Terapia za pomocą VR. Polski startup rusza ze sprzedażą własnych mobilnych gogli relaksacyjnych

VR TierOne
VR TierOne, fot. materiały prasowe
VR TierOne to medyczny startup z okolic Wrocławia, który od lat łączy medycynę z nowymi technologiami. Nowym rozwiązaniem spółki są mobilne gogle VR, kierowane również do nabywcy detalicznego. Dzięki kompaktowemu rozwiązaniu i wysokiej jakości treści, użytkownik może we własnym zaciszu domowym oddać się głębokiej terapeutycznej relaksacji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Co stoi za takim pomysłem i czemu czasem lepiej założyć okulary VR niż wybrać się na spacer do lasu? - Po pierwsze nie każdy ma las blisko miejsca zamieszkania, albo chociaż ogródek. Po drugie nie każdy może skorzystać z prozdrowotnego kontaktu z naturą. Mam na myśli osoby chore, unieruchomione lub starsze, których stan fizyczny uniemożliwia zmianę aktualnego otoczenia i wybranie się na spacer. Jest to również propozycja dla mieszkańców dużych miast, zapracowanych i zestresowanych, którzy nie mają czasu na regularny odpoczynek w otoczeniu przyrody. Idea relaksacyjnych gogli zrodziła się przy pracy nad naszym pierwszym naszym urządzeniem. Dostrzegliśmy, że wirtualna rzeczywistość sprawdzi się nie tylko na etapie wspierania leczenia depresji, ale również w profilaktyce i redukcji szkodliwego dla zdrowia stresu – wyjaśnia Paweł Pasternak dyrektor generalny VR TierOne. I dodaje: - Nasze urządzenie umożliwia użytkownikom całkowite zanurzenie się w świecie wirtualnej rzeczywistości i kontakt z naturą możliwie bliski realnemu doświadczeniu. Epizody depresji, chroniczny stres, lęk i bezsenność to dziś część naszej rzeczywistości. Musimy nauczyć się sobie pomagać w tym zakresie i nasze gogle są odpowiedzią na te wyzwania.

VR TierOne - immersyjne doświadczenie

Wirtualny kontakt z naturą jest bliski realnemu doświadczeniu, choć z oczywistych względów nie jest tożsamy. Relaksacja wirtualna, owszem, korzysta z dobrodziejstw krajobrazów i dźwięków przyrody, ale - co istotne - filmy 360° wzbogacone zostały nagraniami lektorskimi, które prowadzą uczestnika przez proces relaksacji z elementami medytacji, uważności, oparte na ćwiczeniach oddechowych. Dzięki tym składnikom doświadczenie relaksu staje się pełne, a właściwości VR wykorzystane dla uzyskanie relaksu w krótkim czasie.

Sesja relaksacyjna z użyciem gogli trwa 10 minut. W tym czasie w warunkach realnych trudno nawet dotrzeć do miejsca, gdzie można w pełni odciąć się od stresujących czynników i naprawdę odpocząć.

VR TierOne - z placówek medycznych do prywatnych domów

Wśród miejsc, w których gogle VR TierOne GO są wykorzystywane można wskazać placówki medyczne - np. SPZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Złocieńcu, gdzie rozwiązanie jest stosowane w Oddziale Leczenia Zaburzeń Nerwicowych czy Wielospecjalistyczny Szpital Państwowy S. A. w Tarnowskich Górach. Ponadto z gogli korzystają stowarzyszenia pomocowe - m.in. Krajowe Towarzystwo Autyzmu w Kielcach oraz prywatne praktyki specjalistyczne oraz użytkownicy indywidualni. Gogle znajdują się także w klinice St. George w Ciechocinku, wspierają samopoczucie osób starszych w Domu Pomocy Społecznej w Sierpcu oraz Poznaniu.

Rozwiązanie VR TierOne GO używane jest również przez uczelnie np. Politechnikę Opolską czy Państwową Uczelnie Zawodową im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu.

- Jesteśmy podekscytowani wprowadzeniem na rynek naszego produktu, który umożliwia każdemu odkrycie wirtualnej rzeczywistości w sposób prosty i przystępny. Nasz cel to umożliwienie efektywnego odpoczynku za pomocą doświadczeń VR dla wszystkich, niezależnie od technologicznego zaawansowania czy lokalizacji. VR TierOne GO to krok w tym kierunku - podsumowuje Paweł Pasternak.

ZOBACZ RÓWNIEŻ