Social media manager. Kim jest i ile zarabia?

Social media manager. Kim jest i ile zarabia?
Korzystanie z mediów społecznościowych jest powszechne, dlatego może się wydawać, że spędzanie tam dużo czasu wystarczy, aby zostać social media managerem. W praktyce tak nie jest.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wśród użytkowników są osoby, które szybko przyswajają nowości, lubią testować różne funkcje, potrafią nawiązywać kontakt z fanami, a ich posty cieszą się popularnością. Takie umiejętności są przydatne w tym zawodzie, jednak to tylko część wymaganych kompetencji. Social media są dynamiczne i ciągle się zmieniają, co wymaga od social media managera nadążania za trendami i ich zrozumienia.

Zwykli użytkownicy rzadko mają wiedzę z zakresu marketingu i reklamy, która jest niezbędna w tej profesji. Z tego powodu, choć sprawne poruszanie się po serwisach jest ważne, to tylko wierzchołek góry lodowej. Mimo to wiele osób wyobraża sobie pracę social media managera jako pracę marzeń.

Trudno dziś znaleźć firmę, która nie jest obecna w mediach społecznościowych. Popularne powiedzenie, że jeśli nie ma cię na Facebooku, to nie istniejesz, podkreśla znaczenie social media w biznesie. Klienci często szukają opinii i ofert firm właśnie na tych platformach, dlatego każda firma powinna mieć specjalistę, który zajmie się marketingiem w social media. Jakie są zadania social media managera? Jak nim zostać? Ile zarabia?

Kim jest social media manager i co robi?

Dziś zawód social media managera obejmuje wiele specjalizacji, które stale się rozwijają. Social media manager odpowiada za komunikację firmy z klientami przez różne media społecznościowe. Jego rola łączy zadania menedżerskie, zarządzanie projektami, marketing wideo, copywriting i obsługę klienta.

Sprawdź: Waloryzacja emerytur 2024

Czy praca social media managera to tylko publikowanie postów? Jego zadania obejmują tworzenie strategii obecności firmy w social media, co wymaga wiedzy o klientach, ich zachowaniach i działaniach online. Potrzebna jest więc wiedza z zakresu PR, marketingu, psychologii i socjologii.

Social media manager musi być na bieżąco z nowościami w mediach społecznościowych i mieć umiejętność szybkiego przystosowania się do zmian. Kreatywność, łatwość posługiwania się słowem i umiejętność komunikacji są kluczowe. Musi być także otwarty na kontakty z klientami, komunikatywny i reagować szybko na komentarze, zachowując przy tym opanowanie i profesjonalizm.

Nie sposób wyobrazić sobie social media managera bez profilu na popularnych platformach, piszącego bloga lub mającego doświadczenie w interakcji z użytkownikami. Jego profile w mediach społecznościowych powinny być wizytówką, którą sprawdzi rekruter. Wymagana jest również znajomość języka angielskiego, który ułatwia dostęp do aktualności i artykułów branżowych oraz tworzenie postów w tym języku.

Jak zostać social media managerem?

Studia związane z dziennikarstwem, marketingiem, socjologią czy informatyką mogą być pomocne. Jednak samo wykształcenie może nie wystarczyć – ważne jest doświadczenie zawodowe. Osoby rozpoczynające karierę powinny zadbać o swoją prywatną aktywność w mediach społecznościowych, prowadząc bloga, fanpage’a czy profile na Twitterze, Instagramie, GoldenLine czy LinkedIn.

Obowiązki. Wymagania pracodawców względem social media managera

Pracodawcy poszukują kandydatów z doświadczeniem w mediach społecznościowych, kreatywnością, komunikatywnością, dobrą znajomością języka angielskiego, wiedzą z zakresu marketingu internetowego, umiejętnością obsługi narzędzi do monitorowania social media oraz doskonałą organizacją pracy i umiejętnością pracy w zespole.

Inspiracje: Charlize Theron

Zakres obowiązków social media managera to najczęściej:

Tworzenie strategii social media

 • Opracowanie i wdrożenie strategii obecności firmy w mediach społecznościowych
 • Analiza rynku, konkurencji oraz trendów w mediach społecznościowych

Tworzenie i publikowanie treści

 • Przygotowanie i planowanie treści do publikacji na różnych platformach (Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, YouTube itp.)
 • Tworzenie oryginalnych tekstów, grafik, wideo i innych form treści

Zarządzanie kampaniami reklamowymi

 • Planowanie, uruchamianie i monitorowanie płatnych kampanii reklamowych
 • Optymalizacja kampanii w celu osiągnięcia lepszych wyników (ROI)

Angażowanie społeczności

 • Interakcja z użytkownikami, odpowiadanie na komentarze i wiadomości
 • Budowanie i utrzymywanie relacji z obserwującymi

Monitorowanie i analiza wyników

 • Śledzenie kluczowych wskaźników wydajności (KPI) i analityki social media
 • Przygotowywanie raportów i prezentacja wyników działań

Zarządzanie kryzysowe

 • Reagowanie na sytuacje kryzysowe, negatywne komentarze i publiczne skargi
 • Opracowywanie strategii zarządzania kryzysowego

Współpraca z zespołami

 • Koordynacja działań z innymi działami firmy, takimi jak marketing, PR, sprzedaż
 • Współpraca z influencerami i partnerami zewnętrznymi

Badanie rynku i analiza trendów

 • Śledzenie nowych trendów, narzędzi i technologii w mediach społecznościowych
 • Uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach branżowych

Optymalizacja profili i stron

 • Regularna aktualizacja i optymalizacja profili firmowych
 • Upewnienie się, że wszystkie informacje są aktualne i zgodne z wytycznymi marki

Content planning i kalendarze redakcyjne

 • Opracowywanie i utrzymywanie kalendarzy redakcyjnych
 • Planowanie i organizacja kampanii tematycznych i sezonowych

Poza narzędziami do obsługi social mediów warto też być ekspertem od Google Analytics. Znajomość i umiejętność obsługi Google Analytics jest bardzo przydatna dla social media managera. Choć jest narzędziem przede wszystkim do analizy ruchu na stronie internetowej, może dostarczyć cennych informacji o efektywności kampanii social media oraz zachowaniach użytkowników, które mogą być istotne w kontekście działań w mediach społecznościowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ