Samochód w leasing? Uważaj na koszty eksploatacji i serwisu

Samochód w leasing? Uwaga na koszty eksploatacji /
Samochód w leasing? Uwaga na koszty eksploatacji / Fot. Unsplash.com
Samochód w leasing - tak mnóstwo firm pozyskuje pojazdy do pracy. Kiedy jednak decydujemy się na dany model, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na wysokość raty.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przedsiębiorcy często decydują się na leasing pojazdów. To zrozumiałe - mało kogo stać na zakup samochodu za gotówkę. A jeśli nawet, to trochę szkoda pozbywać się środków, które możemy przeznaczyć na inwestowanie w rozwój firmy. 

Wybieramy więc leasing, tym bardziej że ofert nie brakuje, a warunki nierzadko wydają się korzystne. Plus, za relatywnie niewielką kwotę zyskujemy nowy, świetny samochód. Przykładowo za 1240 zł netto miesięcznie możemy mieć BMW z serii 5, model 530. Za 1460 zł netto dostaniemy Porsche Cayenne, a Volvo V90 będzie nas kosztować 1250 zł netto na miesiąc. Kusi, prawda? 

Inspiracje: Albert Einstein

Podobnie postąpił pewien kierowca w USA, który zdecydował się wziąć w leasing Teslę Model 3. Do pewnego czasu był niezwykle zadowolony z samochodu, ale doszło do awarii - bateria przestała działać poprawnie. Uznał więc, że musi udać się do warsztatu, ale leasingodawca wymaga, aby serwisować samochód w autoryzowanym punkcie - i wskazał kilka miejsc. Cena naprawy? 16 000 dolarów. Kierowca nie wierzył własnym oczom, gdy zobaczył taki rachunek. Postanowił poszukać alternatywy i znalazł warsztat Electrified Garage, który specjalizuje się w Teslach. Wycena? Zaledwie 700 dolarów. 

Leasingodawcy obawiają się, że samochody serwisowane w nieautoryzowanych punktach mogą być naprawiane przez oszustów lub amatorów. To może skutkować późniejszymi problemami z pojazdami i oczywiście jest to uzasadnione - pewnie niejeden czytelnik miał do czynienia z mało uczciwymi mechanikami. 

Samochód w leasing? Uważaj na wady

Leasingodawca może się zwyczajnie nie zgodzić na naprawy w innych miejscach, niż sam wskazuje. I będzie to wynikało również z umowy leasingowej. Dlatego warto wiedzieć, że w trakcie trwania umowy to firma leasingowa jest właścicielem pojazdu i to ona ma decydujące słowo. 

Ponadto leasingodawcy oczekują często wykupu ubezpieczenia OC i AC przez cały czas trwania umowy. 

Sprawdź: Praca zdalna

Kiedy więc wybieramy auto z leasingu, zwracajmy uwagę nie tylko na wysokość raty, ale też ubezpieczenia oraz koszt ewentualnych napraw. Może się bowiem okazać, że stać nas na Porsche w cenie ok. 1500 zł miesięcznie, ale jeśli przyjdzie do płacenia AC albo okaże się, że czeka nas większa naprawa w serwisie autoryzowanym, szybko zdamy sobie sprawę, że nie jest to jednak samochód na naszą kieszeń.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY