Poznaliśmy startup, który znalazł się na celowniku TDJ Ventures. To pierwsza inwestycja funduszu

Poznaliśmy startup, który znalazł się na celowniku TDJ Ventures. To pierwsza inwestycja funduszu
Polski startup Talkin’ Things sfinalizował rundę inwestycyjną przeznaczoną na skalowanie produkcji i dalszy rozwój. Jej liderem został fundusz TDJ Ventures. To pierwsza inwestycja w ramach nowej strategii polskiej firmy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

TDJ Venture jest liderem w tej rundzie inwestycyjnej. Jest to pierwsza inwestycja TDJ realizowana w ramach nowej strategii w obszarze venture capital. Współinwestorami są: hiszpańska firma Prosegur z branży security oraz Piotr Dębicki, właściciel i prezes spółki Formika – jednej z wiodących firm na europejskim rynku opakowań dla przemysłu spożywczego, farmaceutycznego i  kosmetycznego. 

Łączna wielkość inwestycji to 20 mln USD.

Poznaj najlepsze startupy

Talkin’ Things. Inwestycja w startup

Talkin’ Things to polski producent tagów RFID. Zajmuje się tworzeniem i dostarczaniem  kompleksowych rozwiązań z obszaru IoT (Internet of Things) głównie dla branży odzieżowej,  farmaceutycznej, zastosowań w przemyśle 4.0 i logistyce. Spółka oferuje rozwiązania dla  inteligentnych opakowań i produktów, które wykorzystując systemy znaczników, czujników,  odbiorników i oprogramowania, pozwalają na komunikację fizycznych przedmiotów z  internetem za pomocą technologii NFC/RFID. Dzięki temu klienci zyskują cenne dane o swoich  produktach i procesach w czasie rzeczywistym. 

Startup znalazł się na naszej liście najlepszych firm z branży IOT!

- Środki pozyskane przez spółkę w  ramach tej rundy inwestycyjnej zostaną przeznaczone na kontynuację projektu  budowy RFID Gigafactory, czyli fabryki  tagów RFID, która pozwoli na wejście  Talkin’ Things do pierwszej ligi  światowych producentów tagów RFID.  Planujemy także znacząco zwiększyć zatrudnienie – komentuje Marcin Pilarz  założyciel i prezes zarządu Talkin’  Things.

- Jesteśmy świadomi, że sam kapitał nie wystarczy do rozwoju i skalowania biznesu. Rozpoczęcie  współpracy z TDJ tworzy unikalną wartość dodaną. Poza środkami finansowymi możemy liczyć na  dostęp do zasobów i kompetencji TDJ i uzyskać wsparcie w oprocesowaniu i skalowaniu produkcji –  dodaje Marcin Pilarz. 

Więcej o nowej strategii TDJ

RFID. Co robi ta technologia?

Tagi RFID, nazywane również inteligentnymi etykietami, pozwalają na bezprzewodowe  komunikowanie z pojedynczą sztuką towaru lub przesyłką. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne śledzenie jego drogi na linii produkcyjnej a potem od fabryki po półkę sklepową. Technologia pomaga także w zabezpieczeniu towaru przed podrabianiem oraz, w przypadku NFC, umożliwia także cyfrową interakcję konsumenta z produktem. Tagi i rozwiązania Talkin’ Things obecne są już na rynkach w  Stanach Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii oraz Francji, a nawet w Japonii i krajach ameryki  Południowej. Z ich rozwiązań korzystają globalne koncerny takie jak Sanofi, Mars, Nestle czy L’Oreal. 

- Technologia RFID nie jest nowa, ale zespół Talkin’ Things potrafi podejść do niej niezwykle innowacyjnie. Ta unikalna specjalizacja w połączeniu z rynkiem, który dojrzał do masowych aplikacji  tagów sprawia, że bardzo wierzymy w powodzenie tego projektu. Przed nami sporo wspólnej pracy  nad dostosowaniem procesów i działalności operacyjnej Spółki do skokowego zwiększenia skali.  Mamy apetyt na duże kontrakty, realizowane z globalnymi kontrahentami. Cieszę się, że naszymi  współinwestorami są Piotr Dębicki i hiszpański Prosegur. Ich doświadczenie powinno pozwolić nam na  budowę silnej pozycji na rynkach zagranicznych, a globalna sieć kontaktów pomoże w szybszej  realizacji strategii ekspansji na te rynki – mówi Tomasz Domogała, właściciel TDJ. 

- Niezwykle prężnie funkcjonujący dział R&D spółki Talkin’ Things, wsparcie hiszpańskiego Prosegura w  pozyskaniu kolejnych globalnych klientów, kompetencje biznesowe TDJ oraz przeniesienie  doświadczeń Formiki w szybkim wzroście oraz skalowaniu produkcji wielkoseryjnej umożliwi nie tylko  bardzo dynamiczny rozwój w obecnej lokalizacji ale również sprawną realizację budowy „Gigafabryki”  tagów zlokalizowanej w Rzeszowie – komentuje Piotr Dębicki, właściciel i prezes zarządu Formiki. 

Nowa strategia TDJ Venture

Inwestycja w Talkin' Things to pierwszy krok w kierunku realizacji nowej strategii TDJ Venture, w ramach której rodzinna firma planuje zainwestować do 200 mln złotych w dojrzałe startupy w fazie growth, we wzrostowych branżach takich jak automatyzacja, opakowania, OZE, magazynowanie  energii czy proptech. TDJ interesują firmy z dużym potencjałem do skalowania biznesu, w których  najpełniej wykorzystany zostanie efekty synergii pomiędzy innymi aktywami TDJ i kompetencjami jego zespołu. 

Inwestorem w spółce pozostaje fundusz VC Montis Capital, który od 2019 aktywnie wspiera spółkę w  rozwoju. Dotychczasowe finansowanie umożliwiło przejście Talkin’ Things z fazy seed w 2019 aż do  dzisiaj, do fazy growth. 

- Działając wspólnie z nowymi inwestorami Spółka zyskuje szansę na dalszy dynamiczny rozwój na  rynkach globalnych kreując nowe trendy zastosowania technologii NFC/RFID. Cieszymy się, że nasza  inwestycja i włożony wysiłek oraz wiara w Spółkę, przekładają się na rezultaty, które znajdują odzwierciedlenie w wynikach i zaangażowaniu się strategicznych partnerów biznesowych zarówno z Polski jak i z zagranicy – podkreśla Tomasz Poniński Partner Zarządzający Montis Capital i  członek RN Spółki Talkin’ Things. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ