w wysokości 4,2 mln zł.

Sąd częściowo uchyla karę dla Vinted

Jednakże, sąd uchylił tę karę, ograniczając ją jedynie do kwestii dostępu do środków na kontach użytkowników. Vinted będzie musiało zapłacić grzywnę w wysokości 1,12 mln zł za nieinformowanie użytkowników o konieczności spełnienia dodatkowych warunków weryfikacji tożsamości w celu wypłaty środków.

Jak zauważa portal wirtualnemedia.pl, użytkownicy muszą samodzielnie domyślić się, że powinni kliknąć przycisk "Zapytaj o przedmiot" i podczas rozmowy ze sprzedającym uzgodnić sposób przekazania zakupionych rzeczy oraz zapłaty. Natomiast kliknięcie przycisku "Kup teraz" automatycznie wiąże się z naliczeniem opłaty za "Ochronę Kupującego", która wynosi 2,9 zł plus 5 proc. ceny.

CD Projekt wypłaca 100 mln zł dywidendy akcjonariuszom

 

Wyrok ws. Vinted ważną informacją dla przedsiębiorców

Decyzja sądu o uchyleniu kary dla Vinted może mieć wpływ na funkcjonowanie innych platform sprzedażowych, które również korzystają z podobnych praktyk. Jest to również sygnał dla firm, aby dbały o odpowiednie informowanie użytkowników i transparentność w procesie transakcji.

Platforma Vinted, działająca na zasadzie sprzedaży od osoby do osoby, zyskała ogromną popularność w Polsce i za granicą. Umożliwia użytkownikom kupowanie i sprzedawanie odzieży oraz akcesoriów modowych. Ostatnie wydarzenia pokazują, jak istotne jest zapewnienie klarowności i przejrzystości w działalności e-commerce, szczególnie w kontekście ochrony praw konsumentów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ