Wypadki przy pracy w Polsce. Co się działo w wakacje

Wypadek przy pracy
Wypadek przy pracy, fot. Shutterstock
Wypadki przy używaniu sprzętu, na placach budowy czy pracy na wysokości. Państwowa Inspekcja Pracy podzieliła się przypadkami wypadków przy pracy, do których doszło w wakacje.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W czerwcu i lipcu 2023 r. doszło do licznych wypadków przy pracy, które zostały zgłoszone do Państwowej Inspekcji Pracy. Niestety kilka z nich zakończyło się śmiercią pracowników lub ciężkimi obrażeniami ciała. Oto zestawienie tych przypadków:

 

 • W woj. śląskim po zakończeniu prac związanych z termomodernizacją wielorodzinnego budynku mieszkalnego pracownik demontował rusztowanie. Przy użyciu wciągarki transportował element rusztowania. W trakcie realizacji zadania doszło do dociśnięcia kciuka prawej ręki pracownika przez linkę do obudowy urządzenia. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał urazowej amputacji części kciuka.
 •  W woj. śląskim na masywie leśnym pracownik wykonywał pracę związaną z obalaniem ściętych drzew. Podczas wykonywania pracy obalane drzewo uderzyło w konar innego drzewa, co doprowadziło do oderwania się jego części od pnia. Spadający konar uderzył mężczyznę w głowę. W wyniku poważnego urazu głowy poszkodowany zmarł.
 •  W woj. śląskim w sklepie spożywczym pracownica czyściła krajalnicę do wędlin płynem do mycia i dezynfekcji. Niewielka ilość substancji dostała się do oka kobiety. W wyniku zdarzenia poszkodowania doznała chemicznego poparzenia oka.
 •  W woj. łódzkim w piekarnio-cukierni pracownica czyściła maszynę do produkcji ciastek. W czasie wykonywania pracy prawa ręka kobiety przedostała się do strefy pracy głowicy urządzenia. W wyniku kontaktu ręki z ruchomą częścią maszyny doszło do złamania i zmiażdżenia palców.
 •  W woj. łódzkim na terenie stolarni pracownik przy użyciu pilarki tarczowej do cięcia wzdłużnego przecinał deskę o szerokości około 25 milimetrów. W trakcie realizowania zadania prawa ręka mężczyzny przedostała się do strefy pracy tarczy. W wyniku kontaktu ręki poszkodowanego z będącą w ruchu obrotowym tarczą doszło do ran szarpanych czterech palców.
 •  W woj. wielkopolskim na terenie zakładu pracownik łączył dwa elementy przy użyciu spawarki. W czasie wykonywania zadania doszło do zanieczyszczenia oka mężczyzny przez opiłki metalu.
 •  W woj. wielkopolskim na terenie sadu pracownik, stojąc na drabinie rozstawnej, opryskiwał drzewa owocowe. W czasie wykonywania zadania mężczyzna stracił równowagę i spadł z wysokości około 1,5 metra na podłoże.
 •  W woj. wielkopolskim na terenie budowy kurnika na pracownika przebywającego w wykopie opadł metalowy element konstrukcji, zabezpieczający wykop wraz z osuniętą ziemią. W wyniku zdarzenia mężczyzna doznał ciężkich obrażeń ciała, w tym urazu żuchwy. Został przetransportowany do szpitala.
 •  W woj. podkarpackim na terenie zakładu w pomieszczeniu magazynu chlorowców dwóch pracowników utrzymania ruchu wymieniało baterie przy jednej z wag elektronicznych. W trakcie wykonywania zadania doszło do utraty równowagi przez pracownika i naruszenia przewodów instalacji z substancją, co doprowadziło do rozszczelnienia instalacji i wypływu czterochlorku krzemu. W wyniku kontaktu z wilgotnym powietrzem doszło do reakcji chemicznej powodującej powstanie gazów, w tym chlorowodoru. W wyniku zdarzenia jeden z pracowników został przewieziony do szpitala, a pozostałych (w tym przebywających w sąsiednim pomieszczeniu) skierowano na badania.
 •  W woj. małopolskim na terenie sklepu dwóch pracowników podczas próby ujęcia agresywnego klienta (podejrzany o kradzież) zostało przez niego zaatakowanych. Poszkodowani doznali lekkich obrażeń ciała.
 •  W woj. lubelskim na terenie budowy zleceniobiorca wyburzał żelbetową ścianę znajdującą się w budynku. W trakcie wykonywania zadania doszło do przewrócenia się ściany na mężczyznę i przygniecenia go. W wyniku zdarzenia poszkodowany zmarł.
 •  W woj śląskim na terenie zakładu pracownik najechał prawym kołem koparki na skarpę, co doprowadziło do jej przechylenia. W trakcie opadania koparki mężczyzna wyskoczył z kabiny i został przygnieciony przez maszynę. Poszkodowany w wyniku zdarzenia zmarł.
 • W woj. śląskim w karetce pogotowia ratunkowego przewożony do szpitala pacjent zaatakował dwie pracownice. W wyniku zdarzenia obie poszkodowane doznały lekkich obrażeń ciała.

ZOBACZ RÓWNIEŻ