Charlize Theron doznała kontuzji kolana. To wtedy musiała wybrać inną ścieżkę kariery

Charlize Theron to jedna z ulubionych aktorek mili
Charlize Theron to jedna z ulubionych aktorek milionów ludzi / Fot. Facebook.com/charlizetheron
Gdyby nie kontuzja kolana, bardzo możliwe, że nigdy nie zobaczylibyśmy Charlize Theron w jakimkolwiek filmie. Theron początkowo bowiem chciała być baletnicą.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Aktorstwo? Filmy? Początkowo wcale się na to nie zanosiło. Charlize Theron urodziła się jako jedynaczka w Benoni w Południowej Afryce, 7 sierpnia 1975 roku (ma 46 lat). Jej pierwszym językiem jest afrikaans, choć oczywiście mówi płynnie po angielsku. Dorastała w pobliżu Johannesburga na farmie swoich rodziców i zaczęła uczęszczać do National School of the Arts w wieku 13 lat. Po wygraniu lokalnego konkursu modelingu wyjechała do Mediolanu we Włoszech na roczny kontrakt - jako modelka. Miała zaledwie 16 lat. Następnie trafiła do Nowego Jorku, gdzie zapisała się do szkoły Joffrey Ballet School. Rozważała zostanie baletnicą, ale kontuzja kolana zmusiła ją do przerwania kariery tanecznej. 

Charlize Theron i początki kariery

Charlize przeprowadziła się do Los Angeles w 1994 roku, aby rozpocząć karierę aktorki. Bilet kupiła jej matka i był tylko w jedną stronę - na droższy nie było jej stać. To jednak sprawiło, że  młoda Theron miała w sobie mnóstwo determinacji, aby osiągnąć sukces. Jej kariera, mimo wszystko, zaczęła się dość przypadkowo. 

Została odkryta, gdy w banku próbowała spieniężyć czek, który wysłala jej matka. To wtedy agent talentów John Crosby usłyszał, jak krzyczy na kasjera za odmowę realizacji czeku. Uznał, że ma niezłe zdolności i mogłaby być świetną aktorką. 

W ciągu ośmiu miesięcy dostała rolę w "Children of the Corn". Później, powoli pojawiały się kolejne i większe role, w tym główna, u boku Keanu Reevesa i Ala Pacino w filmie "Adwokat diabła" z 1997 roku, który uważany jest za jej przełomowy film. Otrzymała także rolę w "The Cider House Rules".

Zobacz: Dochód pasywny

Theron zyskała światowe uznanie, gdy zagrała w 2003 roku w filmie o napadach "The Italian Job". Był to prawdziwy przebój kasowy. Punktem zwrotnym w jej karierze była zaś rola "Monster", w której zagrała niezapomnianą Aileen Wuornos. Została nagrodzona Oscarem dla najlepszej aktorki w 2004 roku za tę rolę, co czyni ją pierwszą osobą z RPA, która kiedykolwiek zdobyła Oscara. Wygrana uplasowała ją na 7. miejscu listy najlepiej zarabiających aktorek Hollywood. Od tego czasu w zasadzie za każdy film inkasuje miliony dolarów.

Theron to dziś światowa marka

Charlize Theron, jak wiele innych topowych aktorek, mogłaby już nigdy nie pracować. Ciągle jednak możemy zobaczyć ją w nowych rolach, a dodatkowo stale wykorzystuje swoją sławę, by zgarniać kolejne miliony. 

Co najmniej połowa jej obecnych zarobków pochodzi z różnego rodzaju partnerstw komercyjnych i reklamowych. W 2004 r. podpisała kontrakst z Johnem Galliano, wystąpiła w reklamach Christiana Diora, a w latach 2005-2006 zarobiła 3 mln dolarów na promowaniu zegarków Raymond Weil.

Oprócz tego ma kilka nieruchomości, niemniej raczej na użytek własny i nie traktuje ich jako inwestycje pod wynajem. Rozważa jednak sprzedaż niektórych miejsc, ale nie w najbliższej przyszłości. Jej głównym domem jest rezydencja w stylu hiszpańskim na wzgórzach Hollywood, którą kupiła już w 1998 r., wtedy jeszcze za 1,65 mln dol. 

Sprawdź: Emerytura stażowa

Warto dodać, że w 2007 r. Charlize stworzyła Charlize Theron Africa Outreach Project (CTAOP), którego misją jest wspieranie afrykańskiej młodzieży w walce z HIV/AIDS. Projekt, skoncentrowany głównie w Republice Południowej Afryki, ma na celu wspieranie organizacji społecznych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ